Stłuszczenie wątroby - 6 produktów pomoże je zwalczyć!

Aby przywrócić sprawność stłuszczonej wątroby, bardzo ważne jest wyeliminowanie z naszego menu alkoholu. Ponadto niezbędne jest przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety, w miarę możliwości opartej na produktach naturalnych.
Stłuszczenie wątroby - 6 produktów pomoże je zwalczyć!

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stłuszczenie wątroby pojawia się gdy ten wewnętrzny organ zaczyna mieć trudności ze spełnianiem swoich zwyczajnych funkcji właśnie ze względu na nagromadzone w nadmiarze kwasy tłuszczowe.

Stłuszczenie wątroby najczęściej występuje u pacjentów otyłych, alkoholików lub u cierpiących na cukrzycę typu drugiego. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym lepiej!

Choć lekarz może osobie chorej na stłuszczenie wątroby zalecić specjalne lekarstwa, ich stosowanie odniesie lepsze rezultaty, jeżeli do leczenia dołączymy odpowiedni sposób odżywiania. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jakie produkty żywnościowe pomogą Ci skutecznie walczyć z tą chorobą.

1. Na stłuszczenie wątroby: owoce tamaryndowca

Tamarindo - owoce tamaryndowca

Tamaryndowiec to tropikalne drzewo słynące z owoców o leczniczych i korzystnych dla zdrowia właściwości. Badania dowodzą, że świetnie sprawdzają się one jako uzupełnienie terapii leczenia pacjentów chorujących  na stłuszczenie wątroby.

Zarówno owoce tamaryndowca, jak i jego liście zawierają mnóstwo składników odżywczych, które między innymi bardzo korzystnie wpływają na zdrowie wątroby.

Będąc bogatym źródłem błonnika, pomagają ulepszyć pracę układu trawiennego, który w efekcie może lepiej spalać tłuszcz i sprawniej eliminować go z organizmu.

Bogactwo tłuszczów nienasyconych zawartych w tamaryndowcu wspomaga pracę organizmu niemalże na każdym poziomie, a także zapewnia ochronę samej wątrobie. Żeby w pełni wykorzystać ich właściwości, przygotuj leczniczy napar z liści!

Składniki

  • 20 liści tamaryndowca
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę, a kiedy ta osiągnie temperaturę wrzenia, dodaj liście tamaryndowca.
  • Pozostaw na 30 minut do zaparzenia.
  • Herbatę z liści tamaryndowca możesz pić zarówno gorącą, jak i zimną.

Inną możliwością jest picie soku z owoców tego drzewa, który możesz przygotować według następującego przepisu:

Składniki

  • 100g owoców tamaryndowca obranych ze skórki
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Umieść owoce tamaryndowca w blenderze i zmiksuj ze szklanką wody.
  • Następnie dodaj pozostałą część wody i dokładnie zmiksuj.
  • Do powstałego napoju możesz dodać o drobinę miodu lub osłodzić go brązowym cukrem, aby uzyskać lepszy smak. Zdecydowanie unikaj stosowania sztucznych słodzików!

Jeżeli chorujesz na stłuszczenie wątroby, stosując słodzik możesz jedynie pogorszyć sytuację.

Zarówno herbatę, jak również sok z owoców tamaryndowca możesz pić w każdej chwili. Zachowaj jednak rozsądek, gdyż spożywane w nadmiarze może doprowadzić do problemów żołądkowych i biegunki. Mają one bowiem działanie przeczyszczające.

2. Warzywa

Jedzenie warzyw jest bardzo pożądane u wszystkich pacjentów chorujących na stłuszczenie wątroby. Dlaczego? Ze względu na wysoką zawartość protein. Ponadto warzywa są niskokaloryczne i pomocne w regulowaniu masy ciała.

Zawarty w nich błonnik pomaga regulować poziom cholesterolu, który jest ważnym czynnikiem, gdy doskwiera Ci stłuszczenie wątroby.

Pamiętaj jednak, że przyrządzając warzywa należy znacznie ograniczyć lub w ogóle wykluczyć stosowanie soli. Jeśli musisz, możesz natomiast użyć nieco gruboziarnistej soli morskiej. Warzywa smakują też bardzo dobrze w połączeniu z różnymi aromatycznymi przyprawami. Możesz więc przygotować na ich bazie wiele smacznych potraw.

Przeczytaj również artykuł: Warzywa – jak poprawnie je przyrządzać

Ostatni czynnik, o którym należy pamiętać przyrządzając warzywa, powiązany jest z równowagą. Ilość warzyw odpowiadająca połowie szklanki jest zupełnie wystarczająca dla dorosłej osoby, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Limitu tego nie powinny przekraczać zwłaszcza osoby cierpiące na cukrzycę.

3. Truskawki

Świeże truskawki

Gdy cierpisz na stłuszczenie wątroby, bardzo dobrą strategią pozwalającą zmniejszyć następstwa choroby jest regularne oczyszczanie organizmu. Gruntowny detoks pozwala usunąć z naszego ciała zalegające w nim substancje, dzięki czemu organy wewnętrzne lepiej mogą spełniać swoje zadania.

Truskawki idealnie nadają się do oczyszczania organizmu ze względu na wysoką ilość zawartego w nich błonnika.

Będąc bogatym źródłem witaminy C, wzmacniają działanie układu odpornościowego, a zawarte w nich kwasy organiczne zapobiegają odkładaniu się nadmiaru tłuszczu.

A w przypadku tłuszczu, który już się nagromadził – na przykład u osób cierpiących na stłuszczenie wątroby – jedzenie truskawek pomaga w jego usunięciu, działa przeciwzapalnie i dezynfekuje.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jedzenie truskawek to czysta przyjemność! Możesz jeść je bez dodatków albo z na przykład z jogurtem naturalnym. Świetnie nadają się też jako baza koktajli, sałatek owocowych lub towarzystwo do różnego rodzaju płatków śniadaniowych.

Równie dobrze możesz też przyrządzić smaczny koktajl według przepisu, który znajdziesz poniżej.

Składniki

  • 1 szklanka umytych truskawek (166g)
  • Szklanka jogurtu naturalnego o niskiej zawartości tłuszczu (245g)
  • Łyżeczka nasion lnu (5g)

Sposób przygotowania

  • Umieść wszystkie składniki w blenderze i miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Podstawową korzyścią tego przepisu jest to, że za każdym razem możesz zmieniać dodawane do koktajlu nasiona, aby urozmaicić dietę. Możesz używać nasion amarantusa, słonecznika, lnu i wielu innych.

4. Cytryna

Być może o tym nie wiedziałaś, ale cytryna jest jednym z tych owoców, które przynoszą najwięcej korzyści naszemu zdrowiu. Będąc bogatym źródłem witaminy C i antyoksydantów, świetnie sprawdza się w profilaktyce wielu chorób.

Jeżeli natomiast cierpisz na stłuszczenie wątroby, owoc ten pomoże Ci w powrocie do zdrowia.

Tym razem chcemy podzielić się z Tobą banalnie prostym, a jednocześnie bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem, jakim jest szklanka wody z cytryną.

Wydaje się banalne? To nic. Zwyczajna szklanka wody z cytryną stanowi nieocenioną pomoc w walce z przypadłością jaką jest stłuszczenie wątroby, a ponadto znacznie usprawnia pracę układu trawiennego.

Choć dla wielu z nas cytryna wydaje się zbyt kwaśna w smaku, to w rzeczywistości dla naszego ciała okazuje się zasadowa. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli cytryna jest zasadowa, to znaczy, że posiada właściwości pozwalające skutecznie regulować poziom współczynnika pH.

To z kolei nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o zdrowie naszego ciała. Aby przyrządzić napój, wystarczy przygotować szklankę letniej lub ciepłej wody i dodać do niej sok z jednej cytryny. Napój dokładnie wymieszaj i pij na zdrowie!

5. Pełnie ziarna zbóż

Nasiona razowe - pełne ziarna zbóż

Posiłki i produkty o wysokiej zawartości prostych węglowodanów powinieneś zupełnie wyeliminować ze swojej aktualnej diety. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie możesz jeść węglowodanów. Wręcz przeciwnie, są one niezbędne do realizacji codziennych podstawowych zadań. Co więc możesz zrobić?

W takiej sytuacji zdecydowanie zaleca się stosowanie produktów z pełnych ziaren zbóż, które również są bogatym źródłem błonnika i ułatwiają organizmowi redukowanie rezerw tłuszczowych.

Włączając je do diety unikniesz zdarzających się czasem skoków stężenia glukozy we krwi, a także utrzymasz właściwy poziom cholesterolu.

6. Szpinak

Tak zwane zielone warzywa, czyli wszystkie te o zielonych liściach, są wysoce wskazane w diecie osób chorych na stłuszczenie wątroby. Jednym z tych, które szczególnie zalecamy do spożycia, jest szpinak.

Ze względu na swą wysoką zawartość błonnikazielone warzywa liściaste przyspieszają metabolizm i działanie układu trawiennego. Zawarty w nich kwas foliowy reguluje natomiast funkcje wątroby i nerek.

Jako, że szpinak zawiera w sobie mnóstwo chlorofilu, absorbuje i pomaga eliminować toksyczne substancje i nagromadzony tłuszcz zalegający w poszczególnych organach wewnętrznych.

Jeżeli jednak nie jesteś amatorem szpinaku, możesz przemycić go do swojej codziennej diety przygotowując smakowite koktajle.

Na zakończenie

Stłuszczenie wątroby to ostatnio coraz bardziej powszechny problem, spowodowany między innymi niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Niezależnie więc od tego, czy cierpisz na tę przypadłość, czy też działasz profilaktycznie, zrób dobry użytek z powyższej listy zdrowych produktów żywieniowych.

Pamiętaj, że nigdy nie jest zbyt późno, żeby zwalczyć i wyeliminować chorobę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fatty liver disease (nonalcoholic steatohepatitis). (2018).
    transplant.surgery.ucsf.edu/conditions–procedures/fatty-liver-disease-(nonalcoholic-steatohepatitis).aspx
  • Liver disease. (n.d.).
    my.clevelandclinic.org/health/articles/liver-disease
  • Liver disorders. (n.d.).
    marchofdimes.org/complications/liver-disorders.aspx
  • Lonardo A, et al. (2017). Nonalcoholic fatty liver disease: Evolving paradigms.
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5643282/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.