Ananas – jak go wyhodować w domu?

· Czerwiec 17, 2015

Jak ci się podoba pomysł na to, aby ananas wyrósł w twoim domu? Może ci się to wydać śmieszne, ale za każdym razem kiedy ananas trafia z supermarketu do naszego domu, możemy za jego pomocą wyhodować własny. Myślisz pewnie teraz, ale jak to możliwe? Wystarczy, że użyjesz jego korony, czyli tych mięsistych liści, które znajdują się na wierzchołku. W dalszej części powiemy ci dokładnie jak to zrobić.

Dlaczego warto, aby ananas wyrósł w naszym domu?

2#:ananas.jpg
Na początek zapewniamy cię, że ta technika jest bardzo prosta. Od teraz nie wyrzucaj do kosza resztek ananasa, którego kupiłaś, zwłaszcza korony. Wystarczy tylko dzbanek z wodą, doniczka z ziemią i trochę cierpliwości, aby zobaczyć jak ananas się będzie rozwijał. Będzie to również niesamowite przeżycie dla twoich dzieci, które będą mogły zobaczyć na własne oczy jak z dnia na dzień rośnie ananas.

Ale to dopiero początek, mamy więcej dobrych wiadomości. Chcesz je poznać? Ananas jest jednym z najzdrowszych owoców, jest moczopędny i oczyszczający, usuwa toksyny z organizmu, dzięki zawartości błonnika-zapobiega zaparciom, a jakby tego było mało, ananas pobudza metabolizm i przyspiesza usuwanie tłuszczy z organizmu. Zawiera potas, kwas foliowy, witaminy B1, B6 i C, poprawia trawienie i usuwa potencjalne pasożyty jelitowe. Jest fantastyczny, prawda?

Możemy przygotowywać pyszne desery z udziałem ananasa, a pyszny sok, który z niego otrzymamy pomoże nam rozpocząć dzień z ogromną dawką energii. Jak zatem oprzeć się przed wyhodowaniem go w domu? Dzisiaj wyjaśnimy jak sprawić, żeby pięknie rósł i żebyś mogła czerpać z jego wszystkich właściwości.

Jak sprawi, aby ananas wyrósł w domu?

Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, to wybrać odpowiedniego ananasa do swojego przedsięwzięcia. Ananas musi być zdrowy, nie może być miękki kiedy go dotykasz, a liście, które znajdują się na jego koronie muszą być zielone. Jeżeli masz okazję, aby kupić organicznego ananasa, który nie był poddany działaniu pestycydów lub innych substancji syntetycznych, to koniecznie to zrób, będziesz miała większą pewność, że nowy ananas będzie równie zdrowy.

Sprawdź również, czy na swojej skórze nie ma ciemnych lub szarych plam i czy nie jest zaatakowany przez żadne insekty. Staraj się po prostu znaleźć ananasa, który wygląda dobrze i zachęca cię swoim wyglądem do kupienia go.

Pierwszy krok

3#:jak-kiełkuje-ananas.jpg
Pierwszą rzeczą jaką powinnaś zrobić, to oderwać koronę od ananasa. Lepiej zrobić to dłońmi, niż nożem, ponieważ będzie to bardziej naturalne i w ten sposób zachowamy również wszystkie potrzebne nam korzenie. Jeżeli użyjesz noża i uszkodzisz korzenie, może to sprawić, że ananas nie urośnie.

4#:jak-wychodować-ananasa.jpg
Świetnie! Teraz powinnaś usunąć ewentualne resztki miąższu, które zostały na koronie. Ta część ananasa jest odpowiedzialna za powstanie nowego owocu więc musisz ją dobrze oczyścić, aby korzenie mogły odpowiednio spełniać swoją rolę. Powinnaś usunąć tę dolną część tak, aby pozwolić wyjść na zewnątrz małym korzeniom, które znajdują się w koronie. Spójrz na zdjęcie powyżej, powinnaś poszukać takich właśnie korzeni, jak widać na zdjęciu.

Drugi krok

5#:ananas-w-wodzie.jpg

Drugim i najważniejszym krokiem, jest umieszczenie korony ananasa w wodzie. Znajdź na tyle szeroki pojemnik, który pomieści ten wachlarz liści, najlepiej aby był przeźroczysty, pozwoli ci to obserwować postępy. Korona powinna znajdować się w wodzie przez co najmniej trzy tygodnie, w tym czasie powinny powoli pojawiać się korzenie. Wodę powinno się wymieniać co dwa dni i trzymać roślinę z dala od wysokich temperatur. To bardzo łatwe!

Trzeci krok

6#:ananas.jpg
Bardzo dobrze, nasza roślina ma już korzenie, co jest bardzo ważne. Teraz przed nami kolejny ważny krok, należy przenieść koronę ananasa do doniczki. Najważniejsze, aby była bardzo duża i gliniana, nigdy z tworzywa sztucznego. Jako bazę umieść żwir, sprawi to, że będzie odpowiedni odpływ wody i nasza roślina nie zgnije.

Teraz czas na umieszczenie ziemi, użyj normalnej, takiej jaką używasz do sadzenia innych roślin. Ananas nie wymaga specjalnej troski, ani szczególnego traktowania. Ziemia powinna być delikatnie zwilżona, ale nie mokra, bo może to sprawić, że nasza roślina zgnije. Zasadź ananasa tak jak robisz to z innymi roślinami i zostaw go w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do światła, ale też nie będzie za mocno wyeksponowany na słońce.

Musisz być cierpliwa. Ananas potrzebuje od sześciu do ośmiu tygodni na wypuszczenie silniejszych korzeni, po dwóch miesiącach będą już bardzo spójne. Wystarczy, że będziesz go podlewała wodą dwa razy w tygodniu. Nie przejmuj się kiedy liście zaczną opadać, to normalne, na ich miejsce urosną nowe, pamiętaj jednak, że na czas zimy, ananas przestanie rosnąć. Ponownie zacznie rosnąć w ciepłych miesiącach. Ananas na wyrośnięcie potrzebuje co najmniej roku, ale po tym czasie będziesz mogła się cieszyć pięknym, i co najważniejsze, swoim własnym owocem.