Ciśnienie tętnicze - napoje, które je podwyższają

Choć napojów tych warto całkowicie unikać zwłaszcza, jeśli cierpimy na nadciśnienie, generalnie nie należy ich nadużywać, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego układu sercowo - naczyniowego.
Ciśnienie tętnicze - napoje, które je podwyższają

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Ciśnienie tętnicze na odpowiednim poziomie to warunek dobrego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli go nie kontrolujemy, może to u nas wywołać poważniejsze powikłania zdrowotne oraz wyrządzić szkody w organizmie.

Dlatego właśnie powinniśmy zawsze kontrolować nasze ciśnienie tętnicze, aby było na właściwym poziomie.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o napojach, które mogą mieć na nie wpływ.

Ciśnienie tętnicze – gdy jest zbyt wysokie

Gdy ciśnienie tętnicze jest zbyt wysokie, mamy do czynienia z nadciśnieniem. Może ono wywołać w naszym organizmie poważne konsekwencje bez wywoływania przy tym żadnych widocznych objawów.

Dlatego właśnie nadciśnienie nazywa się cichym zabójcą. Z czasem zbyt wysokie ciśnienie tętnicze prowadzi do znacznego obniżenia jakości życia z powodu ciągłych dolegliwości, a nawet ataku serca.

Na szczęście, niezależnie od tego, jak poważnym problemem jest nadciśnienie, istnieją metody leczenia, które – jeśli będą im towarzyszyć pewne zmiany stylu życia – mogą pomóc nam je kontrolować.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Nadciśnienie – 7 produktów, które pozwolą Ci nad nim zapanować

Najczęstsze powikłania

Zniszczenia naczyń krwionośnych

W idealnych warunkach nasze naczynia krwionośne są elastyczne i silne, dzięki czemu są w stanie wytrzymać duży nacisk wywoływany przez ciśnienie krwi.

Gdy jednak nasze ciśnienie znacznie się podnosi, naczynia krwionośne mogą ulec zniszczeniu i nadmiernemu naciągnięciu. Tkanki je pokrywające zostają wtedy rozciągnięte, co powoduje ich deformację oraz utwardzanie.

Może temu towarzyszyć również odkładanie się w naczyniach krwionośnych tłuszczu ze spożywanych pokarmów oraz stopniowe pogarszanie się kondycji naszych żył i tętnic.

Kobieta cierpi na ból głowy a Ciśnienie tętnicze

To z kolei wpływa na przepływ krwi do poszczególnych części ciała, poważnie go zaburzając. Cierpi na tym mózg, nerki, serce, a także kończyny.

Tętniak

Ciągły przepływ krwi przez zniszczoną tętnicę może spowodować jej poszerzenie się i naciągnięcie jej ścianki. Tak właśnie powstaje tętniak.

Jeżeli pęknie on, pojawia się krwotok wewnętrzny, co z kolei stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta.

Serce

Jeżeli nasze ciśnienie tętnicze jest podniesione, może to negatywnie wpłynąć na serce. To przecież ten organ jest odpowiedzialny za pompowanie krwi po całym organizmie.

Nadciśnienie prowokuje utrudnienia w przepływie krwi po całym ciele, dlatego właśnie może doprowadzić do bólu w klatce piersiowej, arytmii, a nawet ataku serca.

Mogą się również pojawić uszkodzenia mózgu będące skutkiem przejściowego ataku niedokrwiennego czyli chwilowego przerwania dopływu krwi do mózgu.

serce a Ciśnienie tętnicze

To tylko kilka spośród poważnych problemów zdrowotnych, jakie może wywołać podniesione ciśnienie tętnicze. Jak widzisz, problemu nie można bagatelizować.

Jakie napoje podwyższają ciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie można leczyć i można mu też zapobiegać. Jednym ze sposobów jest unikanie napojów podnoszących ciśnienie. Oto kilka z nich:

Napoje izotoniczne

Są to napoje mające na celu nawodnienie organizmu i przywrócenie w nim równowagi. W swoim składzie zawierają sporą dawkę sodu. Zwłaszcza w postaci chlorku sodu i wodorowęglanu sodu.

Pierwiastek ten jest szkodliwy dla osób cierpiących na podwyższone ciśnienie tętnicze. Dlatego właśnie zaleca się im unikanie żywności bogatej w sód. Tak samo rzecz się ma z zawierającymi duże jego ilości napojami.

Kobieta pije podczas joggingu a Ciśnienie tętnicze

Napoje energetyzujące

Osoby cierpiące na wady serca bądź podwyższone ciśnienie tętnicze powinny unikać sięgania po napoje energetyzujące.

Wiele badań dowiodło, że napoje te podniosły ciśnienie tętnicze nawet u osób całkiem zdrowych.

Dzieje się tak, ponieważ zawierają one taurynę i kofeinę. Dotyczy to wszystkich marek, które obiecują podniesienie naszego poziomu energii po wypiciu napoju. Substancje wywierają bardzo silny wpływ na to, jak pracuje nasz układ sercowo – naczyniowy. Jak donoszą badacze, substancje te mogą być odpowiedzialne za podniesienie ciśnienia tętniczego oraz pulsu.

Jednym ze sposobów na unikanie tego rodzaju napojów jest zastąpienie ich na przykład dwiema filiżankami kawy.

Nie należy również mylić napojów energetyzujących z napojami izotonicznymi oraz napojami stosowanymi przez sportowców. Te drugie mają bowiem na celu przywrócenie w organizmie równowagi po intensywnym wysiłku fizycznym.

Kawa i herbata

Umiarkowane spożycie kawy zaleca się osobom, których ciśnienie tętnicze jest niskie. Z tego samego powodu, może ona być szkodliwa dla osób z nadciśnieniem.

filiżanka kawy nie jest zdrowa na Ciśnienie tętnicze

Kawa to jeden z napojów, które najbardziej podnoszą ciśnienie tętnicze. Dlatego właśnie należy sięgać po nią z umiarem lub wcale, jeśli nasze problemy z nadciśnieniem są poważne.

Alkohol

Nie są jeszcze jasne powody, dla których napoje alkoholowe wpływają na nasze ciśnienie tętnicze, podnosząc je.

Okazuje się jednak, że kiedy substancja ta dostanie się do naszego krwiobiegu, zaburza się dopływ tlenu do serca.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Alkoholizm a zwyczaj – cienka granica, która je dzieli

Wziąwszy pod uwagę, że zaburza się dopływ tlenu do serca, jest ono niejako zmuszone do cięższej pracy, przez co zaczyna bić szybciej i mocniej. W taki sposób usiłuje zrekompensować niedobór tlenu, wysyłając go oraz inne składniki odżywcze do wszystkich części ciała.

Jak zapewne zauważyłeś, napoje podnoszące ciśnienie tętnicze są stałym elementem diety wielu ludzi. 

Dlatego właśnie odpowiednie leczenie nadciśnienia polega na czymś więcej niż tylko przyjmowaniu leków. Wymaga stałych zmian w codziennych zwyczajach.

Zmiany te – na przykład zaniechanie picia wspomnianych napojów – pomogą nam chronić nasz układ krwionośny i to niezależnie od tego, czy leczymy się na nadciśnienie czy też nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kitt J, Fox R, Tucker KL, McManus RJ. New Approaches in Hypertension Management: a Review of Current and Developing Technologies and Their Potential Impact on Hypertension Care. Curr Hypertens Rep. 2019;21(6):44. Published 2019 Apr 25. doi:10.1007/s11906-019-0949-4
  • Organizacion Mundial de Salud. (2015). OMS | Preguntas y respuestas sobre la hipertensión. Preguntas y Respuestas Sobre La Hipertensión.
  • OMS, O. M. de la S. (2013). Información general sobre la hipertension en el mundo. Oms. https://doi.org/WHO/DCO/WHD/2013.2.
  • Piskorz, D. (2011). Hipertensión arterial. Salud(i)Ciencia. https://doi.org/10.2319/111211-702.1.
  • Malik, A. H., Akram, Y., Shetty, S., Malik, S. S., & Yanchou Njike, V. (2014, May 1). Impact of sugar-sweetened beverages on blood pressure. American Journal of Cardiology. Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/j.amjcard.2014.01.437
  • Fletcher, E. A., Lacey, C. S., Aaron, M., Kolasa, M., Occiano, A., & Shah, S. A. (2017). Randomized controlled trial of high-volume energy drink versus caffeine consumption on ECG and hemodynamic parameters. Journal of the American Heart Association, 6(5). https://doi.org/10.1161/JAHA.116.004448
  • Husain K, Ansari RA, Ferder L. Alcohol-induced hypertension: Mechanism and prevention. World J Cardiol. 2014;6(5):245–252. doi:10.4330/wjc.v6.i5.245

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.