Jak myć i dezynfekować drewniane przybory kuchenne?

Drewniane naczynia nadają kuchni inny i elegancki akcent, a także są idealne do gotowania bez obawy o uszkodzenie patelni i garnków. Wymagają jednak dokładnego czyszczenia.
Jak myć i dezynfekować drewniane przybory kuchenne?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Drewniane przybory kuchenne są niezbędne, ponieważ w wielu wypadkach są to akcesoria naszych przodków, które przetrwały przez pokolenia. Są odporne i zapewniają tradycyjny styl – mogą jednak sprawiać problemy, jeśli nie są czyszczone ze szczególną starannością.

Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo dezynfekować i czyścić drewniane przybory kuchenne!

Na rynku dostępne są łyżki, młynki, deski do krojenia, a nawet drewniane szpatułki. Możemy je zastosować do wszystkich rodzajów gotowania i o zróżnicowanym przeznaczeniu. Drewniane przybory kuchenne mają też tę zaletę, że są przyjazne dla środowiska, nie rysują garnków i nie niszczą się pod wpływem ciepła.

Drewno zawiera pory, do których mogą wnikać resztki jedzenia i wilgoć. Z tego powodu ważne jest, aby przeprowadzić szczegółowy proces czyszczenia, aby uniknąć gromadzenia się bakterii na ich powierzchni.

Jak czyścić drewniane przybory kuchenne?

W porównaniu z innymi produktami używanymi w kuchni, drewniane przybory wymagają dokładniejszego czyszczenia ze względu na ich strukturę. Ponadto jeśli ta procedura nie zostanie właściwie przeprowadzona, drewno może stracić jakość i wyglądać na zużyte.

Istnieją jednak skuteczne sposoby na dezynfekcję drewnianych akcesoriów i przedłużenie ich żywotności. Poniżej znajdują się produkty, które są łatwo dostępne i należy je wziąć pod uwagę.

Gorąca woda i mydło

To najprostsza metoda codziennego czyszczenia przyborów drewnianych. W tym procesie ważne jest, aby używać wody o dość wysokiej temperaturze, ponieważ zmiękcza ona stwardniałe resztki jedzenia.

Przede wszystkim należy użyć trochę wody, aby zacząć osłabiać substancje, które mocno wniknęły w drewno. Następnie należy nałożyć mydło i przetrzeć gąbką, aż do usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Na koniec ponownie spłucz wszystko wodą i użyj ręcznika, który dobrze osusza.

Cytryna

Cytryna jest bardzo przydatnym produktem do dezynfekcji przyborów drewnianych, ponieważ pomaga wyeliminować tłuszcz i silne zapachy.

Sok z cytryny należy rozprowadzić po całej powierzchni, aby ją zdezynfekować. Następnie spłucz ją wodą i osusz czystym ręcznikiem, który nie uszkadza drewna.

Skórka z cytryny
Kwas cytrynowy w cytrynie jest główną substancją chemiczną odpowiedzialną za jej właściwości czyszczące.

Wodorowęglan sodu

Z czasem na naczyniach i przyborach drewnianych mogą pojawić się plamy, które zwykle powstają podczas przygotowywania sosów. Istnieje jednak specjalna metoda czyszczenia, aby je usunąć i zachować wygląd naczynia.

Soda oczyszczona to jedna z substancji, które mogą w takich przypadkach odnieść sukces. Rozprowadź ją na przedmiocie, dodaj sok z cytryny i przetrzyj ręcznikiem, aż plama zniknie. Na koniec spłucz wodą i powieś wyczyszczone drewniane przybory kuchenne do wyschnięcia.

Ocet winny

Ocet to kolejny produkt, który pomaga wyeliminować nieprzyjemne zapachy i odnowić wygląd drewnianego przedmiotu.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sporządzenie mieszanki zawierającej ocet i wodę w równych ilościach. Następnie należy zanurzyć drewniane przybory kuchenne w tym płynnym roztworze na 20 minut. Na koniec spłucz wodą, aby usunąć nieprzyjemny zapach i osusz wszystko ręcznikiem dobrej jakości.

Oleje i woski

Oleje mogą być używane do przeciwdziałania zużyciu drewnianych przyborów kuchennych. Pomagają zachować kolor i nadają im połysk.

Możesz użyć oleju mineralnego lub kokosowego. Cały proces polega na wylaniu niewielkiej ilości oleistego płynu na czystą szmatkę i nałożeniu go na drewniane przybory kuchenne. Po 10-15 minutach spłucz całość gorącą wodą i dobrze wysusz.

Czego nie należy robić z drewnianymi przyborami?

Zmywarka nie powinna być używana do dezynfekcji drewnianych przyborów. Dzieje się tak, ponieważ ciepło i woda oddziałują na drewno w urządzeniu tym przez długi czas, co może powodować zawilgotnienie i proliferację bakterii.

Ponadto nie należy moczyć ich w wodzie przez dłuższy czas. W przypadku częstego wykonywania tego zabiegu, woda może wnikać w pory drewna i gromadzić szkodliwe mikroorganizmy.

Poza tym mydła, których używasz do czyszczenia, powinny być neutralne, ponieważ detergenty chemiczne niszczą drewno. Powinnaś także wyrzucić wszystkie drewniane przybory kuchenne, które mają pęknięcia, ponieważ brud zawsze będzie gromadził się w tym obszarze.

Zmywarka
W żadnym wypadku nie należy używać zmywarki do naczyń drewnianych, ponieważ może to je uszkodzić i sprzyjać gromadzeniu się bakterii.

Drewniane przybory i czyszczenie muszą być wysokiej jakości

Aby drewniane przybory kuchenne miały długą żywotność poprzez pielęgnację, ważne jest, aby były dobrej jakości. Zalecamy kupowanie odpowiednich akcesoriów elementów drewnianych, które można czyścić bez ryzyka rozwarstwienia.

Należy pamiętać, że nawyki sprzątania powinny być zawsze stałe i sumienne. Dzieje się tak, ponieważ każda nieostrożność oznacza, że bakterie mogą zostać przeniesione na żywność podczas gotowania lub powierzchnie mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone.

Należy pamiętać, że drewniane przybory kuchenne, zwłaszcza deski, można co jakiś czas szlifować, aby wyglądały na nowe i wypolerowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muire C. Tallar madera [Internet]. Barcelona: Editorial Gustavo Gili; 2017 [citado 30 de marzo de 2021]
  • MINCETUR. Plan de Desarrollo de Mercado de Turquía. Perfil de utensilios de madera para la cocina de mercado de Turquía [Internet]. Perú: Dirección de Desarrollo de Mercados Internacionales del MINCETUR
    y de PROMPERÚ; (S.F) [citado 30 de marzo de 2021]
  • Generalitat de Catalunya. Guía de prácticas correctas de higiene para restaurantes. Catalunya: Agencia de Salud Pública de Catalunya; 2015 [citado 30 de marzo de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.