Jak pozbyć się grzybicy stóp?

Jak pozbyć się grzybicy stóp?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Grzybica potrafi dopaść niemal każdą część Twojego ciała, jednak zdecydowanie najbardziej narażone na jej atak są Twoje stopy. Aby zapobiec grzybicy oraz innym dolegliwościom, musisz wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o swoje stopy. Niestety wiele osób nie przywiązuje zbyt dużej wagi do tych części ciała. Zwraca na nie uwagę dopiero, gdy ujrzą na nich pierwsze objawy schorzenia.

Zakażenia grzybicze, lub po prostu grzybica, objawiają się bardzo uciążliwym swędzeniem. Atakują one nie tylko skórę stopy, ale również paznokcie, mogąc doprowadzić nawet do całkowitego ich zniszczenia Aby zapobiec grzybicy stóp i paznokci, musisz pamiętać o utrzymywaniu higieny i dbaniu o swoje stopy, zwłaszcza o odpowiednio dobrane obuwie. Pamiętaj, że szczególnych środków ostrożności wymagają zwłaszcza wizyty w takich miejscach jak baseny czy siłownie.

Jak zapobiec grzybicy?

Aby uniknąć problemu grzybicy stóp i paznokci, dbaj o higienę i zwracaj uwagę, jaki rodzaj obuwia wybierasz. Zastosuj się również do poniższych zasad:

  • unikaj chodzenia boso w miejscach uczęszczanych przez wiele innych osób: publiczne natryski, siłownie, baseny czy kempingi to miejsca, w których ryzyko zarażenia się grzybicą jest bardzo wysokie, gdyż korzysta z nich wiele osób i jest tam wilgotno. Dlatego też bardzo istotne jest, aby zawsze mieć przy sobie klapki lub inne tego typu obuwie ochronne. Po powrocie do domu należy raz jeszcze dokładnie umyć stopy.
  • dokładnie osuszaj stopy: grzybica rozwija się najlepiej w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego też po umyciu stóp niezwykle istotne jest dokładne ich wytarcie, zwłaszcza przestrzeni pomiędzy palcami. Osuszanie stóp jest również zalecane jeśli doskwiera Ci nadmierne pocenie.
  • nawilżaj skórę: zwłaszcza w upalne letnie dni, skóra na stopach jest narażona na wiele czynników zewnętrznych. Aby zapobiec jej wysuszeniu i pękaniu, stosuj kremy nawilżające do stóp.
  • użyj talku: używanie talku do stóp pomoże Ci skutecznie zapobiec grzybicy. Jeśli dodatkowo cierpisz na nadmierną potliwość, rozwiązaniem może być antyperspirant z zawartością talku.
  • zwracaj uwagę na obuwie, które nosisz: aby uniknąć grzybicy stóp, wybieraj buty, w których zachowana jest odpowiednia wentylacja i stopa może oddychać.
  • używaj własnego ręcznika: własny ręcznik przeznaczony tylko do wycierania stóp to podstawa jeśli chodzi o codzienną higienę i zapobieganie grzybicy. Po użyciu rozwieś go w miejscu, w którym będzie mógł wyschnąć, tym samym nie pozwalając na rozwój grzybów w wilgotnym środowisku.

Jak pozbyć się grzybicy?

Grzybica najczęściej atakuje jednocześnie stopy i paznokcie. Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposobów, które pomogą Ci uporać się z tym uciążliwym problemem.

Biały ocet

Skuteczność tego składnika została udowodniona w leczeniu wielu dolegliwości stóp, na przykład odcisków, pęcherzy i właśnie grzybicy. Aby skorzystać z leczniczych właściwości octu, wymieszaj w misce wodę z taką samą ilością octu i mocz w niej stopy przez 15 minut.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek ten ma właściwości, które pomogą Ci zwalczyć grzybicę stóp. Zaaplikuj kilka kropel bezpośrednio na stopy lub wymieszaj je z wodą i mocz stopy przez 10 minut.

Olejek z drzewa herbacianego

Czosnek

Czosnek jest znany ze swoich właściwości przeciwzakaźnych, przeciwbakteryjnych i dezynfekujących, co sprawia, że jest świetną bronią przeciw grzybicy stóp i paznokci. Zgnieć ząbek czosnku, a miazgę nakładaj bezpośrednio na zakażone miejsca. Owiń bandażem i pozostaw na noc. Możesz również nakładać czosnek kilka razy dziennie.

Cytryna

Innym naturalnym środkiem o właściwościach odkażających i przeciwbakteryjnych jest cytryna.

Plasterki cytryny

Nacieraj cytryną zakażone miejsce, pozostaw na 10 minut, a następnie opłucz wodą. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się grzybicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.