Jak naturalnie zapobiec infekcjom układu moczowego?

Jak naturalnie zapobiec infekcjom układu moczowego?

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2015

Infekcje dróg moczowych to problem, z którym zmagają się przede wszystkim kobiety. Niestety nawet, gdy uda im się uporać z jej objawami, często nie są w stanie zapobiec kolejnym infekcjom i co jakiś czas znowu cierpią z powodu bólu i dyskomfortu. Właśnie dlatego w tym artykule chcemy zdradzić Ci jak naturalnymi sposobami zapobiegać infekcjom układu moczowego.

Jak naturalnie zapobiec infekcjom układu moczowego?

Wegetarianizm

W walce z wieloma chorobami pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych i dobranie odpowiedniej diety. W przypadku infekcji dróg moczowych rozwiązaniem może być dieta wegetariańska, stosowana już od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

Aby zapobiec infekcjom wzbogacać dietę w owoce i warzywa, najlepiej surowe, na przykład w formie soku lub sałatki.

Ciekawą alternatywą jest też zupa cebulowa.

2#:infekcjom.jpg

Konieczne jest pozbycie się ze swojego jadłospisu szkodliwych i toksycznych produktów, które podrażniają pęcherz. Są to między innymi kofeina, cukier rafinowany, mąka, alkohol czy nikotyna.

Gdy zauważysz pierwsze objawy infekcji, unikaj także mleka i nabiału.

Napary z mącznicy

Przeciwko wielu chorobom i infekcjom najskuteczniejszą bronią są napary z roślin leczniczych. Warto więc przyzwyczaić się do picia ich regularnie, gdyż w ten sposób można zapobiec ich występowaniu i uniknąć dalszych komplikacji.

Aby przeciwdziałać infekcjom dróg moczowych, można wykorzystać właściwości mącznicy i zażywać ją w formie kapsułek, bądź przygotować napar.

Działanie mącznicy można połączyć również z innymi roślinami leczniczymi, takimi jak brzoza, pokrzywa czy skrzyp, które sprawdzą się w zapobieganiu infekcjom.

Sok żurawinowy

Sok z żurawiny działa bardzo dobrze przeciwko infekcjom układu moczowego, jednak ważne jest, aby był dobrej jakości i nie zawierał cukru. Zalecana dawka to około 200-500 ml dziennie.

Jeśli nie masz pod ręka soku, możesz zastąpić go suszoną żurawiną.

3#:infekcjom.jpg

Siemię lniane

Len ma wiele właściwości zdrowotnych, zarówno spożywany w nasionach, jak i w formie oleju. Ma także działanie zapobiegające infekcjom dróg moczowych, zawiera bowiem klej roślinny.

Dodawaj 1-3 łyżki stołowe świeżych nasion lub oleju lnianego do posiłków.

Oleje roślinne

Oleje roślinne to kolejne naturalne lekarstwo na infekcje układu moczowego, które pomoże uporać się już z pierwszymi ich symptomami. Najskuteczniejsze w tym przypadku będą olejek z oregano lub jałowca. Upewnij się, że dany olej jest przeznaczony do stosowania doustnie i wymieszaj kilka jego kropli z miodem. Taką mieszankę spożywaj dwa razy dziennie.

Olejki tego typu mogą być stosowane także miejscowo, można więc zaaplikować kilka kropel bezpośrednio na plecy, okolice nerek i po obydwu stronach odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Jako środek zapobiegający infekcjom, sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego zaaplikowany bezpośrednio na bieliznę lub wkładkę higieniczną.

Probiotyki

W wielu przypadkach bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych pochodzą z jelit, dlatego, aby im przeciwdziałać można zastosować probiotyki, które odbudują zdrową florę bakteryjną. Zapytaj w aptece o probiotyki zawierające acidophilus, czyli bakterie kwasu mlekowego.

Witamina C

Witamina C ma pozytywny wpływ na ogólny stan Twojego zdrowia i wzmacnia odporność organizmu. Można stosować ją codziennie, gdyż jej nadmiar zostanie naturalnie wydalony wraz z moczem. Częściej jednak zdarza się, że u osób walczących z infekcjami, występuje niedobór tej witaminy, dlatego też warto wykorzystać ją jako uzupełnienie diety i leczenia.

Ciepły okład

Aby w pełni zapobiegać infekcjom układu moczowego, zalecane są także ciepłe okłady przykładane regularnie do środkowej części pleców, zwłaszcza w chłodne i wilgotne dni.

Istnieje kilka sposobów rozgrzewania tego miejsca:

  • termofor z ciepłą wodą
  • ręcznik bądź szmatka zmoczona w ciepłej wodzie
  • mata lub koc elektryczny
  • masaż olejkiem imbirowym
  • mieszanka ziół używana w akupunkturze, tzw. chińska moxa
4#:infekcjom.jpg

Środki homeopatyczne

Do naturalnych sposób zapobiegania infekcjom należy zaliczyć także homeopatię. W walce z infekcjami układu moczowego, pieczeniem i swędzeniem ulgę przyniesie catharis. Co pół godziny wkładaj granulkę tego preparatu pod język, aż zauważysz poprawę.

Pamiętaj, aby robić to pomiędzy posiłkami i w trakcie kuracji nie jeść wyrazistych, pikantnych lub zawierających miętę potraw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.