Przedwczesne starzenie – jak się uchronić?

Czy wiesz, że aktywność fizyczna jest równie ważna jak stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych? Wraz z potem usuwamy toksyny z naszego organizmu, a dzięki rozmaitym ćwiczeniom utrzymujemy sprawne mięśnie i elastyczną skórę.
Przedwczesne starzenie – jak się uchronić?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Starzenie się skóry jest biologicznym procesem dotyczącym wszystkich żywych organizmów. Co prawda nie da się go uniknąć, ale możemy opóźnić przedwczesne starzenie i na dłużej zachować młody wygląd.

Obecnie istnieje wiele zabiegów i technik, które pozwalają opóźnić oznaki nieubłaganego upływu lat, jednak dotychczas nie odkryto złotego środka, który pozwoliły zachować młodość na zawsze. Póki degeneracja komórek organizmu jest nieunikniona. Możemy jednak powstrzymać przedwczesne starzenie się ciała.

Przedwczesne starzenie się organizmu – kiedy się zaczyna?

Naturalne starzenie się organizmu zaczyna wyraźnie uwidaczniać się około 40. roku życia. Pojawiają się wówczas pierwsze zmarszczki, które z każdym rokiem stają się głębsze i bardziej widoczne. Dzieje się tak w wyniku zmniejszenia produkcji hormonów, które są odpowiedzialne między innymi za produkcję kolagenu i elastyny.

Pamiętajmy jednak, że istnieją nawyki, dzięki którym można znacznie opóźnić proces starzenia się organizmu i sprawić, że przez dłuższe lata będzie on wyglądał znacznie młodziej, niż wskazuje twoja metryka.

Mamy tu głównie na myśli tzw. przedwczesne starzenie się, które jest rezultatem niezdrowych nawyków praktykowanych przez wiele lat oraz czynników środowiskowych, które wpływają na kondycję naszej skóry.

Poniżej przedstawiamy kilka porad na to, jak żyć, aby uniknąć przedwczesnego starzenia się organizmu. Poprawiając ogólny stan zdrowia, poprawiamy również stan naszej skóry.

Odpowiednia ilość snu na dobę

Podczas snu nasz organizm wydziela szereg substancji, które wspomagają regenerację komórek, dzięki czemu możemy zachować młody wygląd i witalność.

Śpiąca kobieta

W przypadku zaburzeń związanych ze snem następuje zachwianie równowagi organizmu i stan ten bezpośrednio odbija się na kondycji naszej skóry.

Powinnyśmy zapewniać naszemu organizmowi przynajmniej 7 godzin nieprzerwanego snu na dobę, dzięki któremu będzie się on mógł prawidłowo się zregenerować po całym dniu. Co więcej, zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu nieestetycznych worków pod oczami.

Zbilansowana dieta hamuje przedwczesne starzenie

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, dlatego też wymaga specjalnego odżywiania, abyśmy mogły cieszyć się jej zdrowiem i pięknem.

Zbilansowana dieta przede wszystkim powinna być bogata w antyoksydanty, witaminy, minerały. Co więcej, nie powinno w niej zabraknąć innych cennych dla zdrowia substancji odżywczych, które aktywnie uczestniczą w procesie odbudowy komórek skóry. Niektóre substancje pomagają również zahamować spowodowanego przez wolne rodniki stres oksydacyjny.

Dieta opóźniająca starzenie się organizmu powinna składać się z następujących produktów:

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV

Promieniowanie ultrafioletowe stanowi główną przyczynę starzenia się skóry i różnych chorób skórnych. Chociaż nie możemy całkowicie schować się przed słońcem, powinnyśmy zawsze przed wyjściem z domu stosować kremy z filtrem UV.

Krem z filtrem na skórze hamuje przedwczesne starzenie

Dodatkowo, należy nosić okulary przeciwsłoneczne, czapki, kapelusze i inne akcesoria. Pomogą ci one uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem.

Prawidłowa ochrona przed słońcem jest bardzo istotna, gdyż jego efekty na skórze nie są widoczne od razu. Co więcej, przedwczesne starzenie się organizmu postępuje znaczne szybciej, gdy nie chronimy się przed szkodliwym promieniowaniem.

Szkody wywołane przez szkodliwe promieniowanie na powierzchni i w głębokich warstwach skóry nie są widoczne od razu. Dopiero z czasem obawiają się w postaci plam skórnych i zmarszczek. Nie trzeba chyba wspominać, że słońce jest również główną przyczyną raka skóry.

Regularna aktywność fizyczna

To fakt! Poza tym, że regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać organizm w formie, wspomaga również proces odnowy komórek skóry. Ponadto pomaga utrzymać zdrowie i młodzieńczy wygląd przez dłuższy czas.

Podczas ćwiczeń organizm wydala wraz z potem substancje toksyczne, które gdy zalegają w ciele, stają się przyczyną wielu chorób i przedwczesnego starzenia się organizmu.

Krótko mówiąc, aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zachowanie elastyczności skóry. A im bardziej jędrna skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstawania zmarszczek.

Nie pal! – Tytoń przyspiesza przedwczesne starzenie się skóry

Liczne badania wykazały, że komórki skóry palaczy starzeją się przedwcześnie, a oni sami wyglądają starzej, niż osoby prowadzące zdrowy styl życia.

Dziewczyna łamie papieros

Liczne badania wykazały, że komórki skóry palaczy starzeją się przedwcześnie, a oni sami wyglądają starzej niż osoby prowadzące zdrowy styl życia.

Zawarte w papierosach substancje toksyczne są pochłaniane przez organy odpowiedzialne za naturalne oczyszczanie organizmu, po czym przedostają się do krwi i negatywnie oddziałują na każdą komórkę naszego ciała.

W rezultacie nasz organizm stale jest przepełniony toksynami. Odbija się to między innymi na stanie skóry – następuje jej przedwczesne starzenie. Pojawiają się zmarszczki, plamy skórne i inne choroby skórne, które sprawiają, że wyglądamy niezdrowo i staro.

Zabiegi kosmetyczne

Ostatnim, ale nie mniej koniecznym nawykiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dzięki różnym zabiegom wyglądamy młodziej, skóra nabiera blasku, jest czysta i wolna od wągrów, wyprysków i wszelkich zanieczyszczeń.

Produkty do stosowania zewnętrznego odżywiają skórę i stymulują regenerację komórek. Zapobiegają zatem tworzeniu się zmarszczek i przebarwień, a także opóźniają starzenie się skóry.

Co więcej naturalne kosmetyki, doskonale usuwają martwe komórki naskórka, tonizują oraz głęboko nawilżają, dzięki czemu skóra zachowuje jędrność i elastyczność.

Zapamiętaj!

Walka z widocznymi oznakami starzenia się skóry jest znacznie trudniejsze niż stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Dlatego też, nie czekaj aż pojawią się zmarszczki i przebarwienia i zacznij działać już dziś!

Zdrowa, piękna i gładka skóra jest w zasięgu ręki! Wystarczy, że zmienisz swój styl życia na zdrowszy i bardziej o siebie zadbasz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shoubing Zhang, Enkui DuanFighting against Skin Aging. (2018).
  • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047276/
    • American Academy of Dermatology. What causes our skin to age?

    aad.org/public/skin-hair-nails/anti-aging-skin-care/causes-of-aging-skin

    • Kadunce DP, Burr R, et al. “Cigarette smoking: risk factor for premature facial wrinkling.” Ann Intern Med. 1991 May 15;114(10):840-4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.