Jak sprzątać dom sokiem z cytryny?

Usuń plamy i nieprzyjemne zapachy z plastikowych pojemników z wieczkiem. Namocz je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, dodaj sody oczyszczonej, wetrzyj, spłucz i dobrze osusz.
Jak sprzątać dom sokiem z cytryny?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jak sprzątać dom sokiem z cytryny? – Bardzo prosto. Wystarczy, że zaopatrzysz się z kilka cytrusowych owoców i inne podstawowe składniki, które ma w kuchni każda pani domu.

Zawsze sądziłaś, że owoc ten ma zastosowanie tylko jako składnik w kuchni? Cóż, prawda jest taka, że w przeszłości wiele gospodyń domowych (takich jak nasze matki i babcie) wykorzystywało do codziennych porządków naturalne detergenty.

W tym artykule dowiesz się, jak sprzątać dom sokiem z cytryny. Koniecznie czytaj dalej i zacznij  dbać o swoje mieszkanie bez chemii!

Jak sprzątać dom sokiem z cytryny?

Cytryna posiada wiele ciekawych właściwości związanych z eliminowaniem zarazków na prawie wszystkich typach powierzchni w kuchni, łazience, salonie i sypialni.

Sok z cytryny doskonale poradzi sobie na przykład z dezynfekcją i czyszczeniem naczyń i wszelkich akcesoriów kuchennych. A co najważniejsze, nie ma już konieczności stosowania środków czyszczących, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i wpływać negatywnie na środowisko.

Nie wahaj się wypróbować domowych receptur na zastosowanie soku z cytryny przy oczyszczaniu mieszkania, zwłaszcza że zawierają one składnik, który jest niezwykle uniwersalny i posiada zdolność eliminowania nieprzyjemnych zapachów i bakterii.

Do czego może przydać się cytryna podczas porządków?

 • Połowa cytryny z dodatkiem soli pomaga w czyszczeniu antyków wykonanych z miedzi lub brązu i elementów takich jak garnki czy dekoracje.
 • Cytryna usuwa plamy i przebarwienia na deskach do krojenia, a także eliminuje bakterie pozostawione podczas krojenia lub przygotowywania surowego mięsa. Wystarczy wetrzeć w deskę połowę cytryny, pozostawić na noc do wchłonięcia i umyć naczynie następnego dnia.

świeże cytryny - jak sprzątać dom sokiem z cytryny?

 • Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów z kuchenki mikrofalowej umieszczając w jej wnętrzu 3/4 szklanki wody z kilkoma łyżeczkami soku z cytryny i podgrzewając ją, aż się zagotuje. Nie otwieraj kuchenki przez 10 minut, a następnie usuń zanieczyszczenia za pomocą suchej ściereczki.
 • Usuń plamy i nieprzyjemne zapachy z plastikowych pojemników z wieczkiem. Namocz je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, dodaj sody oczyszczonej, wetrzyj, spłucz i dobrze osusz.
 • Jeżeli twoje ubranie z poliestru lub bawełny ma plamy z rdzy, sok z cytryny pomoże w ich usunięciu. Przygotuj pastę z sokiem z cytryny i dodaj winian potasu. Wetrzyj specyfik w plamę i pozostaw do wchłonięcia na pół godziny. Wypierz jak zwykle.
 • Zdezynfekuj zlewozmywak lub kosz na śmieci. Wlej litr ciepłej wody z połową szklanki soku z cytryny do zlewu lub pojemnika na odpadki. Mikstura ta pomoże w odblokowaniu rur, jeżeli dodasz do niej trochę sody oczyszczonej.
 • Wyeliminuj nieprzyjemne zapachy w lodówce umieszczając w niej połówkę cytryny. Pamiętaj o jej wymianie raz w tygodniu. Metoda ta jest skuteczna również przy usuwaniu zapachu, który pozostaje na rękach po przygotowaniu niektórych dań, takich jak ryby (rozcieńczamy ciepłą wodę z sokiem z cytryny i zanurzamy w niej ręce na kilka minut).

Jak sprzątać dom sokiem z cytryny? – Jeszcze więcej przykładów

 • Sok z cytryny pomaga w pozbyciu się plam z tłuszczu i oleju na ubraniach  wetrzyj w nie sok i pozostaw na noc do wchłonięcia.

Wyciskanie soku z cytryny

 • Lustra i okna pozostaną lśniące, jeśli wymieszasz kilka łyżek soku z cytryny z wodą w blenderze. Można również dodać do tejmieszanki odrobiny octu.
 • Jeżeli kupiłaś nowe kolczyki, możesz je łatwo zdezynfekować je, umieszczając je w pojemniku z sokiem z cytryny na kilka godzin.
 • Pozostałości po mydle i osad gromadzą się na drzwiach kabiny prysznicowej? Pozbądź się ich skutecznie za pomocą połówki cytryny, pocierając drzwi do kabiny i ściany przed czyszczeniem!
 • Osad nagromadzony w czajniku, dzbanku do herbaty lub kawy można łatwo usunąć przy użyciu soku z cytryny. Umieść kilka plasterków owocu w czajniku lub ekspresie do kawy i dodaj wodę. Pozostaw na dwie godziny, wypłucz i osusz.
 • Aby twoje ubrania były śnieżnobiałe, dodaj pół szklanki soku z cytryny do pralki razem z detergentem i płynem do zmiękczania tkanin.
 • Możesz również wyczyścić piekarnik łącząc sok z cytryny z sodą oczyszczoną. Wetrzyj miksturę we wnętrze piekarnika i pozostaw do wchłonięcia na około 15 minut. Przetrzyj powierzchnię czystą ściereczką. Zastosuj tę metodę również przy czyszczeniu toalet i umywalki.
 • Drewniane meble nabiorą wyjątkowego połysku, jeśli wymieszasz olej z jedną łyżką soku z cytryny w butelce z atomizerem. Pokryj drewniane powierzchnie specyfikiem za pomocą miękkiej ściereczki.

Oczyść krany za pomocą soku z cytryny

To jedno z wielu zastosowań cytryny w sprzątaniu mieszkania. Sposób ten jest prosty, tani i ekologiczny!

Po pierwsze, wyciśnij jedną cytrynę i przelej sok przez gęste sitko, aby pozbyć się miąższu i pestek. Następnie namocz bawełnianą ściereczkę w soku i użyj jej do czyszczenia kranów w łazience, wannie, kuchni i pralce. Zastosuj także do usuwania osadu i plam.

połówka cytryny

Pozostaw miksturę na tych powierzchniach przez około 10 minut, a następnie zmyj sok przy użyciu ciepłej wody i wilgotnej ściereczki. Jeśli woda w twoim domu jest twarda, możesz dodać trochę octu, aby uzyskać lepsze wyniki. Dodatkowo możesz zastosować także metodę “głębokiego oczyszczania” poprzez pocieranie kranów połówką cytryny, a następnie, przecieranie ich wilgotną ściereczką.

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z szafy za pomocą cytryny?

Jeśli w twojej szafie rozwinął się grzyb lub pleśń, możesz użyć cytryny, aby się ich pozbyć. Sok z cytryny jest naturalnym odświeżaczem powietrza, który pomaga zwalczyć problem u źródła, a jednocześnie, ma pozytywny wpływ na twoje zdrowie.

Przekrój cytrynę na pół, wyciśnij sok i umieść go w butelce z atomizerem. Dodaj tę samą ilość wody i dobrze wymieszaj. Rozpyl miksturę w szafie z pleśnią. Nie trzeba moczyć całej powierzchni, wystarczy ją lekko zwilżyć. Pozostaw na kilka godzin. Jeśli zapach będzie się utrzymywał, powtórz procedurę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Dhanavade, Dr. Maruti & Jalkute, Dr. Chidambar & Ghosh, Jai & Sonawane, Kailas. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British J. of Pharmacology and Toxicology. 2. 119-122.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.