Zlew - 6 sposobów czyszczenia i dezynfekcji

Kiedy już zdecydujemy się na czyszczenie i dezynfekcję zlewów w domu, powinniśmy wziąć pod uwagę materiał, z którego są wykonane. Pozwoli to dobrze dostosować preparat do powierzchni i nie uszkodzi zlewu.
Zlew - 6 sposobów czyszczenia i dezynfekcji

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Zlew i umywalka są jednymi z tych miejsc w domu, w których gromadzi się najwięcej bakterii. Szczególną uwagę poświęcimy zlewom w kuchni, które funkcjonują w stałym kontakcie z wilgocią i odpadkami jedzenia.

Niezwykle przydatna jest wiedza, dotycząca środków czystości i sposobów dezynfekcji.

Higiena w domu jest bezsprzecznie istotna dla wszystkich jego mieszkańców. Dlatego też, tak istotne jest dbanie o każdy szczegół i przywiązywanie uwagi do poziomu czystości w domu. Każdy element przestrzeni ma znaczenie.

Zwróćmy więc uwagę na bohatera w naszej kuchni, który służy nam na codzień ogromną pomocą. Mowa o zlewie. 

Niestety zlew stanowi spore źródło bakterii, biorąc pod uwagę ilość wykonywanych przy nim czynności. Marzy Ci się lśniący, czysty zlew? Podpowiemy Ci jak tego dokonać, używając kilku skutecznych środków i sposobów.

Zlew – czyszczenie i dezynfekcja na 6 sposobów

Przede wszystkim należy pamiętać, iż sposób mycia i dezynfekcji zlewów, w dużym stopniu zależy od materiału, z którego są wykonane. Nie lekceważ tego. Mając to na uwadze możemy przejść do realizacji kilku pomocnych rozwiązań.

zlew stal nierdzewna

1. Czyszczenie neutralnym mydłem

Klasyczna, sprawdzona metoda. Polega na rozcieńczeniu naturalnego mydła w wodzie, najlepiej gorącej. Wystarczy nanieść roztwór na ściereczkę i umyć zlew. Spłucz dużą ilością wody i osusz suchą szmatką. Ten sposób świetnie nada się do czyszczenia zlewu ze stali nierdzewnej. 

Stosowanie neutralnego mydła zalecane jest również do zlewów z tworzywa sztucznego. Procedura jest taka sama.

2. Dwuwęglan sodu i cytryna, dwie dobre alternatywy

W przypadku zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, możemy także użyć tych dwóch produktów, idealnych do dezynfekcji i czyszczenia płaskich powierzchni.  Jak to zrobić? To niezwykle proste!

  • Po pierwsze, użycie wodorowęglanu sodu pozwoli ci łatwo usunąć resztki jedzenia i tłuszczu w zlewie. Połącz tę solę organiczną wraz z wodą, aby utworzyć pastę i wysmaruj nią cały zlew (przy pomocy miękkiej gąbki). Następnie spłucz wszystko dużą ilością wody.
  • Cytryna zaś stanowi doskonały odplamiacz. Poradzi sobie z usunięciem plam rdzy, które bardzo często występują na kranach. Co więcej, pozwoli Ci uzyskać nieskazitelny połysk zlewu. Nałóż ją bezpośrednio na powierzchnię zlewu i rozprowadź gąbką.

Z kolei pamiętaj aby unikać twardych, metalowych gąbek. Mogą one zarysować powierzchnię zlewu. Uważaj też na stosowanie wybielacza z podchlorynem, solą, octem i inną substancją, która może doprowadzić do korozji.

3. Zlew i czyszczenie octem

Ocet to skuteczny naturalny środek przeciwbakteryjny. Jest wysoce ceniony i wskazany właśnie do dezynfekcji zlewów.

Aby skorzystać z jego zalet powinniśmy nałożyć trochę białego octu na gąbkę. Przemyj powierzchnię zlewu ze stali nierdzewnej i otaczające zlew elementy. Następnie spłucz dużą ilością wody.

zlew czyszczenie 2

4. Zlew granitowy – jak czyścić?

Granitowy typ zlewu jest wysoce ceniony, ze względu na swoją wytrwałość i łatwość utrzymania czystości. Higieniczny i długowieczny. Ponadto przepięknie ozdabia każdą przestrzeń. Bezdyskusyjnie jest to jeden z lepszych wyborów do kuchni.

Jeśli posiadasz taki zlew, pewnie zastanawiasz się, jaki jest najskuteczniejszy sposób czyszczenia? Otóż do zlewów marmurowych i granitowych zaleca się używanie łagodnego mydła w płynie.

Zwilż nieco mydłem miękką ściereczkę bądź gąbkę, a brud zniknie w kilka sekund. Nie używaj mocnych, specjalistycznych środków czyszczących.

5. Zlew syntetyczny i kompozytowy – czyszczenie

Zlewozmywak wykonany z materiałów syntetycznych czy kompozytu mineralnego charakteryzuje się odpornością i trwałością na zniszczenia. Jego czyszczenie i dezynfekcja zatem są stosunkowo proste. Jednak nie należy pozostawiać ich bez konserwacji.

Najlepszą alternatywą dla specjalnych, silnych środków chemicznych, będzie stosowanie łagodnych i niekorozyjnych produktów.

Traktujemy tu o gładkich powierzchniach, do których nie powinno się używać metalowych gąbek, ani żadnych innych przedmiotów, które mogłyby zarysować powłokę zlewu. Ponadto warto pamiętać o wysuszeniu zlewu, tuż po jego umyciu. Jest to skuteczny sposób na przedłużenie jego żywotności.

6. Szklany zlew – jak o niego zadbać?

Nowoczesne trendy sprawiły, że co raz więcej osób sięga po szklane elementy wyposażenia. Ma to swoje odniesienie także wobec szklanych zlewów i umywalek. Jednak mimo swojej atrakcyjności, stawiają wyzwania, co do konserwacji i czyszczenia.

Czy należy czyścić je tak, jak pozostałe przykłady? Niestety nie, wymagają specjalnych działań. W tych przypadkach zaleca się stosowanie środków, przeznaczonych do szkła.

Możemy jednak sięgnąć po mieszankę wody z octem. Po dokładnym płukaniu zlewu, z uwzględnieniem jego zewnętrznej części – należy dokładnie osuszyć powierzchnię suchą szmatką.

Zwykłe mydła i produkty naturalne, takie jak wodorowęglan, cytryna i ocet, spełniają większość wymagań podczas mycia i dezynfekcji zlewów.

Pamiętaj, aby unikać metalowych akcesoriów, które mogą zniszczyć zlew. Na sam koniec nie zapominaj, iż mocne środki czyszczące, mają moc papieru ściernego i mogą prowadzić do nieodwracalnych korozji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.