Kolagen - szybsza produkcja dzięki tym 4 produktom

Czy myślałaś kiedyś o zażywaniu kolagenu w formie suplementów? Możesz zamiast tego sięgnąć po produkty spożywcze, które sprzyjają szybszej produkcji kolagenu.
Kolagen - szybsza produkcja dzięki tym 4 produktom

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Różnorodne suplementy diety stały się w ostatnich latach niezwykle popularne, a kolagen jest jednym z tych, po które bardzo chętnie sięgają osoby chcące zadbać o gładką i jędrną skórę.

Stosowanie tego suplementu nie zawsze jest konieczne. Tak naprawdę stosując prawidłową dietę, dbamy o odpowiedni poziom produkcji kolagenu w organizmie.

Kiedy nie dostarczasz ciału odpowiedniej ilości składników odżywczych, odbija się to nie tylko na twoim zdrowiu, ale również na wyglądzie. Twoje włosy tracą blask, a skóra staje się matowa i pojawiają się na niej zmarszczki.

W takich wypadkach warto sięgnąć po kolagen w formie suplementu sprzedawanego jako kapsułki lub proszek. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety produktów stymulujących naturalną produkcję kolagenu w organizmie.

Kolagen w organizmie – wyższy poziom, większe korzyści dla zdrowia

Odpowiedni poziom kolagenu w organizmie jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów. Oto niektóre z korzyści, jakie kolagen przynosi naszemu ciału:

  • Niższy poziom ryzyka wystąpienia chorób układu kostnego. Spożywając produkty wspomagające produkcję kolagenu zmniejszasz ryzyko zachorowania na m.in. artretyzm lub osteoporozę.
  • Szybsze gojenie się ran. Kolagen jest niezbędny w procesie regeneracji komórek. Brak kolagenu skutkuje dłuższym gojeniem się ran i powstawaniem bardziej widocznych blizn.
  • Mocniejsze stawy. Stawy są niemal całkowicie zbudowane z kolagenu. Z czasem stopniowo tracą one ten cenny składnik, przez co pojawiają się bóle np. kolan. Spożywanie suplementów kolagenu pomaga wzmocnić osłabione stawy.
  • Jędrna i elastyczna skóra. Kolagen pomaga zachować elastyczną skórę, zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Aby to osiągnąć, możesz spożywać produkty stymulujące produkcję kolagenu, jak również nakładać kolagenowe maseczki.

Produkty sprzyjające produkcji kolagenu

1. Czerwona papryka

Witamina C jest jednym ze składników niezbędnych do syntezy kolagenu, a jednym z najbogatszych jej źródeł jest czerwona papryka. Kiedy poziom tej witaminy w organizmie jest zbyt niski, ciało nie syntezuje kolagenu w takich ilościach, w jakich powinno.

Zjadając zaledwie 125 gramów czerwonej papryki, dostarczasz organizmowi 95 mg kolagenu.

czerwona papryka a kolagen

Oprócz witaminy C, czerwona papryka dostarcza również innych witamin i składników odżywczych, dlatego warto ją dodawać do sałatek lub stosować jako przekąskę pomiędzy posiłkami.

Czerwona papryka świetnie się również sprawdza jako przystawka. Zamiast podawać smażone przekąski, pokrój jedną świeżą paprykę i podaj ją z lekkim dipem, humusem lub guacamole.

2. Pomidory

Pomidory sprzyjają produkcji kolagenu ponieważ są bogate w likopen. Są one zalecane każdemu, kto chce zniwelować szkodliwe skutki działania promienia słonecznych i zanieczyszczeń środowiska, które wpływają na skórę.

Jeśli mieszkasz w mieście i jesteś codziennie wystawiony na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, koniecznie jedz pomidory.

To pyszne warzywo można spożywać na bardzo wiele sposobów, ale pamiętaj, że aby w pełni wykorzystać ich właściwości, najlepiej jest je jeść na surowo.

Jeśli nie lubisz surowych pomidorów, możesz wypróbować jeden z poniższych przepisów:

Zapiekanka z pomidorami

To danie świetnie się sprawdza jako lekka kolacja. Jest łatwe w przygotowaniu i niskokaloryczne.

Składniki
  • 1 dojrzały pomidor
  • 1 szczypta soli
  • 1 szczypta suszonej bazylii
  • 2 łyżki stołowe startego parmezanu (30 gr).
Sposób przygotowania
  • Nagrzej piekarnik do 300° C.
  • Pokrój pomidora i rozłóż go na dnie niewielkiego naczynia żaroodpornego.
  • Posyp na wierzch starty ser i dodaj nieco soli czosnkowej i bazylii.
  • Włóż zapiekankę do piekarnika i obniż temperaturę do 150°.
  • Piecz aż ser się roztopi i podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.

3. Łosoś

Ta smaczna ryba jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na serce. Pomaga ona również w produkcji kolagenu.

Łosoś zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, które pomagają łagodzić stany zapalne i zapobiegają rozkładowi kolagenu, do którego przyczyniają się szkodliwe czynniki środowiska.

łosoś a kolagen

Jeśli twoja skóra jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych, koniecznie włącz do swojej diety łososia, przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Łosoś nie wymaga czasochłonnego przygotowywania.

  • Dodaj do łososia nieco bazylii i soli.
  • Usmaż rybę na nieprzywierającej patelni.
  • Zamiast bazylii, możesz użyć soli czosnkowej, imbiru lub soku z cytryny.

4. Indyk

Naturalna produkcja kolagenu zależy w dużej mierze od obecności niezbędnych aminokwasów. Najlepszym ich źródłem jest białko zwierzęce, m.in. indyk.

Indyk zawiera prolinę, glicynę i lizynę. Lizyna znacznie przyspiesza syntezę kolagenu w organizmie, dlatego warto jeść indyka dwa razy w tygodniu.

Podawaj go z dużą ilością warzyw, najlepiej z czerwona papryką i świeżymi pomidorami, aby maksymalnie wykorzystać korzystny wpływ tych produktów na produkcję kolagenu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvarez Fontanet, Ernesto. “Consecuencias del estrés oxidativo de la piel por radiaciones ultravioleta.” Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas 14.1 (1995): 0-0.
  • Flores, J., and Salvador Bermell. “Colágeno: Características y propiedades de interés para la industria cárnica.” Revista de agroquímica y tecnología de alimentos 28.4 (1988): 463-472.
  • Valdés-Rodríguez, Rodrigo, et al. “La piel y el sistema endocrinológico.” Gaceta médica de México 148.2 (2012): 162-168.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.