Jak sprzątać dom sokiem z cytryny

Zawsze sądziłaś, że owoc ten ma zastosowanie tylko jako składnik w kuchni? Cóż, prawda jest taka, że w przeszłości wiele gospodyń domowych (takich jak nasze matki i babcie) wykorzystywało cytrynę do sprzątania swoich domów. W tym artykule dowiesz się jak sprzątać mieszkanie za pomocą soku z cytryny.

Zastosowanie soku z cytryny przy sprzątaniu mieszkania

Cytryna posiada wiele ciekawych właściwości związanych z eliminowaniem zarazków na prawie wszystkich typach powierzchni w kuchni, łazience, salonie i sypialni. Sok z cytryny doskonale poradzi sobie na przykład z czyszczeniem naczyń i wszelkich akcesoriów kuchennych i, co najważniejsze, nie będzie już konieczności stosowania środków czyszczących, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i wpływać negatywnie na środowisko.

Nie wahaj się wypróbować domowych receptur na zastosowanie soku z cytryny przy oczyszczaniu mieszkania, zwłaszcza że zawierają one składnik, który jest niezwykle uniwersalny i posiada zdolność eliminowania nieprzyjemnych zapachów i bakterii. Do najbardziej popularnych zastosowań soku z cytryny w oczyszczaniu mieszkania należą:

  • Połowa cytryny z dodatkiem soli pomaga w czyszczeniu antyków wykonanych z miedzi lub brązu i elementów takich jak garnki czy dekoracje.
  • Cytryna usuwa plamy i przebarwienia na deskach do krojenia i eliminuje bakterie pozostawione podczas krojenia lub przygotowywania surowego mięsa. Wystarczy wetrzeć w deskę połowę cytryny, pozostawić na noc do wchłonięcia i umyć naczynie następnego dnia. Możesz zrobić to samo w przypadku kominka lub grilla.

#2: sprzątać-dom-sokiem-z-cytryny.jpg

  • Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów z kuchenki mikrofalowej umieszczając w jej wnętrzu 3/4 szklanki wody z kilkoma łyżeczkami soku z cytryny i podgrzewając ją aż się zagotuje. Nie otwieraj kuchenki przez 10 minut, a następnie usuń zanieczyszczenia za pomocą suchej ściereczki.
  • Usuń plamy i nieprzyjemne zapachy z plastikowych pojemników z wieczkiem. Namocz je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, dodaj sody oczyszczonej, wetrzyj, spłukaj i dobrze osusz.
  • Jeżeli twoje ubranie z poliestru lub bawełny ma plamy z rdzy, sok z cytryny pomoże w ich usunięciu. Przygotuj pastę z sokiem z cytryny i dodaj winian potasu. Wetrzyj specyfik w plamę i pozostaw do wchłonięcia na pół godziny. Wypierz jak zwykle.
  • Zdezynfekuj zlewozmywak lub kosz na śmieci. Wlej litr ciepłej wody z połową szklanki soku z cytryny do zlewu lub pojemnika na odpadki. Mikstura ta pomoże w odblokowaniu rur jeżeli dodasz do niej sody oczyszczonej.
  • Wyeliminuj nieprzyjemne zapachy w lodówce umieszczając w niej połówkę cytryny. Pamiętaj o jej wymianie raz w tygodniu. Metoda ta jest skuteczna również przy usuwaniu zapachu, który pozostaje na rękach po przygotowaniu niektórych dań, takich jak ryby (rozcieńczamy ciepłą wodę z sokiem z cytryny i zanurzamy w niej ręce na kilka minut).

#4: sprzątać-dom-sokiem-z-cytryny.jpg

Oczyść krany za pomocą soku z cytryny

To jedno z wielu zastosowań cytryny w oczyszczaniu mieszkania. Sposób prosty, tani i ekologiczny. Po pierwsze, wyciśnij jedną cytrynę i przelej sok przez gęste sitko, aby pozbyć się miąższu i pestek. Następnie, namocz bawełnianą ściereczkę w soku i użyj jej do czyszczenia kranów w łazience, wannie, kuchni i pralce. Zastosuj także do usuwania osadu i plam.

Pozostaw miksturę na tych powierzchniach przez około 10 minut, a następnie zmyj sok przy użyciu ciepłej wody i wilgotnej ściereczki. Jeśli woda w twoim domu jest twarda, możesz dodać trochę octu, aby uzyskać lepsze wyniki. Dodatkowo, możesz zastosować metodę „głębokiego oczyszczania” poprzez pocieranie kranów połówką cytryny, a następnie, przecieranie ich wilgotną ściereczką.

#6: sprzątać-dom-sokiem-z-cytryny.jpg

Zdjęcia: Kirsten Loza, Essie, Leslie Seaton, Debaird, Thomas Rousing, Amy Stephenson.