Ocet jabłkowy - właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy jest naturalnym produktem, którego stosowanie przynosi liczne korzyści dla zdrowia, skóry i nie tylko. Dzięki wysokiej zawartości kwasów i przeciwutleniaczy, pomaga np. pozbyć się zaskórników, plam na skórze, a także zrzucić zbędne kilogramy.
Ocet jabłkowy - właściwości i zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2020

Ocet jabłkowy to produkt powszechnie stosowany na całym świecie, głównie ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie w gospodarstwie domowym oraz korzystny wpływ na zdrowie.

Zawiera ponad 30 ważnych składników odżywczych, ogromne ilości witaminy A i B, egzogenne kwasy tłuszczowe, minerały i wiele innych wartościowych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zwalczania wielu chorób.

Od czasów starożytnych ocet jabłkowy stosowano do łagodzenia wielu dolegliwości, zapobiegania różnym chorobom i oczyszczania organizmu. Z czasem liczne badania dowiodły, że doskonale reguluje metabolizm, idealnie pielęgnuje skórę, zwalcza alergie oraz choroby układu oddechowego.

Na pewno słyszałaś o occie jabłkowym, ale czy znasz wszystkie jego właściwości i korzyści dla zdrowia? Przedstawimy je poniżej.

Ocet jabłkowy na problemy z trawieniem

Ocet jabłkowy zwiększa liczbę enzymów w organizmie, które zabijają szkodliwe bakterie i regulują wydzielanie kwasów żołądkowych.

Produkt ten doskonale radzi sobie z problemami trawiennymi, takimi jak gazy, skurcze oraz zaparcia. Ponadto, pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Zaleca się spożywanie łyżeczki octu jabłkowego pół godziny po każdym posiłku.

Odchudzanie

ocet jabłkowy na odchudzanie

Z biegiem lat okazało się, że ocet jabłkowy jest wielkim sprzymierzeńcem odchudzania, a to dzięki zawartości kwasu octowego, czyli składnika, który wpływa na zmniejszenie masy ciała, szczególnie tłuszczu zlokalizowanego na brzuchu, biodrach i nogach.

Jeśli chcesz skorzystać z odchudzających właściwości tego cudownego produktu, powinnaś pić na czczo szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego.

Cukrzyca

Według wielu przeprowadzonych badań włączenie octu jabłkowego do codziennej diety może obniżyć poziom cukru we krwi. Aby metoda okazała się skuteczna, prowadź zbilansowaną dietę (ubogą w nasycone kwasy tłuszczowe) oraz zaprzestań używania rafinowanego cukru.

Do walki z cukrzycą zalecamy rozpuścić dwie łyżki octu jabłkowego w szklance wody i spożywać przed snem.

Ocet jabłkowy zwalcza grzybicę skóry

ocet jabłkowy świetnie radzi sobie z grzybicą stóp

Ocet jabłkowy doskonale radzi sobie ze zwalczaniem grzybów o nazwie Candida albicans, które wywołują infekcje skórne. Jeden ze składników octu jabłkowego – kwas octowy – skutecznie leczy i całkowicie eliminuje grzyby.

W celu leczenia grzybicy wlej dwie lub trzy filiżanki kwasu octowego do wanny z wodą i zanurz się w niej na 15 minut. Możesz także wymieszać łyżeczkę octu jabłkowego z łyżką wody i stosować bezpośrednio na zainfekowany obszar.

Problemy ze stawami

Ocet jabłkowy zwalcza także zapalenie i chorobę zwyrodnieniową stawów. Ze względu na swoje właściwości produkt ten łagodzi nerwy, bóle i inne dolegliwości towarzyszące tym schorzeniom. Poza tym świetnie czyści rany oraz pomaga pozbyć się skurczy nóg.

Ocet zawiera kwas jabłkowy, który pomaga w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, a także w rozpuszczaniu osad kwasu moczowego, które tworzą się w stawach i wywołują dolegliwości bólowe.

Zmieszaj dwie łyżki octu jabłkowego ze szklanką letniej wody. Możesz dodać także łyżkę miodu. Wypij mieszankę natychmiast po przygotowaniu.

Ocet jabłkowy na włosy

ocet jabłkowy na włosy

Nakładanie 3 łyżek octu jabłkowego na wilgotne włosy doda im naturalnego połysku i zlikwiduje łupież. Ponadto, przywróci naturalne pH skóry głowy oraz złagodzi podrażnienia. Jest to także doskonały do sposób na przetłuszczając się włosy.

Pamiętaj jednak, aby stosować go z umiarem, ponieważ może wywoływać świąd i/lub pieczenie.

Trądzik i plamy na skórze

Dzięki antyseptycznym właściwościom ocet jabłkowy doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu trądziku i rozjaśnianiu plam skórnych.

Poza tym pomaga przywrócić kwaśny płaszcz ochronny skóry, którego zachwianie powoduje odkładanie się tłuszczu na skórze lub jej przesuszenie.

Przygotuj mleczko składające się w 50% z octu jabłkowego i 50% z wody, a następnie nanieś je bezpośrednio na skórę.

Gospodarstwo domowe

Ocet jabłkowy nie tylko ma cudowny wpływ na nasze zdrowie, lecz także ma wszechstronne zastosowanie w gospodarstwie domowym.

  • Przelej trochę octu jabłkowego do pojemnika ze spryskiwaczem i rozpyl go na ramy okienne, framugi drzwi i wszelkie inne miejsca, przez które mrówki mogą wejść do domu. Dzięki octowi skutecznie pozbędziesz się z domu mrówek!
  • Rozcieńczony z wodą ocet odstrasza owady. Warto zatem mieć go pod ręką, aby uchronić się od ukąszeń.
  • Co więcej, zapobiega pojawieniu się wszy u zwierząt domowych oraz ich plag w różnych zakamarkach. Wystarczy, że do kąpania swojego zwierzaka użyjesz trochę octu jabłkowego (po prostu dolej go do wody). Jeśli natomiast chcesz zapobiec plagom wszy w domu, umieść w odpowiednim miejscu małe naczynie z odrobiną octu jabłkowego.
  • Bardzo dobrze myje szklane powierzchnie.
  • Doskonale sprawdza się do czyszczenia naczyń kuchennych – jest dobrym środkiem czyszczącym, odtłuszczającym i dezynfekującym.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morgan, J., & Mosawy, S. (2016). The Potential of Apple Cider Vinegar in the Management of Type 2 Diabetes. International Journal of Diabetes Research. https://doi.org/10.5923/j.diabetes.20160506.02
  • Vinegar, A. C. (2016). 40 Ways to Use Apple Cider Vinegar. Swanson Blog.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.