Czyszczenie mikrofalówki naturalnymi środkami

Jeśli jesteś zwolennikiem sprzątania domu przy użyciu naturalnych produktów, koniecznie czytaj dalej! Dziś przedstawiamy proste receptury na ekologiczny płyn do mycia kuchenki mikrofalowej.
Czyszczenie mikrofalówki naturalnymi środkami

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

W przeciwieństwie do innych pomieszczeń domu, sprzątanie kuchni wymaga posiadania konkretnej wiedzy, skutecznie usunąć brud i bakterie.

Czyszczenie mikrofalówki nie jest tu więc żadnym wyjątkiem. Na pierwszy rzut oka zadanie to może wydawać się nieco skomplikowane, jednakże damy ci dziś kilka przydatnych wskazówek, które znacznie ułatwią ci pracę.

Częste używanie kuchenki mikrofalowej czy też zwykłej kuchenki gazowej wiąże się z koniecznością usuwania resztek pokarmów i rozmaitych odprysków (oleju, sosów itp.). Bez wątpienia są to elementy wyposażenia kuchni, które każdego dnia są narażone na zabrudzenia.

Stąd też warto wiedzieć, jak utrzymać je w czystości. Poniżej znajdziesz naturalne środki, które umożliwią ci czyszczenie mikrofalówki i kuchenki gazowej z zachowaniem troski o środowisko naturalne oraz o własne zdrowie. Wypróbuj je koniecznie!

Czyszczenie mikrofalówki – jak robić to ekologicznie?

W dalszej części artykułu znajdziesz kilka cennych wskazówek odnośnie tego, jak pozbyć się codziennego brudu zarówno z kuchenki mikrofalowej, jak i gazowej. Ponieważ gotujemy codziennie, każdego dnia gromadzą się na nich resztki jedzenia i odpryski z przygotowywanych posiłków.

Oczywiście w każdym supermarkecie znajdziemy mnóstwo chemicznych środków, specjalnie opracowanych do czyszczenia sprzętów kuchennych. My jednak stawiamy na naturę i ekologiczne podejście do porządków.

Własnoręczne przygotowanie detergentów ma wiele zalet: nie zagrażają one środowisku, są bezpieczne dla twojego organizmu, nie niszczą mytych powierzchni, a co równie ważne – nie nadwyrężają domowego budżetu!

Przeczytaj również: Jak posprzątać dom bez chemii?

Czyszczenie kuchenki gazowej – jak ułatwić sobie pracę?

1. Pierwszy sprzymierzeniec – ciepła woda

Jeśli kuchenka jest silnie zabrudzona tłuszczem, wcale nie trzeba sięgać po chemiczne środki odtłuszczające. Wystarczy zastosować do mycia ciepłą wodę, i to niewielką jej ilość.

Po prostu zwilż nią zabrudzoną powierzchnię, pozostaw na chwilę, aby zmiękczyć zabrudzenia, a następnie przetrzyj szmatką, gąbką lub myjką.

2. Soda oczyszczona i cytryna

Soda oczyszczona i cytryna to dwa składniki, które znakomicie sprawdzają się w ekologicznym sprzątaniu domu. Można z nich przygotować niezwykle skuteczny roztwór, który sprawi, że czyszczenie mikrofalówki i kuchenki gazowej będzie bardzo proste.

Potrzebne składniki

 • 3-4 łyżki stołowe sody oczyszczonej (27-36 g)
 • Sok z 2-3 cytryn

Sposób przygotowania

 • Zmieszaj ze sobą obydwa składniki tak, by powstała pieniąca się z początku pasta.
 • Kiedy pasta przestanie musować, nanieś ją na zabrudzoną powierzchnię i poczekaj chwilę, aby zadziałały jej czyszczące właściwości.
 • Następnie za pomocą gąbki (najlepiej drucika) wetrzyj pastę w czyszczoną powierzchnię.
 • Na koniec usuń pozostałości wilgotną ściereczką.

3. Alkohol – ułatwia czyszczenie mikrofalówki

Kolejnym środkiem bardzo pomocnym w usuwaniu zabrudzeń z kuchenki mikrofalowej i gazowej jest alkohol.

Czyszczenie kuchenki gazowej
 • Wystarczy, że zwilżysz bawełnianą szmatkę alkoholem i przetrzesz zabrudzoną powierzchnię.
 • Odczekaj kilka minut, a następnie przemyj ją zwilżoną alkoholem gąbką lub szczoteczką.
 • Na koniec przetrzyj suchą ścierką, by usunąć wszelkie pozostałości.

Ekologiczne czyszczenie mikrofalówki

1. Woda z cytryną

To również banalnie prosta metoda na czyszczenie mikrofalówki i kuchenki gazowej. Składniki potrzebne do przygotowania środka z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

Potrzebne składniki

 • Sok z połówki cytryny
 • Szklanka wody (200 ml)
 • Gałązka pietruszki lub 1 łyżeczka sody oczyszczonej – opcjonalnie

Sposób przygotowania

 • W pierwszej kolejności wyciśnij sok z połówki cytryny. Możesz do niego dodać również drobno posiekaną gałązkę pietruszki lub łyżeczkę sody oczyszczonej. Zmieszaj ze szklanką wody.
 • Następnie włóż szklankę z wodą i cytryną do mikrofalówki i włącz ją na wysokie obroty.
 • Nastaw grzanie na kilka minut. W rzeczywistości moc i czas będą zależały od urządzenia. Generalnie chodzi o to, by parująca ze szklanki woda osiadła na ściankach kuchenki mikrofalowej. Łatwo ten proces zaobserwować, gdyż szybka w drzwiczkach urządzenia ulegnie zaparowaniu.
 • Następnie otwórz drzwiczki i ostrożnie wyciągnij szklankę. Uważaj, aby się nie oparzyć.
 • Na koniec przetrzyj wnętrze kuchenki mikrofalowej wilgotną ścierką. Zobaczysz, że zabrudzenia odchodzą z ogromną łatwością. Urządzenie pozostanie czyste i wolne od wszelkiego rodzaju zapachów.

2. Soda oczyszczona

Jak w przypadku czyszczenia kuchenki gazowej soda oczyszczona równie dobrze sprawdzi się przy usuwaniu zabrudzeń z mikrofalówki.

Czyszczenie mikrofalówki
 • Na zwilżoną gąbkę kuchenną nanieś łyżkę stołową (9 g) sody oczyszczonej, a następnie wyszoruj zabrudzone powierzchnie wewnątrz kuchenki mikrofalowej.
 • Na koniec spłucz je obficie wodą i wytrzyj suchą ściereczką.

3. Ocet – czystość i dezynfekcja

Ostatnia porada na naszej liście polega na wykorzystaniu innego, bardzo skutecznego środka czyszczącego – a mianowicie octu. Na pewno masz go w domu!

Zarówno ocet biały, jak i jabłkowy cechują się silnymi właściwościami czyszczącymi, neutralizującymi nieprzyjemne zapachy oraz dezynfekującymi.

Warto jednak zaznaczyć, że zapach, jaki roztacza, nie jest tak przyjemny, jak aromat cytryny.

Potrzebne składniki

 • 1 łyżka stołowa białego octu (15 ml)
 • 1 i 1/2 szklanki wody (300 ml)

Sposób przygotowania

 • Do szklanego naczynia wlej ocet i wymieszaj go z wodą. Następnie umieść naczynie w mikrofalówce.
 • Włącz urządzenie na dużą moc na 3 minuty.
 • Następnie – tak jak w powyższym przypadku – po prostu przejrzyj szmatką wnętrze kuchenki.
 • Dodatkowo możesz zastosować też odrobinę sody oczyszczonej, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie czyszczenie mikrofalówki.

Jak widać, czyszczenie kuchenki mikrofalowej nie jest ani trudne, ani czasochłonne, ani drogie. Proste, naturalne produkty znakomicie radzą sobie z zabrudzeniami. Teraz już wiesz – możesz czyścić swoją kuchnię tanio i szybko, w zaledwie kilka minut!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.