Napar na wątrobę - pij go zawsze przed snem!

Boldo to jeden z lepszych naparów do picia na nos, jako że skutecznie chroni wątrobę i wzmacnia wydalanie żółci, a także oczyszcza organizm i działa przeciwzapalnie
Napar na wątrobę - pij go zawsze przed snem!

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2016

Kiedy nabieramy złych zwyczajów żywieniowych, jesteśmy niewolnikami nałogów, dotykają nas złe emocje albo żyjemy w środowisku zanieczyszczonym, negatywne efekty zawsze dotykają wątrobę. Właśnie dlatego w tym artykule poruszamy kwestię, która pomoże nam skutecznie oczyścić wątrobę naturalnym sposobem.

Czytając dalej poznasz liczne korzyści wynikające z dobrego zwyczaju, jakim jest picie każdego dnia przed snem naparu wzmacniającego niezbędny do życia organ jakim jest wątroba, a także zapewniającego jej poprawne funkcjonowanie. Oczyszczanie jest bardzo proste i ma charakter profilaktyczny.

Oczyszczamy  wątrobę!

Dlaczego powinnaś dbać o wątrobę? Jest ona największym, a zarazem jednym z najważniejszych organów znajdujących się w naszym ciele.  Wśród jej funkcji znajduje się znaczny udział w przetwarzaniu przyjmowanych pokarmów na energię, oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn, a także wspieranie pracy układu trawiennego.

Przeczytaj też artykuł: Oczyszczanie wątroby wodą z rodzynek

Ponieważ jednak niezdrowe zwyczaje, które niesie za sobą nowoczesny i pośpieszny styl życia, dotykają właśnie wątrobę, bardzo ważną właściwością tego organu staje się możliwość samoregeneracji. Czyli w sytuacji, gdy część komórek obumrze lub zostanie usunięta, naturalnie rosną nowe komórki.

Umiejscowienie wątroby - schemat

Czym jest napar poprawiający pracę wątroby

Napar, o którym mowa w tym artykule sporządzany jest na bazie naturalnych ziół, które skutecznie przyczyniają się do poprawy i lepszego funkcjonowania wątroby, a także pęcherzyka żółciowego. Ponadto są bardzo skuteczne w profilaktyce różnego rodzaju chorób powiązanych z tymi organami.

Zazwyczaj są to napary o gorzkim smaku, które prawie zawsze przygotowuje się przez gotowanie i pozostawienie na jakiś czas do zaparzenia. Możemy wybrać którekolwiek zioło lub kupić gotową mieszankę przygotowaną typowo pod kątem potrzeb wątroby.

Jakie zioła można zastosować

W celu przyrządzenia naparu poprawiającego pracę wątroby można wykorzystać wiele ziół. W dalszej części artykułu omówimy właściwości charakteryzujące niektóre z nich.

Ostropest plamisty

Ostropest to jedna z najlepszych roślin skutecznie wspomagających regenerację wątroby. Wśród składników odżywczych, które dostarcza naszemu organizmowi z pewnością znajdziemy duże ilości witaminy C, minerałów takich jak magnez, potas, wapń czy selen, a ponadto kwas linolenowy i flawonoidy, jak na przykład kwercetyna.

Mniszek lekarski

Roślina ta nie tylko wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby, ale również również nerek. W rezultacie przyspiesza funkcje powiązane z procesami oczyszczającymi organizm z zanieczyszczeń.

Mniszek lekarski jest bardzo pomocny zarówno w przypadkach choroby stłuszczeniowej, jak również, gdy mamy do czynienia z tak zwaną leniwą wątrobą. Obie przypadłości mają ścisły związek z podwyższanym wydzielaniem bilirubiny.

Boldo

Boldo zawiera alkaloidy takie jak boldyna, która chroni wątrobę, a ponadto ma znaczny wpływ na regulowanie ilości wytwarzanej bilirubiny. Roślina ta ponadto uśmierza trudności wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, oczyszcza organizm i zwalcza bezsenność.

Karczoch

Kwasy kawowy, linolowy i oleinowy zawarte w karczochach skutecznie chronią wątrobę i pomagają w jej regeneracji, co można zaobserwować zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju chorób, takich jak na przykład marskość, zapalenie czy niewydolność wątrobowa.

Warto wspomnieć również o znaczących dla zdrowia wątroby właściwościach tak popularnej ostatnimi czasy zielonej herbaty. Stanowi ona bogate źródło antyoksydantów, a jej działanie jest bardzo pożądane dla ogólnego stanu zdrowia.

Nie dołączamy jej jednak jako osobnej pozycji na naszej liście, ponieważ odnotowano działanie pobudzające, co u niektórych osób mogłoby wywoływać problemy ze snem. Można ją jednak śmiało stosować, jeśli nie mamy większych problemów ze snem.

Ostropest plamisty

Sposób przygotowania naparu wzmacniającego wątrobę

  • Do przygotowania naparu nie należy stosować zbyt dużej ilości wody, ponieważ spowoduje ona efekt moczopędny, a co za tym idzie przerwie nasz nocny wypoczynek. Wystarczy użyć pół szklanki wody (100ml).
  • Przygotowane wcześniej zioła należy zalać gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia. Następnie pić w temperaturze otoczenia lub jeszcze gorące.
  • Można znacznie spotęgować działanie naparu dodając soku z cytryny. W ten sposób spowodujemy też zakamuflowanie gorzkiego smaku, którym charakteryzuje się omawiany przez nas napar.
  • Jeżeli odczuwasz potrzebę nadania słodkiego smaku, możesz to zrobić używając nieco stewii, czy to w postaci ekstraktu, czy też dodając w formie liści bezpośrednio do naparu.
  • Napar należy pić przed snem, jednak nie później niż o godzinie 23.
Napar wzmacniający wątrobę

Dlaczego napar pić na noc?

Według tradycyjnej chińskiej medycyny zarówno wątroba, jak również pęcherzyk żółciowy regenerują się wcześnie nad ranem. Właśnie z tego powodu jakikolwiek suplement służący regeneracji najlepiej jest przyjmować wieczorem, tuż przed snem.

Z tego też powodu bardzo wskazane jest byś odciążyła wątrobę poprzez jedzenie kolacji odpowiednio wcześnie, a także zadbanie o to, żeby była ona lekkostrawna. W ten sposób można uzyskać efekt, w którym wątroba nie ma problemów ze strawieniem posiłku i cała jej energia może zostać wykorzystana na odbudowę i regenerację.

Stosując ziołowe napary na wzmocnienie wątroby nie tylko wzmocnisz ten niezbędny do życia organ wewnętrzny, ale również znacznie poprawisz jakość snu. W efekcie poczujesz również większe pokłady energii po przebudzeniu.

Pamiętaj, że wzmacniając wątrobę, przed kuracją najlepiej jest skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź specjalistą w zakresie medycyny naturalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perez, L. (2011). El hígado. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition.

  • NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH. (2008). El aparato digestivo y su funcionamiento. Health (San Francisco).

  • Franciscus, A., & Highleyman, L. (2012). Introducción sobre el hígado. Hcv Advocate.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.