Przedwczesne starzenie – jak się uchronić?

· Lipiec 8, 2016
Czy wiesz, że aktywność fizyczna jest równie ważna jak stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych? Wraz z potem usuwamy toksyny z naszego organizmu, a dzięki rozmaitym ćwiczeniom utrzymujemy sprawne mięśnie i elastyczną skórę.

Starzenie się skóry jest biologicznym procesem dotyczącym wszystkich żywych organizmów, którego nie da się uniknąć i prędzej czy później będziemy musieli go zaakceptować.

Obecnie istnieje wiele zabiegów i technik, które pozwalają na opóźnienie oznak nieubłaganego upływu lat, jednak dotychczas nie odkryto złotego środka, który pozwoliły zachować młodość na zawsze. Póki co starzenie się komórek organizmu jest nieuniknione.

Starzenie się organizmu – kiedy się zaczyna?

Naturalne starzenie się organizmu zaczyna wyraźnie uwidaczniać się około 40 roku życia: pojawiają się pierwsze zmarszczki, które z każdym rokiem stają się głębsze i bardziej widoczne. Dzieje się tak w wyniku zmniejszenia produkcji hormonów, które są odpowiedzialne między innymi za produkcję kolagenu i elastyny.

Pamiętajmy jednak, że istnieją nawyki, dzięki którym można znacznie opóźnić proces starzenia się organizmu i sprawić, że przez dłuższe lata będzie on wyglądał znacznie młodziej niż wskazuje twoja metryka.

Mamy tu głównie na myśli tzw. przedwczesne starzenie się organizmu, które jest rezultatem niezdrowych nawyków praktykowanych przez wiele lat oraz czynników środowiskowych, które wpływają na kondycję naszej skóry.

Poniżej przedstawiamy kilka porad na to, jak żyć, aby uniknąć przedwczesnego starzenia się organizmu. Poprawiając ogólny stan zdrowia, poprawiamy również stan naszej skóry.

Odpowiednia ilość snu na dobę

Regenerujcy sen

Podczas snu nasz organizm wydziela szereg substancji, które wspomagają regenerację komórek, dzięki czemu możemy zachować młody wygląd i witalność.

W przypadku zaburzeń związanych ze snem następuje zachwianie równowagi organizmu i stan ten bezpośrednio odbija się na kondycji naszej skóry.

Powinnyśmy zapewniać naszemu organizmowi przynajmniej 7 godzin nieprzerwanego snu na dobę, dzięki któremu będzie się on mógł prawidłowo zregenerować po całym dniu. Co więcej, zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu nieestetycznych worków pod oczami.

Przeczytaj koniecznie: Czy powinieneś spać więcej? Sprawdź!

Zbilansowana dieta

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, dlatego też wymaga specjalnego odżywiania, abyśmy mogły cieszyć się jej zdrowiem i pięknem.

Zbilansowana dieta przede wszystkim powinna być bogata w antyoksydanty, witaminy, minerały i wiele innych cennych dla zdrowia substancji odżywczych, które aktywnie uczestniczą w procesie odbudowy komórek skóry i unikają spowodowanego przez wolne rodniki stresu oksydacyjnego.

Dieta opóźniająca starzenie się organizmu powinna składać się z następujących produktów wysokiej jakości:

  • Owoców
  • Warzyw
  • Roślin strączkowych
  • Kwasów tłuszczowych omega-3
  • Suszonych owoców i bakalii

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV

Ochrona przed sloncem

Promieniowanie ultrafioletowe stanowi główną przyczynę starzenia się skóry i wielu różnych chorób skórnych. Chociaż nie możemy całkowicie schować się przed słońcem, powinnyśmy zawsze przed wyjściem z domu stosować kremy z filtrem UV.

Dodatkowo, należy nosić okulary przeciwsłoneczne, czapki, kapelusze i inne akcesoria, które pomogą ci uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem.

Prawidłowa ochrona przed słońcem jest bardzo istotna, gdyż jego efekty na skórze nie są widoczne od razu i starzenie się organizmu postępuje znaczne szybciej.

Szkody wywołane przez szkodliwe promieniowanie na powierzchni i w głębokich warstwach skóry nie są widoczne od razu, dopiero z czasem obawiają się w postaci plam skórnych i zmarszczek. Nie trzeba chyba wspominać, że słońce jest również główną przyczyną raka skóry.

Regularna aktywność fizyczna

To fakt! Poza tym, że regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać organizm w formie, wspomaga również proces odnowy komórek skóry i pomaga utrzymać zdrowie i młodzieńczy wygląd przez dłuższy czas.

Podczas ćwiczeń organizm wydala wraz z potem substancje toksyczne, które gdy zalegają w ciele stają się przyczyną wielu chorób i przedwczesnego starzenia się organizmu.

Krótko mówiąc, aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zachowanie elastyczności skóry, a im bardziej jędrna skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstawania zmarszczek.

Nie pal!

Rzucanie palenia

Liczne badania wykazały, że komórki skóry palaczy starzeją się przedwcześnie, a oni sami wyglądają starzej niż osoby prowadzące zdrowy styl życia.

Zawarte w papierosach substancje toksyczne są pochłaniane przez organy odpowiedzialne za naturalne oczyszczanie organizmu, po czym przedostają się do krwi i negatywnie oddziałują na każdą komórkę naszego ciała.

W rezultacie nasz organizm stale jest przepełniony toksynami, co odbija się między innymi na stanie skóry – następuje jej przedwczesne starzenie. Pojawiają się zmarszczki, plamy skórne i inne choroby skórne, które sprawiają, że wyglądamy niezdrowo i staro.

Koniecznie przeczytaj: Jak rzucić palenie w naturalny sposób?

Zabiegi kosmetyczne

Ostatnim, ale nie mniej koniecznym nawykiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która opóźnia przedwczesne starzenie się organizmu. Dzięki nim wyglądamy młodziej, skóra nabiera blasku, jest czysta i wolna od wągrów, wyprysków i wszelkich zanieczyszczeń.

Produkty do stosowania zewnętrznego odżywiają skórę i stymulują regenerację komórek, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się zmarszczek i przebarwień, a także opóźniają starzenie się skóry.

Co więcej naturalne kosmetyki, doskonale usuwają martwe komórki naskórka, tonizują oraz głęboko nawilżają, dzięki czemu skóra zachowuje jędrność i elastyczność.

Zapamiętaj!

Walka z widocznymi oznakami starzenia się skóry jest znacznie trudniejsze niż stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Dlatego też, nie czekaj aż pojawią się zmarszczki i przebarwienia i zacznij działać już dziś!

Zdrowa, piękna i gładka skóra jest w zasięgu ręki – wystarczy, że zmienisz swój styl życia na zdrowszy i bardziej o siebie zadbasz!