Dwa banany dziennie - 7 korzyści dla zdrowia

Banany są bardzo popularnymi owocami nie tylko ze względu na smak, ale również właściwości zdrowotne, jakie przynosi ich spożywanie. Dowiedz się, jak możesz wzmocnić swój organizm jedząc dwa banany dziennie.
Dwa banany dziennie - 7 korzyści dla zdrowia
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Banany nie tylko mają wspaniały smak, ale również przynoszą liczne korzyści dla zdrowia. Czy wiesz, że wystarczy jeść dwa banany dziennie, żeby poprawić funkcjonowanie licznych układów w Twoim organizmie?

Dowiedz się z poniższego artykułu jak wpływa na Twoje ciało regularne spożywanie tych owoców i koniecznie włącz do swojej diety dwa banany dziennie. Wykorzystaj wszystkie zalety tego egzotycznego owocu.

Banany obniżają ciśnienie krwi

Dzięki bananom możesz wyregulować poziom ciśnienia krwi. Dzieje się tak, ponieważ każdy banan zawiera ok. 420 mg potasu, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia.

Jeśli masz problemy z ciśnieniem, koniecznie zatem zacznij częściej sięgać po te pyszne owoce.

Pomagają zrzucić zbędne kilogramy

Jako że w bananach znajduje się duża ilość błonnika, pozwalają one zatrzymać uczucie sytości na dłużej. Dodatkowo, zawierają one tzw. oporną skrobię, która łagodzi uczucie głodu i pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Co więcej, banany podnoszą wrażliwość organizmu na insulinę, dzięki czemu ciało lepiej przyswaja glukozę. Kiedy proces ten nie przebiega prawidłowo, szybciej pojawia się uczucie głodu i sięgamy po jedzenie, przez co trudniej jest utrzymać prawidłową wagę.

banany pokrojone

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc również ten artykuł: Chleb bananowy – przepis fit na zdrowy i smaczny chleb

Obniżają ryzyko wystąpienia anemii

Anemia to zespół zaburzeń wywołanych niedoborem żelaza w organizmie, których skutkiem jest ogólne uczucie osłabienia wynikające ze zbyt niskiego poziomu czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Banany zawierają dużą ilość żelaza, dlatego pomagają chronić organizm przed anemią i stymulują produkcję czerwonych krwinek. Co więcej, są one bogatym źródłem witaminy B6, która odpowiada m.in. za odpowiedni poziom glukozy we krwi.

Wspomagają procesy trawienia

Jedząc banany, wspomagasz swój układ trawienny. Owoce te są lekkostrawne, a jednocześnie zawierają błonnik i skrobię, które pomagają w łagodny sposób oczyścić jelita. Skrobia dodatkowo stymuluje rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach.

Spożywanie bananów zaleca się osobom cierpiącym na nieżyt żołądka lub zgagę. Owoce te pomagają również przywrócić odpowiedni poziom minerałów w jelitach po biegunce.

Obniżają poziom stresu

Dzięki banom możesz szybko obniżyć poziom stresu i poprawić sobie nastrój. Owoce te zawierają tryptofan – substancję potrzebną organizmowi do produkcji serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia.

Banan dostarcza też ok. 27 mg magnezu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego, a tym samym do radzenia sobie ze stresem i do regenerującego odpoczynku i snu.

Uzupełniają niedobory witamin

Banany zawierają mnóstwo witaminy B6. Jeden banan dostarcza 20% dziennej zalecanej dawki tej cennej witaminy, dzięki której organizm może produkować insulinę, hemoglobinę i aminokwasy niezbędne do produkcji nowych komórek.

Co więcej, w bananach znajduje się duża ilość witaminy C. Zjadając jednego banana, pokrywamy 15% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Przeczytaj również ten artykuł: Produkty pochodzenia roślinnego bogate w wapń

Witamina C to bardzo skuteczny antyoksydant, który neutralizuje działanie wolnych rodników, czyli molekuł niszczących komórki naszego organizmu. Witamina ta jest też niezbędna do syntezy kolagenu, który z kolei pomaga zachować zdrowe stawy i naczynia krwionośne oraz gładką, elastyczną skórę.

 

Dodają energii

Dzięki wysokiej zawartości potasu, banany pomagają uchronić się przed skurczami mięśni. Duża ilość węglowodanów w tych owocach sprawia, że banan jest świetną przekąską kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii z rana lub przed treningiem.

Dwa banany dziennie – praktyczne zalecenia

Warto pamiętać, że ilość składników odżywczych w bananie zależy od tego, czy jest dojrzały. Lekko niedojrzałe, zielonkawe banany dostarczają głównie skrobi, czyli polisacharydu, który powoli uwalnia energię w procesie trawienia.

Aby w pełni wykorzystać korzyści zdrowotne bananów, sięgaj po dojrzałe owoce, które zawierają 90% sacharozy i tylko 7% skrobi.

banany koktajl

Sacharoza składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy. Jest ona zatem dużo łatwiejsza do wchłonięcia przez organizm. Dzięki temu ma ona lepszy wpływ na regulowanie poziomu glukozy we krwi i na reakcję ciała na insulinę.

Nie czekaj zatem i zacznij regularnie jeść banany każdego dnia, aby zadbać o swoje zdrowie i wygląd.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.