Jak naturalnie leczyć odciski?

· Czerwiec 8, 2015

Gdy już się pojawią, stają się naprawdę bolesnym problemem. Odciski i modzele na stopach nie tylko utrudniają chodzenie, ale dają o sobie znać prawie przy wszystkich wykonywanych dziennych czynnościach, powodując przy tym ból i dyskomfort. W większości przypadków pojawiają się na skutek zaniedbania tej części ciała. Stopy, to delikatny obszar, szczególnie ich spody. Warto poświecić im czas i zatroszczyć się o nie, aby takie przykre dolegliwości nas nie zaskakiwały. Dlatego też, w poniższym artykule przedstawimy jak radzić sobie, gdy odciski staną się naszą zmorą i jak zapobiegać ich pojawianiu.

Odciski – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Pewnie wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale odciski to naturalna odpowiedź naszego organizmu. W ten sposób nasze ciało zabezpiecza się przed regularnym, nadmiernym uciskiem na określoną partię stopy. Z reguły nacisk ten jest wynikiem używania nieodpowiedniego obuwia. Odciski, również mogą pojawić się na dłoniach na skutek zbyt częstego uciskania tego samego miejsca, na przykład poprzez używanie narzędzi. Jednak zdecydowanie te, które pojawiają się na stopach, powodują więcej bólu i skutecznie paraliżują nasze codzienne funkcjonowanie.

Gdy już mowa o odciskach musimy wiedzieć, że tą ogólną nazwą są określane – odciski miękkie, tak zwane modzele i odciski twarde – nagniotki. Jest między nimi kilka istotnych różnic i ważne jest, aby ich, że sobą nie mylić. W centrum nagniotka znajduje się czop rogowy, który swoim stożkiem skierowany jest do środka i swoim końcem dotyka zakończeń nerwowych w stopie, co może powodować napadowy, silny ból. Najczęściej pojawiają się na podeszwowej stronie palców i łuku stopy oraz pięcie. Modzele, natomiast zajmują większy obszar (2,5 cm) i mają żółtawy odcień. Są to grube warstwy martwego naskórka powstające na skutek regularnego ucisku miejsca poprzez zbyt ciasne obuwie, ale i płaskostopie czy zaburzenia postawy ciała. Najczęściej pojawiają się w okolicach pięty i dużego palca. Istnieje kilka domowych sposobów na zwalczanie obydwu tych rodzajów odcisków.

Domowe sposoby na odciski

2#:Odciski na stopach.jpg

 • pocieraj zmienione miejsca pumeksem zaraz po kąpieli, a następnie wetrzyj surową połówkę cebuli i posmaruj kilkoma kroplami nalewki z arniki.
 • rozdrobniony ząbek czosnku z dodatkiem oliwy z oliwek, nałóż na odciski. Pomoże to w zmiękczeniu skóry i sprzyja zmniejszeniu stanu chorobowego. Zabezpiecz posmarowane mieszanką miejsce i pozostawić na całą noc.
 • przygotuj leczniczy preparat, rozdrobnij 5-6 tabletek aspiryny i wymieszaj je z łyżką soku z cytryny, i łyżką wody. Umieszczamy lekarstwo na waciku, przykładamy do odcisków i pozostawiamy na 10 minut. Zapewnione ciepło spowoduje lepsze działanie preparatu i zmiękczenie skóry.
3#:Odciski.jpg

 • zamarynuj w winnym occie przez 24 godziny kilka liści pora. Zaaplikuj je na odciski na 20 minut. Następnie delikatnie usuń preparat ostrym narzędziem i zdezynfekuj alkoholem.
 • kilka razy dziennie zalecane jest stosowanie maści z nagietka. Oprócz tego, że działa przeciwzapalnie, zmiękcza skórę.
 • pomoże również, 10-minutowe moczenie nóg w wodzie z dodatkiem czterech łyżek naparu z rumianka. Woda powinna być ciepła, a nogi w niej zamoczone możemy zostawić do momentu, aż się schłodzi. Po osuszeniu stóp, nałóż na odciski wazelinę i załóż bawełniane skarpety.
 • W occie jabłkowym, zamocz bułkę tartą i pozostaw ją na dwa dni. Następnie, przez kolejne trzy noce należy przykładać mieszankę na odciski. Wcześniej, stopy powinny być wymoczone w ciepłej wodzie, w ten sposób będzie łatwiej zmiękczyć i usunąć odcisk.
4#:Medycyna chinska dla stóp - odciski.jpg

 • oddzielamy miąższ od kilku świeżych owoców figi i przed położeniem się spać, przykładamy do miejsc występowania odcisków, i zabezpieczamy je bawełnianymi skarpetami lub gazą. Następnie, po przebudzeniu usuwamy preparat ciepłą lub gorącą wodą. Po upływie 30 minut usuwamy martwy naskórek przy użyciu pumeksu.
 • umyj i rozgnieć liście szpinaku (40g). Tak przygotowaną maść nałóż na gazę i zrób okład. Po upływie 20 minut dokładnie usuń. Czynność tę powtarzaj przez kilka dni do momentu, aż zauważysz zmiękczenie odcisków i otaczającej je skóry.
 • rozgnieć kilka liści rośliny rojnik (siempreviva) i dodaj łyżkę octu jabłkowego. Umieść otrzymany preparat na osuszonej skórze i zaczekaj do wyschnięcia, a następnie zastosuj pumeks.
 • wymocz nogi przez 10 minut w ciepłej wodzie. Na wilgotne stopy nałóż sodę oczyszczoną i wmasuj ją w miejsca występowania odcisków, a następnie użyj pumeksu
5#:Otarcia - odciski.jpg

 • obierz ananasa i przyłóż plaster owocu do miejsc dotkniętych odciskami, i zabezpiecz je tak, by się nie przemieszczały. Pozostaw na noc i następnego dnia wymocz nogi przez 10 minut w ciepłej wodzie. Powtórz tę czynność przez kilka dni, aż odciski dadzą się łatwo usunąć. Potrzebujesz przynajmniej czterech podobnych zabiegów.
 • wymieszaj łyżkę octu z 1/8 szklanki oleju, umieść w miejscu występowania odcisków i pocieraj energicznie. Następnie użyj pumeksu i wmasuj w stopy olejek migdałowy.
 • codziennie przez dwa tygodnie wcieraj olejek rycynowy, następnie umieść kawałek skórki z cytryny i plasterek świeżego pomidora, i zabandażuj. Soki spowodują, że skóra nieco się zmiękczy.
 • rozdrobnij ząbek czosnku z łyżeczką bluszczu, aż do uzyskania soku. W otrzymanym soku należy moczyć gazę i stosować jako okład bezpośrednio na odciski. Czynność te powtarzać codziennie, aż do momentu zmiękczenia skóry.
 • umyj łodygi i liście pokrzywy. Rozdrobnij, aż do uzyskania pasty i nałóż ją na odciski. Możesz również użyć blendera do rozdrobnienia rośliny z odrobiną wody.