Drewno - jak naprawić pęknięcia, rysy i szczeliny?

Żeby naprawić drewniane meble, nie ma potrzeby wydawania kroci na specyficzne produkty. Wystarczy kilka domowych sztuczek, a efekty są widoczne niemal od razu!
Drewno - jak naprawić pęknięcia, rysy i szczeliny?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Drewno jest obecne w każdym domu. Nasze meble, nasze dekoracje… Drewniane dodatki sprawiają, że mieszkanie wygląda przytulnie.

Niestety, bardzo często zapominamy, że drewno wymaga odpowiedniej konserwacji. Czasem kładziemy na drewniane meble przedmioty dużo cięższe niż te dopuszczalne. Powstają szczeliny i pęknięcia, które niełatwo usunąć. Sprawiają, że mebel wygląda na stary i zużyty.

Ale uwaga! Istnieje na to sposób! Nie wymaga ani kosztownych składników, ani zbyt wiele czasu. Wystarczy żelazko, trochę wody i kawałek tkaniny. Zainteresowana?

Jak naprawić drewno?

Zanim wyjaśnimy Ci, jak naprawiać drewno, weź pod uwagę, że bardzo głębokich szczelin i uszkodzeń nie da się naprawić. Wtedy będzie potrzebne wypełnienie.

Naprawiamy drewno

Sztuczka, którą opisujemy poniżej nadaje się do naprawy drzwi, stołów i mebli, które posiadają ślady od uderzeń i wilgoci.

Przeczytaj również: Jak utrzymać porządek w domu?

Będą Ci potrzebne:

  • 1 żelazko do prasowania
  • 1 cienka tkanina
  • Woda (potrzebna ilość)

Krok 1

Na początek polej szczelinę wodą tak, jakbyś chciała ją wypełnić.

Dziura w drewnie

Krok 2

Następnie połóż tkaninę i pozwól, żeby wsiąknęła wodę.

Krok 3

Przy użyciu bardzo wysokiej temperatury prasuj przez kilka minut. Chodzi o to, żeby woda całkowicie wyparowała.

Krok 4

Następnie delikatnie uciskaj żelazkiem, jednocześnie wykonując okrężne ruchy. Zadbaj o to, żeby tkanina się nie przypaliła.

Krok 5

Zdejmij żelazko i tkaninę. Efekty są widoczne od razu!

Inne sposoby na drewno

Oprócz powyższej sztuczki usuwającej szczeliny, istnieją inne sposoby na poprawienie wyglądu drewnianych mebli.

Przekonasz się, że nie ma potrzeby wydawania dużych ilości pieniędzy.

Pokrywanie zarysowań

Żeby pokryć zarysowania w drewnie, wystarczy kawałek wacika zamoczonego w wilgotnych fusach po kawie. Nakładamy i następnie czekamy 10 – 15 minut.

Kawa na drewno

Potem, przy pomocy bawełnianego ręcznika, usuwamy resztki.

Usuwanie plam

Plamy od wody i barwników można łatwo usunąć przygotowując roztwór z oleju rzepakowego i octu. Oba składniki są wchłaniane przez drewno y usuwają istniejące przebarwienia.

Wystarczy nałożyć roztwór przy pomocy bawełnianej ściereczki.

Ukrywanie pęknięć

Jeżeli lakier jest już popękany, ale farba pozostaje nienaruszona, weź bezbarwny lakier do paznokci i nałóż go na zniszczone miejsca.

Przywracanie koloru

Wraz z upływem czasu niektóre elementy zaczynają tracić naturalny kolor. Na szczęście istnieje olejek kokosowy, który go ożywia i pozostawia swego rodzaju warstwę ochronną.

Nałóż niewielką ilość produktu i następnie wetrzyj przy pomocy ścierki.

Usuwanie śladów po wodzie

Szklanki i kubki pozostawiają po sobie ślady, które wyglądają nadzwyczaj nieestetycznie. Nieważne, jak długa istnieją. Wystarczy wetrzeć w nie trochę majonezu i pozostawić na 30 minut. Potem przecieramy czystą ścierką i gotowe. Na pewno będziesz zaskoczona.

Majonez na drewno

Jak widzisz, można bardzo łatwo i szybko odnowić drewniane meble. Pamiętaj, żeby stosować je odpowiednio często, a będziesz mogła cieszyć się ulubionymi stolikami i półkami przez długie lata. Wypróbuj nasze sztuczki już dzisiaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.