Usunąć blizny po trądziku? - Tak, to możliwe!

Mieszając różne olejki eteryczne lub stosując je jako bazę lekarstwa, będziemy w stanie usunąć blizny po trądziku i pozbyć się zaczerwienień na skórze twarzy. Efekty zauważymy po regularnym stosowaniu, zarówno rano jak i wieczorem.
Usunąć blizny po trądziku? - Tak, to możliwe!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Po przeprowadzeniu leczenia mającego na celu usunięcie trądziku, często zmagamy się z pozostałościami po nim. Jak usunąć blizny? Można to zrobić stosując wyłącznie naturalne remedia.

W tym artykule dowiemy się, jak usunąć blizny po trądziku za pomocą domowych sposobów. Wśród najważniejszych zalet naturalnych zabiegów na blizny po trądziku na pewno można wymienić ich niską szkodliwość dla zdrowia, niewielki nakład finansowy oraz łatwą dostępność składników do ich przygotowania. Możliwe, że większość z nich mamy nawet w domu!

Jak usunąć blizny po trądziku domowymi sposobami?

Zabiegi usuwające blizny po trądziku możemy podzielić na dwa rodzaje:

Zabiegi na bazie kwasów owocowych

Oparte są one na owocach i warzywach z rodziny cytrusów, które rozjaśniają naszą skórę, pozbywają się z niej martwego naskórka. Ponadto blokują produkcję sebum, które jest odpowiedzialne za pojawianie się nowych wyprysków.

dziewczyna wyciera twarz ręcznikiem

Należy jednak pamiętać, że zabiegi na bazie cytrusów należy stosować na noc i następnego dnia, chronić cerę przed ekspozycją na słońce. W przeciwnym razie na naszej skórze mogą powstać nieestetyczne plamy.

Zabiegi na bazie olejków

Mieszając różne olejki eteryczne lub stosując je jako bazę lekarstwa, będziemy w stanie usunąć blizny po trądziku i pozbyć się zaczerwienień na skórze twarzy. Efekty zauważymy po regularnym stosowaniu, zarówno rano jak i wieczorem.

Naturalne środki pomagające usunąć blizny po trądziku

Olejki i oleje

 • Olejek z dzikiej róży. Należy użyć kilka kropli olejku z dzikiej róży na wacik nasączony wodą, a następnie przykładać go w miejsca, gdzie występują blizny po trądziku.
 • Olej kokosowy i kurkuma. Mieszamy łyżkę oleju kokosowego z łyżeczką kurkumy lub szafranu indyjskiego i nakładamy na skórę przed pójściem spać. Jest to bardzo skuteczny sposób na walkę z bliznami, ponadto znakomicie dezynfekuje i odżywia naskórek.
 • Oliwa z oliwek. Jest skutecznym sposobem na usuwanie blizn potrądzikowych. Najlepiej używać jej zwilżając kilkoma kroplami wacik i przykładając go do blizn. Aby osiągnąć efekt złuszczający, należy mocniej dociskać wacik do skóry.

Owoce, rośliny i zioła

 • Maseczka z ananasa. Należy rozgnieść miąższ ze świeżego ananasa, tak aby powstała gładka masa. Nakładać na twarz w miejsce występowania blizn, zostawić na 15 minut. Dzięki dużej zawartości witaminy C, skóra zacznie produkować więcej kolagenu, blizny po trądziku się zmniejszą, a naskórek zostanie delikatnie złuszczony.

Świeży ananas pomoże usunąć blizny po trądziku

 • Sok z cytryny. Służy przede wszystkim do rozjaśniania ciemnych plam na skórze spowodowanych trądzikiem. Stosujemy na całą twarz przed pójściem spać. Pamiętajmy, aby zmyć go dokładnie przed wyjściem na zewnątrz, bo inaczej możemy osiągnąć efekt odwrotny od oczekiwanego!
 • Rozgnieciony pomidor. Owoc ten ma sporo witaminy A w swoim składzie, która ma działanie naprawcze i odmładzające skórę. Wystarczy rozgnieść połowę pomidora i nałożyć go na twarz, po 15 minutach spłukać ciepłą wodą.
 • Rumianek. Działa antyseptycznie, a także jest jednym z najlepszych domowych sposobów na pozbycie się blizn po trądziku. Należy przyrządzić napar, wsypując łyżkę suszonych kwiatów rumianku do filiżanki zagotowanej wody. Zostawić do wystygnięcia, a następnie namoczyć wacik w naparze i stosowań na skórę twarzy. Jeżeli blizny po trądziku znajdują się też na innych częściach ciała niż twarz, można przygotować kąpiel, dodając filiżankę suszonych kwiatów rumianku na dwa litry wody. Taka kąpiel powinna trwać około 15 minut.
 • Aloes. Jak mogłoby być inaczej? Aloes jest niekwestionowanym sojusznikiem w zakresie estetyki i zdrowia. Należy wydobyć miąższ z łodygi i stosować go na skórę każdej nocy, zostawiając, aby się wchłonął, nie spłukiwać. Aloes nie tylko leczy rany i pomaga usunąć blizny, ale także dogłębnie odżywia naskórek.

Słodkie i aromatyczne remedia

 • Brązowy cukier. Roztapiamy trochę brązowego cukru we wrzącej wodzie, aż mocno zgęstnieje. Jeżeli masz tłustą skórę, dodaj kilka kropli soku z cytryny. Z kolei, jeśli twoja skóra jest sucha, dodaj kilka kropli oliwy z oliwek. Odstaw do ostudzenia, a następnie nałóż na miejsca, które chcesz leczyć.
Brązowy cukier do złuszczania naskórka
 • Miód. Używany jest przede wszystkim do nawilżania skóry, a także pomaga w naturalny sposób usunąć blizny, wyrównuje również koloryt skóry. Należy nałożyć warstwę miodu na twarz, pozostawić na 15 minut, po czym spłukać dużą ilością wody.
 • Gałka muszkatołowa i mleko. Mieszamy łyżkę mleka z gałką muszkatołową w proszku i nakładamy na twarz, aby usunąć martwy naskórek i pozbyć się śladów po trądziku.

Inne naturalne środki na blizny po trądziku

 • Drożdże piwne. Ten domowy sposób stosowany jest w celu zapobiegania nawrotom trądziku. Co więcej, odżywia skórę i sprawia, że wygląda świeżo i zdrowo. Najlepiej stosować je, dodając łyżeczkę dziennie do naszych posiłków. Można też przygotować maseczkę, mieszając drożdże z odrobiną mleka i nakładać na skórę twarzy, zostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać wodą.
Drożdże piwne w postaci płatków
 • Soda oczyszczona. Składnik ten ma bardzo wiele zalet, więc może być stosowany do bardzo wielu zadań, zarówno w kwestiach kosmetycznych, zdrowotnych, jak i stosowania w gospodarstwie domowym. Sodę oczyszczoną należy aplikować bezpośrednio na blizny po trądziku. Najlepiej zwilżyć ją delikatnie wodą, aby lepiej się rozprowadzała. Zostawić na twarzy na kilka sekund, po czym zmyć z twarzy ciepłą wodą.
 • Witamina C. Odpowiednie żywienie ma również wpływ na działanie zabiegów, jakie przeprowadzamy na skórze. Dlatego warto dodać do diety kilka produktów bogatych w składniki odżywcze, takich jak ryby i soja (bogate w kolagen), truskawki, maliny i jeżyny (bogate w witaminę C) i pomidory (bogate w likopen).
 • Białko jajka. Oddzielamy żółtko od białka i używamy samo białko. Ubijamy je tak długo, aż uzyskamy gęstą pianę. Jeżeli masz tłustą cerę, dodaj do piany trochę soku z cytryny – bez wątpienia przyniesie to lepsze efekty. Należy dokładnie umyć twarz, a następnie nałożyć maseczkę, zostawić na 20 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Powtarzamy ten zabieg dwa lub trzy razy w tygodniu. Szybko zauważymy, że blizny po trądziku powoli znikają.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Graham, G. F., & Tuchayi, S. M. (2016). Acne. In Dermatological Cryosurgery and Cryotherapy. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6765-5_62
 • Revuz, J. (2010). Diet and acne. Annales de Dermatologie et de Venereologie. https://doi.org/10.1016/S0151-9638(10)70048-X
 • Yarnell, E., & Abascal, K. (2006). Herbal Medicine for Acne Vulgaris. Alternative and Complementary Therapies. https://doi.org/10.1089/act.2006.12.303
 • Kumar, S. M., Chandrasekar, M. J. N., Nanjan, M. J., & Suresh, B. (2005). Herbal remedies for acne. Natural Product Radiance.
 • Hajheydari, Z., Saeedi, M., Morteza-Semnani, K., & Soltani, A. (2014). Effect of Aloe vera topical gel combined with tretinoin in treatment of mild and moderate acne vulgaris: A randomized, double-blind, prospective trial. Journal of Dermatological Treatment. https://doi.org/10.3109/09546634.2013.768328
 • Ye, Q., Wang, S. J., Chen, J. Y., Rahman, K., Xin, H. L., & Zhang, H. (2015). Medicinal plants for the treatment of hypertrophic scars. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2015/101340

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.