Wątroba — dowiedz się, jak ją oczyścić leczniczymi roślinami!

Oprócz tego, że pomaga w oczyszczeniu wątroby mniszek lekarski ma działanie moczopędne, co pomaga w uniknięciu nagromadzenia płynów i łagodzi procesy zapalne w organizmie.
Wątroba — dowiedz się, jak ją oczyścić leczniczymi roślinami!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie jest tajemnicą, że wątroba jest uważana za jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Wątroba odpowiada bowiem za szereg niezmiernie istotnych funkcji, a wśród nich można wymienić filtrowanie i usuwanie nagromadzonych toksyn, produkcję hormonów i białek, czy kontrolę stężenia glukozy we krwi, tak zwanej glikemii.

Dzięki zdolnościom do neutralizacji i eliminacji toksycznych produktów stanowi części systemu oczyszczającego organizmu odpowiedzialnego za usuwanie szkodliwych odpadów.

Choć ma ona zdolność do samooczyszczania dziś wiele osób cierpi z powodu przeciążenia tego narządu, co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu i radzeniem sobie z codziennymi zadaniami.

Przeczytaj także: Wątroba i pęcherzyk żółciowy – 5 porad

Najczęściej wczesne problemy z wątrobą są ignorowane, ponieważ nie objawiają się silnymi symptomami. Z tego właśnie powodu, aby przedwcześnie zapobiec problemom z tym narządem, zaleca się regularne przeprowadzanie detoksykacji. Dzięki temu wątroba będzie optymalnie wydajna.

W dzisiejszym artykule poznasz cztery rośliny lecznicze, które dzięki pewnym składnikom, które zawierają, umożliwiają jej naturalne oczyszczanie. Poznaj je już dziś!

Wątroba i kilka oczyszczających ją roślin

1. Ostropest, a wątroba

Przez wiele lat zyskał sobie wielu zwolenników i opinię jednej z najskuteczniejszych roślin leczniczych stosowanych w przypadku właśnie problemów z wątrobą. Działa odtruwająco zarówno na nią, jak i na pęcherzyk żółciowy i łagodzi stan zapalny, którego efektem są uszkodzenia tkanek.

Ostropest

Ostropest plamisty stymuluje proces eliminacji substancji toksycznych z organizmu, dlatego świetnie sprawdza się jako środek zapobiegawczy i leczniczy przy wszelkiego rodzaju chorobach związanych z zatruciami.

Dodatkowo neutralizuje skutki spożywania alkoholu, narkotyków i innych szkodliwych substancji, które mają bezpośredni wpływ właśnie na ten narząd.

Składniki:

Sposób przygotowania:

 • na początek należy rozgnieść owoce ostropestu w moździerzu
 • następnie szklankę wody doprowadzić do wrzenia, dodać rozdrobnioną roślinę, zmniejszyć ogień i gotować przez 5-10 minut
 • odcedzić i pić mieszankę maksymalnie dwa razy dziennie przez jeden miesiąc

2. Wątroba i szparagi

Między mniej popularnymi właściwościami szparagów znajdziemy ich zdolność na zmniejszanie toksyczności wątroby i zdolność do zwiększenia aktywności enzymatycznej tego narządu.

Szparagi posiadają silny przeciwutleniacz zwany glutationem, który usprawnia rozkład alkoholu oraz niektórych leków i substancji syntetycznych.

Składniki:

 • 0,5 litra wody
 • 30 g szparagów

Sposób przygotowania:

 • przygotowanie rozpocząć od zagotowania wskazanej ilości wody wraz ze szparagami
 • po zagotowaniu pozostawić na mniejszym ogniu przez następne trzy minuty, a następnie przecedzić
 • mieszankę spożywać trzy razy dziennie rozpoczynając od pierwszej na pusty żołądek

2. Mniszek lekarski

Roślina ta świetnie sprawdza się przy oczyszczaniu krwi i jednocześnie wspomaga detoksykację i odblokowanie wątroby. Mniszek ma działanie przeciwzapalne, przeczyszczające i stymuluje właściwości regeneracyjne narządu.

Mniszek lekarski na wątrobę

Oprócz tego, ma działanie moczopędne, co pomaga w regulacji poziomu płynów w organizmie. Sprzyja to zmniejszeniu stanów zapalnych wpływających bezpośrednio na uszkodzenia wątroby.

Składniki:

 • 2 łyżki mniszka (20 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania:

 • zagotować szklankę wody, dodać mniszka lekarskiego i pozostawić na małym ogniu przez około 5 minut
 • przecedzić ciecz i spożywać do trzech filiżanek dziennie

4. Burak liściowy i wątroba

Podobnie jak wiele innych warzyw burak liściowy zawiera wiele przeciwutleniaczy i działa moczopędnie. Obydwie właściwości wspomagają oczyszczanie wątroby i całego organizmu.

Burak liściowy - Twoja wątroba go polubi!

Oprócz tego znajdziemy w nim witaminę A, C oraz minerały takie jak potas, wapń, magnez, żelazo czy jod. Poprzez swoje właściwości odżywcze i korzystny wpływ na organizm, jest szczególnie zalecany przy oczyszczaniu niektórych narządów ciała w tym wątroby czy nerek.

Składniki:

 • pół litra wody
 • 30 g buraka liściowego

Sposób przygotowania:

 • wskazaną ilość wody wraz z umieszczonym w środku warzywem pozostawić do zagotowania, a następnie zmniejszyć ogień i gotować przez kolejne 5 minut
 • po upływie zalecanego czasu przecedzić preparat i spożywać
 • by uzyskać jeszcze lepsze efekty kuracji, zaleca się przyjmowanie mieszanki trzy razy dziennie

Jeżeli cierpisz na schorzenia dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego w celu uskutecznienia leczenia możesz przygotować preparat z połowy wyżej opisanego soku z połową naparu z rzeżuchy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 •  Cellular Mechanisms of liver regeneration and cell-based therapies of liver diseases. Kholodenko IV and Konstantin NY.BioMed Res Internat 2017, https://doi.org/10.1155/2017/8910821.
 • Liver regeneration. Michalopoulos GK, DeFrances MC. (1997) Science 276:60
 • . Liver: Anatomy and functions.  Johns Hopkins Medicine. (n.d.)
  hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/liver_biliary_and_pancreatic_disorders/liver_anatomy_and_functions_85,P00676

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.