Owoce cytrusowe - ich zastosowanie w sprzątaniu domu

Antybakteryjne właściwości cytryny i innych owoców cytrusowych sprawiają, że jest to doskonały składnik aby - w połączeniu z innymi dodatkami - przeprowadzić należyte sprzątanie domu. Unikniemy dzięki temu drażniących środków chemicznych.
Owoce cytrusowe - ich zastosowanie w sprzątaniu domu

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owoce cytrusowe goszczą w naszej kuchni i na naszych stołach pod wieloma postaciami. Charakteryzują się wysoką zawartością witaminy C i wykazują właściwości antybakteryjne. Dzięki temu śmiało można wykorzystać je do sprzątania domu.

Choć zazwyczaj owoce cytrusowe kojarzą nam się z żywnością lub lekarstwem, są idealne do przeprowadzania dokładnego czyszczenia domu. Nawet duże firmy decydują się na zawieranie ich w produkcji swoich detergentów, mydeł i innych środków czystości.

Naszym celem jest jednak odstawienie na bok środków chemicznych i sięgnięcie po bardziej ekologiczne opcje. Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule opowiemy Ci jak użyć je w naturalnej, niezmienionej formie. Dowiesz się, na jak wiele sposobów można zastosować owoce cytrusowe, by Twój dom lśnił czystością. Koniecznie przeczytaj!

Owoce cytrusowe pomagają odplamić odzież

Naturalne kwasy owocowe zawarte w cytrynie i pomarańczy są bardzo użyteczne, aby usuwać plamy z potu, które pojawiają się na naszej odzieży, zwłaszcza pod pachami i na kołnierzyku.

Zależnie od rodzaju plam, ten naturalny środek czystości pomoże Ci również pozbyć się z odzieży resztek pożywienia, farb, makijażu i innych elementów, które mogą zniszczyć tkaninę.

Cytryna jako sposób na odplamianie.

Co należy zrobić?

 • Zaaplikuj na plamy sok z cytryny i pomarańczy, pozostaw na około 10 minut a następnie spłucz ciepłą wodą.
 • Jeżeli wolisz, możesz pociąć owoce na kawałki, umieścić je w misce z ciepłą wodą i pozostawić odzież do namoczenia na około 3 do 4 godzin.
 • Po upływie tego czasu jedyne, co musisz zrobić to włożyć odzież do pralki i włączyć cykl prania, jakiego zawsze używasz.

Odtłuszczanie kuchni

Nie da się ukryć, że z biegiem czasu nasza kuchnia zaczyna się zapełniać resztkami tłuszczu na wielu powierzchniach i w zakamarkach. Bardzo trudno jest usunąć te resztki i prawie zawsze wymaga to zastosowania dodatkowego środka czyszczącego.

Jeżeli nie podoba Ci się pomysł stosowania żrących, chemicznych środków do usuwania tłuszczu, koniecznie wypróbuj następujący trik z solą i cytryną. Bardzo Ci się przyda!

Co należy zrobić?

 • Posyp odrobiną soli zatłuszczone powierzchnie w Twojej kuchni a następnie dodaj sok z cytryny.
 • Pozostaw na około pięć minut, a następnie usuń za pomocą czystej szmatki lub gąbki.
 • Postaraj się robić to raz w tygodniu żeby nie powstała gruba, trudna do usunięcia, tłusta warstwa.

Dezynfekcja deski do krojenia

Choć przez większość czasu ignorujemy ten fakt, deska do krojenia to jeden z najbrudniejszych przedmiotów w naszym domu. Jest nieustannie wystawiona na działanie wilgoci i resztek pożywienia. Stwarza to idealne środowisko do namnażania się bakterii i szkodliwych drobnoustrojów.

Antybakteryjne właściwości cytryny pomagają nam doskonale zdezynfekować deskę do krojenia, jednocześnie usuwając z niej nieprzyjemne zapachy.

Deska do krojenia posypana solą

Co należy zrobić?

 • Posyp odrobiną soli deskę do krojenia i wetrzyj ją za pomocą dużej ilości soku z cytryny.
 • Pozostaw na około 5 minut, po czym spłucz zimną wodą.

Czyszczenie stalowych elementów

Jeżeli chcesz aby Twoje stalowe elementy odzyskały swój blask, koniecznie wykorzystaj do tego owoce cytrusowe – a konkretnie sok z cytryny.

Co należy zrobić?

 • Wetrzyj pół cytryny w każdy przedmiot, następnie pozostaw na kilka minut a po upływie tego czasu wypoleruj za pomocą suchej szmatki.
 • Aby wzmocnić efekty tego naturalnego środka czyszczącego, możesz zmieszać go z odrobiną soli.

Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów

Świeży, orzeźwiający zapach jaki wydają owoce cytrusowe jest wręcz idealny, aby stworzyć w domu przyjemną atmosferę. Pomieszczenia w Twoim domu mogą pachnieć pięknie bez konieczności sięgania po agresywne środki chemiczne.

Cytryna na stole.

Co należy zrobić?

 • Umieść skórki z pomarańczy, pomelo, mandarynki bądź cytryny w garnku z wodą. Zagotuj przez 5 minut i pozostaw aby tak powstała para wodna rozniosła się po całym domu.
 • Jeżeli masz ochotę zastosować skórki w innej formie, możesz spryskać tak powstałym płynem powierzchnie w Twoim domu używając do tego butelki ze spryskiwaczem.

Może zechcesz też przeczytać artykuł: Lodówka – wyczyść ją i usuń nieprzyjemny zapach

Czyszczenie podłóg i baterii łazienkowych

Podłogi i baterie łazienkowe bardzo łatwo się brudzą. Z czasem pojawia się na nich pleśń i rozmaite rodzaje plam, które wyglądają bardzo źle i nie sprzyjają czystości w domu.

Sok z cytryny w połączeniu z białym octem może nam pomóc stworzyć naturalny środek czyszczący, dzięki któremu wszystkie te powierzchnie będą wyglądać jak nowe.

Co należy zrobić?

 • Zmieszaj ze sobą sok z cytryny i biały ocet w równych częściach.
 • Wlej produkt do pojemnika ze spryskiwaczem i spryskaj nim powierzchnie, które chcesz  wyczyścić.
 • Pozostaw na kilka minut, a następnie zetrzyj.

Nadawanie blasku drewnianym meblom

Z biegiem czasu drewniane podłogi i meble tracą swój naturalny blask. Owoce cytrusowe mogą nam jednak pomóc odwrócić ten proces. Aby odnowić meble i poprawić ich wygląd, koniecznie wypróbuj następujący trik z cytryną.

Czyszczenie drewna szmatką i owoce cytrusowe które w tym pomogą

Co należy zrobić?

 • Połącz pół szklanki soku z cytryny ze szklaną oliwy z oliwek i wetrzyj w drewniane meble i podłogi. Efekt Cię zaskoczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Sprzątając swoją szafę porządkujesz również swój umysł

Czyszczenie sedesu

Pasta wykonana z sody oczyszczonej z cytryną może nam posłużyć do dezynfekcji i odplamiania sedesu.

Co należy zrobić?

 • Zmieszaj sok z cytryny z dwiema łyżkami sody oczyszczonej (20 g) i zaaplikuj na powierzchnie, które chcesz wyczyścić za pomocą szczotki.
 • Pozostaw na 3 minuty, a następnie wypłucz.

Czy próbowałaś kiedyś stosować owoce cytrusowe do czyszczenia domu? Koniecznie wypróbuj proponowane przez nas triki a sama przekonasz się, że stanowią doskonałą alternatywę kosztownych środków czystości dostępnych na rynku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.