Gąbki do naczyń – ukryte zagrożenia

· Listopad 6, 2016
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zaraźliwych bakterii, powinnaś dezynfekować gąbki do naczyń, tak aby bakterie się w nich nie akumulowały.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zaraźliwych bakterii, powinnaś dezynfekować gąbki do naczyń, tak aby bakterie się w nich nie akumulowały. Gąbki do naczyń służą czyszczeniu naczyń i powierzchni i są jednym z najczęściej używanych przedmiotów w kuchni.

Jednakże, to niezastąpione narzędzie do czyszczenia może się stać Twoim największym wrogiem jeżeli nie używasz go poprawnie. Podstawową funkcją gąbki do naczyń jest usunięcie pozostałości jedzenia z naczyń i garnków.

W czasie czyszczenia, pozostałości jedzenia są absorbowane przez gąbkę, które następnie w połączeniu z mokrym środowiskiem jakie w niej powstaje, tworzy sprzyjające warunki do rozmnażania się bakterii. Dzieje się tak szczególnie gdy gąbka pozostaje cały czas mokra.

Bakterie takie jak E.coli, Staphylococcus aureus i Salmonella mogą przetrwać na gąbce przez godziny, a nawet dni od pierwszego z nią kontaktu. Dlatego też, oprócz używania płynu do naczyń, dezynfekowanie gąbek od czasu do czasu, jest bardzo zalecane.

Odwiedź stronę: Bakterie ukryte w banknotach i monetach

Gąbki do naczyń: najbrudniejszy przedmiot w Twoim domu

Według doktora Philipa Tierno, profesora mikrobiologi i patologi na Uniwersytecie w Nowym Jorku,

„najbrudniejszą rzeczą jaką masz w swoim domu jest ta mała gąbka, którą używasz do zmywania naczyń. Jest ona nawet bardziej brudna od deski sedesowej czy kosza na śmieci.”

Gąbka zbudowana jest z z małych otworów, które pomagają wchłaniać płyny, ale także zatrzymują brud i mikroorganizmy, które znajdują się na naczyniach.

Gąbka

Resztki jedzenia mogą znajdować się na gąbce przez bardzo długi czas jeżeli nie jest ona poprawnie zdezynfekowana. Nowe bakterie powstają na mokrej gąbce co 20 minut.

Być może myślisz, że używając płynu do naczyń sprawi, że gąbka pozostanie czysta. Jednak to nie wystarcza, aby usunąć wszystkie patogeny znajdujące się wewnątrz gąbki jak również pozostałości po jedzeniu.

Najlepszym sposobem na usunięcie bakterii z gąbki do naczyń jest jej dezynfekcja.

Może zabrzmi to trochę dziwnie, że musisz czyścić produkt przeznaczony do czyszczenia, ale prawda jest taka, że dezynfekcja jest jedynym sposobem na wyeliminowanie bakterii i mikroorganizmów znajdujących się na gąbce.

Jak czyścić i dezynfekować gąbkę do naczyń?

Gąbka do naczyń

W badaniu przeprowadzonych przez United States Agricultural Research Service (ARS) w 2007 roku, kilka eksperymentów wskazało najskuteczniejszy sposób usuwania patogenów, które gromadzą się na gąbkach.

Pierwszy z przeprowadzonych eksperymentów polegał na zanurzeniu gąbki w wodzie o temperaturze pokojowej, zawierającej mięso mielone w celu zapewnienia mikrobów potrzebnych do badania. Następujące działania zostały podjęte w celu określenia najlepszego sposobu dezynfekcji gąbek do naczyń:

  • Namocz gąbkę przez 3 minuty w roztworze zawierającym 10% wybielacz.
  • Namocz gąbkę w soku z cytryny przez 1 minutę.
  • Umieść gąbkę w mikrofalówce przez 1 minutę.
  • Umieść w zmywarce w czasie cyklu suszenia.

Przeczytaj także: Skórka cytryny: 7 nietypowych sposobów wykorzystania

Gąbki moczone w roztworze z wybielacza oraz te pozostawione w soku z cytryny, zawierały od 37% do 87% mniej bakterii. Podgrzewanie gąbki w mikrofalówce wyeliminowało 99,9% bakterii, podobnie jak metoda ze zmywarką.

W celu zdezynfekowania gąbki w mikrofalówce, wypłucz ją pod czystą wodą, a następnie umieść w mikrofalówce przez 2 minut na najwyższej temperaturze. Dodatkowo, pamiętaj o następujących radach:

  • Czyść gąbkę po każdym użyciu.
  • Korzystaj z dwóch gąbek, tak aby zawsze mieć jedną, która jest czysta.
  • Po umyciu naczyń, usuń wszelkie pozostałości jedzenia z gąbki.
  • Pozwól gąbce wyschnąć po każdym użyciu.
  • Jeżeli sztućce lub naczynia są bardzo tłuste, wyczyść je używając ręcznika papierowego a dopiero następnie użyj gąbki.