Artretyzm – 5 leczniczych olejków

· Październik 15, 2017
Jeśli cierpisz na artretyzm, ulgę w bólu mogą przynieść olejki o właściwościach przeciwzapalnych. A nie jest to jedna korzyść płynąca z ich stosowania!

Artretyzm to choroba, która może wywoływać ból, który jest nie tylko silny, ale także doskwiera niemal bez ustanku. Kiedy chrząstki w stawach ulegają wytarciu, co jest naturalnym procesem, może się w nich pojawić stan zapalny, który ogranicza możliwość wykonywania ruchów i obniża naszą jakość życia.

Artretyzm można leczyć środkami farmaceutycznymi, ale ich długotrwałe stosowanie może być szkodliwe dla błony stanowiącej wyściółkę żołądka.

To oznacza, że lecząc jedną chorobę możesz się nabawić innej. Dlatego warto wypróbować naturalne olejki lecznicze, które skutecznie łagodzą bóle stawów.

1. Olejek rumiankowy

Rumianek ma mnóstwo właściwości leczniczych.  Oto najważniejsze z nich:

 • Ma właściwości hipoalergiczne, dlatego jest zalecany osobom cierpiącym na nieżyt nosa i katar sienny.
 • Przyspiesza procesy gojenia się skóry i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania blizn.
 • Ma właściwości nawilżające.
 • Działa przeciwzapalnie.
Olejek z rumianku na artretyzm

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, olejek z rumianku jest doskonałym remedium na ból stawów wywołany przez artretyzm. Zaleca się go również w przypadku takich schorzeń, jak:

 • Bóle mięśni
 • Skurcze
 • Lumbago
 • Bóle głowy
 • Bóle związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego

Aby wykorzystać lecznicze właściwości olejku rumiankowego, najlepiej jest wcierać go w skórę w miejscu, w którym odczuwasz ból. Masuj dane miejsce dopóki cały olejek nie zostanie wchłonięty.

2. Olejek z rozmarynu

Rozmaryn to aromatyczne zioło, które pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Roślina ta jest stosowana w wielu przepisach kulinarnych, ale ma również liczne właściwości lecznicze.

Od lat już stosuje się rozmaryn do leczenia różnorodnych schorzeń. Pomaga on między innymi:

 • Kontrolować niektóre objawy związane z chorobą Alzheimera.
 • Usprawnić pracę mózgu i poprawić zdolność koncentracji i zapamiętywania.
 • Wzmocnić układ odpornościowy.
 • Łagodzić bóle głowy i mięśni.

Jeśli cierpisz na artretyzm, masuj regularnie obolałe miejsca używając niewielkiej ilości olejku z rozmarynu.

3. Olejek imbirowy na artretyzm

Olejek imbirowy ma nietypowy smak, podobny do pieprzu. Spożywanie tego olejku pomaga łagodzić stany zapalne, dlatego zaleca się jego regularne stosowanie w ramach profilaktyki i leczenia artretyzmu.

Jeśli nie lubisz smaku olejku imbirowego, możesz go stosować zewnętrznie, wcierając w najbardziej obolałe miejsca. Jest on bardzo skutecznym remedium przeciwzapalnym.

4. Olejek z majeranku

Olejek z majeranku łagodzi bóle wywołane różnorodnymi schorzeniami, włącznie z przeziębieniem, gorączką, stanem zapalnym i napięciem w mięśniach.

Rozluźniające właściwości olejku z majeranku pomagają złagodzić bóle mięśni i ograniczyć występowanie drgawek. Oprócz tego, olejek ten ma działanie odkażające i warto go stosować na rany aby oczyścić je z bakterii i przyspieszyć procesy gojenia.

Jeśli chcesz wykorzystać olejek z majeranku do złagodzenia bólu wywołanego przez artretyzm, podgrzej jego niewielka ilość i wcieraj go codziennie w obolałe miejsca.

5. Olejek miętowy

Zrobiony z liści mięty olejek jest często stosowany do złagodzenia bólu żołądka i mięśni. Pomaga również bardzo szybko pozbyć się bólu głowy. Mięta ma właściwości przeciwbólowe, tonizujące, przeciwskurczowe i przeciwzapalne. Pomaga też szybciej oczyścić drogi oddechowe z zalegającego śluzu.

olejek miętowy

Dodatkowo, w olejku z mięty można znaleźć liczne minerały, jak magnez, żelazo, mangan i wapń. Co więcej, zawiera on mnóstwo witamin i niezbędne kwasy tłuszczowe Omega 3.

6. Olejek z kurkumy

Jak często jadasz kurkumę? Ten produkt nie tylko dodaje wyjątkowego smaku potrawom, ale również przynosi liczne korzyści zdrowotne. Nie każdemu może przypaść do gustu nietypowy smak kurkumy, ale i tak mogą wykorzystać lecznicze właściwości tej przyprawy do łagodzenia bólu stawów. Wystarczy, że sięgną po olejek z kurkumy.

Warto jest łączyć jego stosowanie zewnętrzne z jednoczesnym zażywaniem jednego z powyższych olejków, aby zwalczać stan zapalny również od wewnątrz.

Jak stosować olejki na artretyzm?

Wymienione powyżej olejki mogą być stosowane osobno lub w dowolnej konfiguracji. Jeśli je zmieszasz, możesz podwyższyć ich skuteczność.

Pamiętaj, że olejki o dużym stężeniu należy mieszać z innymi, bardziej neutralnymi olejkami, jak olejek jojoba lub olejek migdałowy. W przeciwnym razie możesz podrażnić skórę.

Wybrany olejek lub mieszankę olejków możesz stosować na różne sposoby:

 • Bezpośrednio na obolałe miejsca, wykonując masaż okrężnymi ruchami.
 • Nakładając zimny kompres z dodatkiem olejku na bolące stawy. Pozostaw go na 15 minut.
 • Przygotuj ciepły kompres z olejkiem i przyłóż go do wybranego miejsca na 20 minut, a z pewnością poczujesz ulgę.