Olej rycynowy – Zalety i zastosowania

Olej rycynowy ma właściwości nawilżające, co sprawia, że staje się idealnym lekarstwem na zmiany skórne, egzemę, łupież czy ukąszenia owadów.

Olej rycynowy jest powszechnie znany ze swoich właściwości przeczyszczających, jednak istnieje także jego wiele innych zastosowań, którym warto przyjrzeć się bliżej. Mimo że niektórzy specjaliści wskazują, że w większych ilościach może być toksyczny, w medycynie tradycyjnej jest wykorzystywany od dawna.

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak Ty możesz wykorzystać olej rycynowy.

Co warto wiedzieć o oleju rycynowym?

Olej rycynowy może być wykorzystywany do leczenia wielu dolegliwości – tak jak już wspomnieliśmy jego właściwości przeczyszczające sprawiają, że jest to doskonały naturalny środek na zaparcia. Olej ten pozwala uporać się z bólem, wzmacnia odporność, przyspiesza gojenie się ran, a także ma działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze.

Olej rycynowy jest otrzymywany z nasion rącznika pospolitego. Głównym składnikiem oleju są kwasy tłuszczowe, z czego 90% to tzw. kwas rycynolowy. To właśnie te kwasy są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości lecznicze oleju rycynowego.

Rącznik pochodzi z Indii, a w średniowieczu był nazywany ,,Dłonią Chrystusa” (łac. Palma Christi), gdyż uważało się, że rzeczywiście przypomina dłonie. Być może właśnie dlatego już w owych czasach dopatrywano się w tej roślinie cudownych właściwości.

Olej rycynowy

Rącznik upowszechnił się również w innych regionach świata i obecnie jest znany niemal na wszystkich kontynentach, również w Europie. Olej rycynowy bywa także wykorzystywany w przemyśle – na przykład w Rosji używa się go do naoliwiania maszyn, gdyż nie zamarza i nie traci swojej konsystencji nawet w niskich temperaturach.

Olej ten można wykorzystywać także jako dodatek do produktów spożywczych i potraw, składnik kosmetyków, farb, lakierów i włókien.

Należy pamiętać, że spożycie nieprzetworzonych nasion rącznika jest śmiertelnie niebezpieczne. Dopiero po przejściu odpowiednich procesów, do spożycia nadaje się gotowy olejek. Nie ma powodów do obaw – gotowy olej rycynowy nie jest szkodliwy, toksyny obecne są tylko w nasionach.

Tak jak w przypadku innych środków leczniczych czy kosmetycznych, również ten olej może jednak wywoływać pewne efekty uboczne, takie jak: podrażnienie skóry czy problemy trawienne. Nie powinny stosować go osoby cierpiące na skurcze, wrzody, hemoroidy oraz w czasie rekonwalescencji po operacji.

Olej rycynowy

Do czego wykorzystać olej rycynowy?

Oto kilka najważniejszych zalet oleju rycynowego:

  • Zwalcza zapalenie okrężnicy: Aby uwolnić się od bólu i dyskomfortu spowodowanego zaburzeniami jelitowymi, przygotuj kompres i przyłóż go do brzucha. Wystarczy, że zwilżysz szmatkę olejkiem i pozostawisz kompres na brzuchu przez godzinę lub dwie. Powtarzaj ten zabieg dwa razy dziennie.
  • Usuwa kalusy ze stóp: Olej rycynowy pomaga usunąć ze stóp nagromadzone martwe komórki. Zwilż szmatkę olejkiem i zaaplikuj bezpośrednio na miejsce występowania kalusa. Owiń gazą czy bandażem i załóż skarpetkę, aby opatrunek się nie przesuwał. Pozostaw na noc, a rano, gdy kalus będzie o wiele bardziej miękki, usuń go ze stopy.
  • Usuwa pieprzyki: Jest to bardzo popularny domowy sposób na pozbycie się pieprzyków. Przygotuj mieszankę oleju rycynowego i sody oczyszczonej. Zaaplikuj na pieprzyk i przykryj opatrunkiem. Pozostaw na noc, a rano umyj miejsce ciepłą wodą. Powtarzaj codziennie, aż pieprzyk odpadnie.
  • Leczy bóle stawów: Jeśli cierpisz z powodu artretyzmu i bólów stawów, olej rycynowy może Ci pomóc. Podgrzewaj 3 łyżki stołowe oleju przez około 3 minuty. Nawilż szmatkę lub wacik olejem i wetrzyj go w obolałe miejsca. Przykryj suchym opatrunkiem i ogrzewaj to miejsce (na przykład kocem elektrycznym).
  • Pozostaw na około pół godziny. Nie wykorzystuj tego sposobu jeśli występuje stan zapalny.
  • Wydłuża rzęsy: Jest to jedno z najpopularniejszych kosmetycznych zastosowań oleju rycynowego. Możesz wykorzystywać go zarówno do wydłużenia rzęs, jak i do poprawienia kondycji swoich brwi. Zaaplikuj olejek na rzęsy używając maskary. Powtarzaj zabieg codziennie przed pójściem spać, nie zmywając olejku. Twoje rzęsy staną się widocznie dłuższe i gęstsze.
Długie rzęsy

  • Dba o skórę: Olej rycynowy ma doskonałe właściwości nawilżające, przez co jest często składnikiem kosmetyków, balsamów i kremów. Ma on działanie zmiękczające, a dodatkowo chroni skórę, jednocześnie przyspieszające jej regenerację, gojenie się ran, ujędrniając ją, usuwając guzki, opryszczkę i oparzenia.
  • Dodany do szamponu regeneruje włosy i nadaje im zdrowy blask. Może być wykorzystywany także do pozbycia się łupieżu, jęczmieni czy śladów po ukąszeniach, na przykład komarów. Korzystając z właściwości oleju rycynowego, możemy także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry.
  • Wzmacnia paznokcie: Jeśli  Twoje paznokcie są kruche i łamliwe, zaaplikuj na nie olejek. Jest to doskonałe źródło witaminy E, które wzmocni i upiększy Twoje paznokcie.
  • Doskonały do masażu: Możesz wykorzystać ten olejek do wykonania masażu, który pozwoli Ci uporać się z bólem i stanami zapalnymi w mięśniach i stawach. Bardzo często wykorzystuje się go w aromaterapii.
WIĘCEJ DLA CIEBIE