Ciemne plamy na skórze? Usuń je w naturalny sposób!

Czy wiesz, jakie naturalne składniki najlepiej eliminują ciemne plamy na skórze? Czytaj dalej aby się dowiedzieć.
Ciemne plamy na skórze? Usuń je w naturalny sposób!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciemne plamy na skórze, szczególnie zlokalizowane na twarzy, są jednym z najczęstszych zmartwień dotyczących własnej urody.

Warto wiedzieć o tym, że takie ciemne plamy na skórze mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, takich jak ekspozycja na promienie słoneczne, uwarunkowania genetyczne, starzenie się i zaburzenia hormonalne spowodowane na przykład przez skutki uboczne stosowanych leków lub innych produktów kosmetycznych.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci 14 prostych w zastosowaniu i w pełni naturalnych przepisów.

Dzięki nim Stworzysz własnoręcznie maseczki kosmetyczne na twarz, które pomogą Ci zredukować lub wręcz całkowicie usunąć ciemne plamy na skórze.

Zapraszamy do lektury!

Wskazówki pozwalające usunąć ciemne plamy na skórze twarzy

Weź pod uwagę zaprezentowane przez nas poniżej następujące wskazówki, aby upewnić się, że wykonane przez Ciebie maseczki są tak skuteczne, jak to tylko możliwe. I dodatkowo pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu sobie odpowiedniej jakości akcesoriów i składników. Staraj się mieć wszystko w pobliżu i pod ręką. W razie potrzeby użyj minutnika lub stopera.

Te maseczki na twarz pozwalające usunąć ciemne plamy na skórze powinny być stosowane jedynie po uprzednim przeprowadzeniu procesu złuszczania powierzchni skóry.

 • Odsuń włosy od twarzy, aby nie przeszkadzały Ci w stosowaniu maseczki.
 • Używaj codziennie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w okresie stosowania opisywanych przez nas maseczek.
 • Podejmij niezbędne środki ostrożności, jeśli jesteś uczulona na cokolwiek.

Zalecane przez nas składniki naturalne

Najbardziej polecane naturalne składniki do przygotowywania maseczek na twarz w domowym zaciszu pochodzą z roślin. Jednak niektóre produkty mleczne, takie jak mleko lub niektóre zboża, są również bardzo popularne ze względu na ich korzystny wpływ na ciemne plamy na skórze.

Poniżej prezentujemy kilka produktów, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz lepiej zadbać o swoją urodę.

1. Żel z aloesu

Aloes zwyczajny jest najlepszą rośliną do pielęgnacji skóry. Z uwagi na swoje niezwykle cenne właściwości jest często wykorzystywany w produktach do usuwania wad estetycznych skóry twarzy lub innych części ciała. Działa jako środek likwidujący bakterie i grzyby.

Żel z aloesu

Ale najważniejszą jego cechą jest rola balsamu, który w pełni naturalny sposób regeneruje i usuwa ciemne plamy na skórze. Żel z aloesu zapewnia również elastyczność i miękkość, jakiej potrzebuje Twoja skóra.

Możesz własnoręcznie wykonać skuteczną maseczkę wykorzystującą właściwości żelu z aloesu. Zastosuj ją wieczorem lub w nocy po uprzednim złuszczeniu i dokładnym umyciu skóry. To zapewni, że żel ten będzie działał na Twojej skórze przez wiele godzin podczas snu. Pamiętaj także o dokładnym umyciu twarzy wodą następnego dnia z rana.

2. Mleko krowie

Mleko krowie jest naturalnym produktem zawierającym kwas mlekowy, który doskonale nadaje się do rozjaśniania i usuwania przebarwień skórnych. Możesz stosować mleko bezpośrednio na swoją twarz, aby skorzystać z cennych właściwości kwasu mlekowego i innych przydatnych jego składników.

Zacznij od rozgrzania mleka do temperatury na tyle wysokiej, by było gorące, ale nie parzące dla skóry. Gdy wszystko będzie gotowe, delikatnie przetrzyj nim swoją twarz za pomocą wacika. Szczególnie dokładnie przemyj ciemne plamy na skórze. Zaczekaj co najmniej 30 minut przed spłukaniem twarzy wodą.

3. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najczęściej używanych domowych środków do usuwania przebarwień na twarzy. Jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy rozcieńczyć 1 łyżkę stołową octu jabłkowego w 2 litrach wody. Rozprowadź go na swojej twarzy za pomocą wacika.

Ocet jabłkowy

Powtarzaj ten zabieg każdej nocy przed zaśnięciem przez kilka tygodni. To wystarczy, aby zobaczyć wkrótce wyniki, gdy ciemne plamy na skórze zaczną zanikać na dobre.

4. Babka zwyczajna

Babka zwyczajna (zwana także szerokolistną) może również pomóc Ci w pozbyciu się przebarwień skóry twarzy. Przygotuj sobie najpierw około 200 ml naparu z liści babki. Po prostu zagotuj 1 litr wody i gdy już będzie ona wrzeć, przelej wodę do szklanki i dodaj do niej 2 łyżki liści. Z pozostałej ilości wody możesz przygotować napary na pozostałe dni.

Teraz odczekaj 20 minut, aż liście się zaparzą. Następnie przecedź płyn i nałóż go na ciemne plamy na skórze za pomocą wacika kosmetycznego.

5. Cytryna

Sok z cytryny rozjaśnia skórę i powoduje, że staje się ona promienna. Wmasuj go delikatnie w ciemne plamy na skórze i ogólnie wszystkie miejsca, które chcesz wyleczyć. Jeśli sok z cytryny zostanie zastosowany w nocy, upewnij się, że zostawisz go na skórze aż do rana.

Sok z cytryny

Ale pamiętaj jednocześnie o tym, żeby nie wystawiać tak potraktowanej skóry na działanie promieni słonecznych, nawet na krótką chwilę. Jeśli już Ci się to zdarzyło, jak najszybciej spłucz twarz ciepłą wodą.

6. Cebula

Cebula doskonale usuwa skazy i ciemne plamy na skórze. Jest przy tym bardzo łatwa do zastosowania. Po prostu potnij kawałek cebuli na plasterki i wcieraj go w miejsca z przebarwieniami. Pozostaw ją na około 30 minut i następnie spłucz twarz ciepłą wodą.

Im częściej będziesz powtarzać ten zabieg, tym lepiej on zadziała. Możesz również użyć soku z cebuli w charakterze toniku.

7. Pomidor

Możesz również używać pomidorów do usuwania przebarwień ze skóry.

Weź po prostu jeden plasterek i każdego delikatnie wcieraj go w swoją twarz dnia przez około 15 minut. Możesz dodać do niego sproszkowane drzewo sandałowe i cytrynę, aby uzyskać szybsze rezultaty.

Pomidor

8. Bez czarny

Bez czarny to kolejna świetna opcja do usuwania przebarwień skórnych. Aby z niego skorzystać, wystarczy zagotować 500 ml wody z 3 łyżkami czarnego bzu przez 10 minut. Po ostudzeniu odcedź napar i nałóż go wacikiem na swoje ciemne plamy na skórze.

Możesz powtarzać ten zabieg dwa razy dziennie. Ta metoda jest naprawdę skuteczna w przypadku przebarwień spowodowanych wystawieniem na działanie promieni słonecznych.

9. Rzodkiewki

Rzodkiewka świetnie nadaje się do usuwania przebarwień skórnych. Aby skorzystać z jej właściwości rozjaśniających ciemne plamy na skórze, po prostu zmiel trochę korzeni rzodkiewki. Następnie wymieszaj je z sokiem z cytryny.

Rzodkiewki

Nałóż tak uzyskaną mieszaninę wacikiem kosmetycznym na swoją twarz i pozostaw tam na 15-20 minut. Spłucz twarz ciepłą wodą. Możesz stosować ten zabieg w ciągu dnia lub pozostawić rzodkiewkę na swojej twarzy na całą noc.

10. Banan

Banany mają również właściwości rozjaśniające skórę. Możesz przygotować sobie maseczkę we własnym zakresie. W tym celu po prostu rozgnieć widelcem tocznie papają), zachowaj jego skórki. Natrzyj swoją skórę wewnętrzną częścią skórki melonowca. Pozwoli Ci to usunąć lub zmniejszyć przebarwienia i ciemne plamy na skórze.

Papaja

Właściwości tego owocu pozwalają również zregenerować skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

14. Pietruszka

Zioło to ma właściwości rozjaśniające skórę i jest idealne do usuwania wszelkich skaz i znamion. Zmiel po prostu gałązkę pietruszki na drobny proszek. Następnie nałóż ją bezpośrednio za pomocą wacika na ciemne plamy na skórze.

Mamy nadzieję, że opisane przez nas powyżej naturalne sposoby pomogły Ci pozbyć się wszelkich niedoskonałości swojej skóry!

To może Cię zainteresować ...

Przebarwienia skóry – sprawdzone domowe sposoby!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Przebarwienia skóry – sprawdzone domowe sposoby!

Przebarwienia skóry to powszechny problem natury estetycznej, który narasta wraz w wiekiem. Poznaj naturalne metody rozjaśniania ciemnych plam na c...

1 banana. Następnie wymieszaj go z wyciśniętą jedną całą cytryną.

Pozostaw tę mieszaninę nałożoną na ciemne plamy na skórze na 20 minut. Następnie spłucz twarz letnią wodą. Możesz stosować ten zabieg nawet cztery razy w tygodniu.

11. Jęczmień

Aby uzyskać tonik usuwający ciemne plamy na skórze i inne skazy, przygotuj sobie napar z jęczmienia. Wystarczy użyć do tego celu 100 gramów jęczmienia i 1 litr wody. Rozprowadź tak uzyskany napar na swojej twarzy i pozostaw go na niej na 30 minut.

Jęczmień

Dodatkowo odcedź i zawiń ziarna jęczmienia w miękkiej gazie opatrunkowej. Teraz możesz dokładnie wymasować jęczmieniem swoje ciemne plamy na skórze. Powtarzaj ten zabieg ile tylko zechcesz, nawet dwa razy dziennie.

12. Kiełki pszenicy

Olej z kiełków pszenicy skutecznie zwalcza niedoskonałości i ciemne plamy na skórze. Zastosuj go przed pójściem do łóżka delikatnie go wmasowując w swoją skórę tak długo, aż zostanie przez nią całkiem wchłonięty.

13. Papaja

Po zjedzeniu przepysznego owocu, jakim bez wątpienia jest melonowiec właściwy (zwany po • Basit, H., Godse, K. V., & Al Aboud, A. M. Melasma. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing. 2021.
 • Draelos ZD. The ability of onion extract gel to improve the cosmetic appearance of postsurgical scars. J Cosmet Dermatol. 2008 Jun;7(2):101-4.
 • García, M. A., Ventosa, M., Díaz, R., Falco, S., & Casariego, A. (2014). Effects of aloe vera coating on postharvest quality of tomato [Abstract]. Fruits, 69(2), 117-126. doi:10.1051/fruits/2014001
 • Akhoondinasab MR, et al. (2014). Comparison of healing effect of aloe vera extract and silver sulfadiazine in burn injuries in experimental rat model.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4236981/
 • Adetunji, C. O, Fawole, O. B., Oloke, J. K., Adetunji, J. B., & Makanjuola, O. R. (2012, January). Effect of edible coatings from aloe vera gel on Citrus sinensis during ambient storage
  researchgate.net/publication/248392329_Effect_of_Edible_Coatings_from_Aloe_vera_gel_on_Citrus_sinensis_during_Ambient_storage

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.