Czyszczenie białym octem - kiedy się nie sprawdzi...

Właściwości białego octu w dziedzinie czyszczenia są nam dobrze znane. W tym artykule jednak powiemy kiedy nie należy używać tego naturalnego produktu.
Czyszczenie białym octem - kiedy się nie sprawdzi...

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2020

Wiele się mówi o doskonałych właściwościach octu, które wykorzystuje się w ramach sprzątania domu. Czyszczenie białym octem nie zawsze jednak znajduje swoje uzasadnienie. Czasem jego zastosowanie doprowadziłoby po prostu do uszkodzenia danej powierzchni.

Koniecznie się zatem dowiedz w jakich sytuacjach czyszczenie białym octem nie stanowi dobrego pomysłu.

W odróżnieniu od komercjalnych produktów chemicznych, biały ocet stanowi doskonałe narzędzie w ręku gospodyni. Jeszcze bardziej uniwersalne zastosowanie znajduje w połączeniu z sodą oczyszczoną i cytryną lub solą.

Jednakże tak jak wszystko inne nie nadaje się do wszystkiego. Istnieje wiele rzeczy, w przypadku których zastosowanie octu skończyłoby się ich zniszczeniem.

Czyszczenie białym octem – kiedy się nie sprawdzi…

To, co czyni ocet tak skutecznym środkiem jest jego niskie pH, co oznacza, że jest on niezwykle kwaśny. Ta właściwość sprawia, że w pewnych sytuacjach sprawdzi się on doskonale, ale w innych nie. Oto niektóre z nich.

1. Drewniane podłogi

Choć ocet doskonale czyści różne powierzchnie, to w przypadku drewnianej podłogi mógłby doprowadzić do odbarwienia drewna lub do powstania nieusuwalnych plam. Do pielęgnacji drewnianych podłóg warto więc stosować specjalnie przygotowane w tym celu preparaty.

Choć nie jest to naturalne rozwiązanie, to wydaje się, że w tej sytuacji po prostu nie ma innego wyjścia.

Co ciekawe zupełnie inaczej jest w przypadku drewnianych mebli. W tym przypadku ocet w połączeniu z oliwą z oliwek stanowi doskonałe narzędzie skuteczne w usuwaniu nawet uciążliwych plam.

Podłoga - czyszczenie białym octem

2. Powierzchnie z kamienia

Naturalne kamienie takie jak granit czy marmur nie odpowiadają dobrze na kontakt z kwaśnymi substancjami. Czyszczenie białym octem w tej sytuacji się więc nie sprawdzi. Nie powinno się również stosować cytryny ani sody oczyszczonej.

W przypadku powierzchni kamiennych nasza rekomendacja jest podobna. Należy postawić na specjalne środki przygotowane z myślą o danym rodzaju kamienia. 

3. RTV i AGD

Mimo, że biały ocet doskonale przywraca połysk, to nie nadaje się do wszystkiego. Czyszczenie białym octem komputera czy telewizora z pewnością okaże się zgubne w skutkach. Nie należy go również stosować do mycia mikrofalówki, ekspresu do kawy, żelazka i wszystkich urządzeń wyposażonych w wyświetlacz dotykowy.

4. Plamy po jedzeniu

Niezależnie od tego czy zaplamiono ubranie, podłogę, siedzenie w samochodzie czy sofę czyszczenie białym octem po prostu nie przyniesie pożądanych rezultatów. Wręcz przeciwnie, jego składniki wejdą w reakcję ze składnikami jedzenia i plama stanie się jeszcze trudniejsza do usunięcia.

5. Chlor

Niezależnie od Twoich najlepszych intencji nigdy nie mieszaj octu z chlorem. Połączenie tych dwóch elementów może się okazać fatalne w skutkach tym bardziej, że obydwa składają się na wspomniany gaz, jakim jest chlor. Jest to bardzo toksyczna substancja, która przyjmuje postać gazową. 

6. Garnki i patelnie ze stali

Naczynia kuchenne wykonane ze stali również znajdują się na liście rzeczy, których nie powinniśmy czyścić octem, dzieje się tak z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze kwas znajdujący się w occie rozpuściłby warstwę, która sprawia, że smażone potrawy nie przywierają do patelni.

Po drugie, stal nie reaguje dobrze na kwas. W rezultacie mogłoby dojść do powstania niemożliwych do usunięcia plam.

Kiedy czyszczenie białym octem jest wskazane

Choć niektórych przedmiotów nie możemy potraktować octem, nie zmienia to faktu, że w odniesieniu do innych stanowi on doskonały środek odkażający i dezynfekujący.

Sedes

Z tego powodu jest niezwykle użyteczny w dbałości o czystość i higienę domowych pomieszczeń. Co więc można czyścić białym octem? Oto kilka podpowiedzi:

  • Drewniane meble.
  • Wszystkie elementy znajdujące się w toalecie takie jak muszla klozetowa, sedes, bidet, wanna, krany czy zlew.
  • Czyszczenie z rdzy narzędzi.
  • Dezynfekcja lodówki.
  • Czyszczenie luster.

Podsumowując, biały ocet nadal pozostaje Twoim sprzymierzeńcem w chwilach, gdy Twój dom wymaga sprzątania. Z drugiej strony może się też okazać mieczem obosiecznym, którego stosowanie może wywołać nieodwracalne skutki.

Posiadając jednak rzetelne informacje na temat jego stosowania możesz wykorzystać go w odpowiedni sposób i z łatwością przywrócić blask Twojemu mieszkaniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.