Nieprzyjemny zapach z butów – 7 sposobów

Chodzi nie tylko o to, żeby wyeliminować nieprzyjemny zapach. Trzeba też znaleźć i zwalczyć przyczynę jego pochodzenia

Jak możemy zlikwidować ten nieprzyjemny zapach z butów? Zdarza się tak, że skóra używana do produkcji obuwia absorbuje zapach potu i niełatwo jest go zwalczyć.

Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które na pewno Ci pomogą!

1. Soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach z butów

Soda oczyszczona

Zawsze działa! Nieraz mówiliśmy o właściwościach sody oczyszczonej. Wiemy też, że świetnie się spisuje przy sprzątaniu. Dzięki jej właściwościom, wchłania nie tylko plamy, ale też brzydki zapach i wilgoć. Stąd jest najczęściej używanym środkiem na niechciany zapach z obuwia.

Jak jej używamy? Bardzo prosta sprawa. Wsypujemy łyżkę stołową sody oczyszczonej do każdego buta. Rozprowadzamy i zostawiamy na noc. Następnego ranka problem jest już rozwiązany!

2. Talk w proszku

Talk w proszku działa podobnie jak soda oczyszczona. Wchłania wilgoć, a co za tym idzie, niepożądany zapach. Możemy go wykorzystać w dwojaki sposób.

Wsypujemy odrobinę talku w proszku do każdego buta i zostawiamy na noc. Jest też inna metoda: nałożyć talk bezpośrednio na podeszwę stopy, zmniejszając pocenie się. To naprawdę skuteczne!

3. Jak usunąć bakterie?

To bardzo ciekawy i efektywny sposób. Dobrze byłoby, gdybyś zawsze miała w domy trochę szałwii albo lawendy. Obie rośliny świtnie eliminują niechciany zapach. Włóż kilka listków do każdego buta i wystaw je na całą noc na balkon. Świeże powietrze wyeliminuje bakterie.

4. Pomarańcz, cytryna i grejpfrut

Świeże cytryny

Kolejny prosty sposób. Nigdy nie wyrzucaj skórki z cytryny, pomarańczy, czy chociażby grejpfruta. Wystarczy, że włożysz ją na noc do butów, a skutecznie wyeliminują każdy zapach.

5. Olejek esencjonalny z drzewa herbacianego

Ze wszystkich olejków o właściwościach dezynfekujących, ten z drzewa herbacianego jest najskuteczniejszy. Możesz go kupić w sklepach zielarskich i w niektórych drogeriach. Nie jest drogi, a na pewno pomoże Ci wyeliminować nieprzyjemny zapach.

Wystarczy kilka kropli olejku do każdego buta, dwa razy w tygodniu. Nasze obuwie będzie nie tylko lepiej pachnieć, ale też pozbędziemy się bakterii!

6. Skąd się bierze ten zapach?

Buty na obcasach

Doskonale wiemy, że nieprzyjemny zapach z butów jest ściśle związany z potem. Na pewno zwróciłaś uwagę, że jedne buty czuć bardziej niż inne. Możliwe, że to ze względu na wkładki, które absorbują większe ilości wilgoci, tym samym ułatwiając rozwój bakterii.

Jeżeli widzisz, że zapach z butów jest wyjątkowo trudny do usunięcia, częściej zmieniaj wkładki. Możesz też kupić specjalne, antybakteryjne.

Weź pod uwagę, że ciągła wilgoć i bakterie mogą, na dłuższą metę, wywołać infekcję stóp. Dlatego też najważniejsza jest odpowiednia higiena!

7. Jak utrzymać odpowiednią higienę?

Stopy

  • Staraj się nie nosić zamkniętych butów codziennie. Wpływają niekorzystnie na stopy i powodują nieprzyjemny zapach.
  • Po powrocie do domu, zawsze zmieniaj obuwie. Buty muszą się odpowiednio przewietrzyć.
  • Nieważne czy buty są dobrej, czy średniej jakości. Wszystkie absorbują niechciany zapach. Stąd tak ważne jest utrzymanie ich w czystości. Trzeba regularnie je myć i szczotkować. Możesz użyć tego samego detergentu, którego używasz w przypadku ubrań.
  • Jeżeli Twoje stopy pocą się wyjątkowo mocno, stosuj talk w proszku. To naprawdę prosty sposób, a rezultaty są niesamowite.
WIĘCEJ DLA CIEBIE