Ocet jabłkowy – właściwości i zastosowanie

· Kwiecień 30, 2015

Ocet jabłkowy jest produktem powszechnie stosowanym na całym świecie, głównie ze względu na jego wszechstronne zastosowanie w gospodarstwie domowym oraz korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ocet jabłkowy zawiera ponad 30 ważnych składników odżywczych, ogromne ilości witaminy A i B, egzogenne kwasy tłuszczowe, minerały i wiele innych wartościowych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i zwalczania wielu chorób.

Od czasów starożytnych ocet jabłkowy w małych ilościach był stosowany do łagodzenia wielu dolegliwości, zapobiegania różnym chorobom i oczyszczania organizmu. Z czasem liczne badania dowiodły, że produkt ten doskonale reguluje metabolizm jest idealny do pielęgnacji skóry, zwalcza alergie, choroby układu oddechowego etc.

Na pewno słyszałaś o occie jabłkowym, ale czy znasz wszystkie jego właściwości i korzyści, jakie ma dla naszego zdrowia? Przedstawiamy je poniżej.

Ocet jabłkowy na problemy z trawieniem

Ocet jabłkowy posiada właściwości zwiększające liczbę enzymów w naszym organizmie, które zabijają szkodliwe bakterie i regulują wydzielanie kwasów żołądkowych. Produkt ten jest doskonały do leczenia problemów z trawieniem takich jak gazy, skurcze, zaparcia. Ogólnie – pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Zaleca się spożywanie łyżeczki octu jabłkowego pół godziny po każdym posiłku.

Odchudzanie

1#:ocet-jabłkowy.jpg

Z biegiem lat okazało się, że ocet jabłkowy jest wielkim sprzymierzeńcem odchudzania. A to dzięki zawartości kwasu octowego – składnika, który wpływa na zmniejszenie masy ciała, szczególnie tłuszczu zlokalizowanego na brzuchu, biodrach i nogach.

Jeśli chcesz skorzystać z odchudzających właściwości tego cudownego produktu, powinnaś pić na czczo szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego.

Cukrzyca

Według wielu przeprowadzonych badań włączenie octu jabłkowego do codziennej diety może pomóc w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Aby metoda ta okazała się skuteczna, należy połączyć spożywanie octu jabłkowego ze zbilansowaną dietą (ubogą w nasycone kwasy tłuszczowe) oraz zaprzestać używania rafinowanego cukru.

Do walki z cukrzycą zaleca się rozpuścić dwie łyżki octu jabłkowego w szklance wody i spożywać przed snem.

Grzybica skóry

2#"ocet-jabłkowy.jpg

Ocet jabłkowy doskonale sprawdza się w zwalczaniu grzybów o nazwie Candida albicans, które wywołują infekcje skórne. Jeden ze składników octu jabłkowego – kwas octowy – skutecznie leczy i całkowicie eliminuje grzyby.

W celu leczenia grzybicy wlej dwie lub trzy filiżanki kwasu octowego do wanny z wodą i zanurz się w niej na 15 minut. Można również wymieszać łyżeczkę octu jabłkowego z łyżką wody i stosować bezpośrednio na zainfekowany obszar.

Problemy ze stawami

Ocet jabłkowy jest wielkim sojusznikiem w zwalczaniu zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Ze względu na swoje właściwości produkt ten łagodzi nerwy, bóle i inne dolegliwości, jakie tym schorzeniom mogą towarzyszyć. Jest też doskonałym produktem do czyszczenia ran, usuwania skurczów nóg etc.

Ocet ten zawiera kwas jabłkowy, który pomaga w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, a także pomaga rozpuszczać osady kwasu moczowego, które tworzą się w stawach i wywołują dolegliwości bólowe.

Zalecamy zmieszanie dwóch łyżek octu jabłkowego ze szklanką letniej wody, możesz dodać także łyżkę miodu. Wypij mieszankę zaraz po przygotowaniu.

Włosy

4#:ocet-jabłkowy.jpg

Nakładanie 3 łyżek octu jabłkowego na wilgotne włosy doda im naturalnego połysku i zlikwiduje łupież. Ponadto przywraca on naturalne pH skóry głowy, łagodzi podrażnienia i jest doskonały do włosów przetłuszczających się. Pamiętaj jednak, by stosować go z umiarem, ponieważ może wywoływać świąd i/lub pieczenie.

Trądzik i plamy na skórze

Dzięki antyseptycznym właściwościom ocet jabłkowy doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry. Bardzo skuteczny okazuje się także do zwalczania trądziku i rozjaśniania plam skórnych. Pomaga przywrócić kwaśny płaszcz ochronny skóry, którego zachwianie powoduje odkładanie się tłuszczu na skórze lub jej przesuszenie.

Przygotuj mleczko składające się w 50% z octu jabłkowego i 50% z wody, a następnie nanieś je bezpośrednio na skórę.

Gospodarstwo domowe

Ocet jabłkowy nie tylko ma cudowny wpływ na nasze zdrowie, także okazuje się wielkim sprzymierzeńcem w gospodarstwie domowym.

  • Przelej trochę octu jabłkowego do pojemnika ze spryskiwaczem i rozpyl go na ramy okienne, framugi drzwi i wszelkie inne miejsca, przez które mogą wejść do domu mrówki. Dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się z domu mrówek!
  • Rozcieńczony z wodą ocet jabłkowy jest odrażający dla owadów. Warto zatem mieć go pod ręką i uchronić się od ukąszeń.
  • Ocet jabłkowy zapobiega pojawieniu się wszy u zwierząt domowych oraz ich plag w różnych zakamarkach. Do kąpania swojego zwierzaka użyj trochę octu jabłkowego (po prostu dolej go do wody), natomiast jeśli chcesz zapobiec plagom wszy w domu, umieść w odpowiednim miejscu małe naczynie z odrobiną octu jabłkowego.
  • Ocet jabłkowy jest skutecznym produktem do mycia szklanych powierzchni.
  • Doskonale sprawdza się do czyszczenia naczyń kuchennych – jest dobrym środkiem czyszczącym, odtłuszczającym i dezynfekującym.