Po treningu - cztery polecane napoje regenerujące

Po treningu powinnyśmy wybierać produkty, które pomagają w regeneracji tkanek i w odbudowie rezerwy energetycznej, która została zużyta w trakcie wykonywania aktywności fizycznej, wykluczając przy tym przyjęcie nadmiaru kalorii
Po treningu - cztery polecane napoje regenerujące
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ćwiczenia fizyczne i w ogóle wszelkiego rodzaju ćwiczenia są niezwykle ważne dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Po treningu czujemy się lepiej, zdrowiej, sprawniej. Po treningu, na skutek dotlenienia mózgu, również łatwiej wykonuje się zadania umysłowe.

Aktywność fizyczna w rzeczywistości doskonale wpływa na ogólny stan organizmu. Aby cieszyć się dobrymi wynikami, powinniśmy trenować co najmniej trzy razy w tygodniu, wspomagając się przy tym odpowiednio dobraną dietą.

Każdy jednak, kto próbował utrzymywać konkretną rutynę ćwiczeń fizycznych doskonale wie, że wraz z wysiłkiem zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na energię. Dlatego z wyprzedzeniem powinnyśmy zastanowić się, jak dostarczyć ciału niezbędnych kalorii.

Właśnie w tym celu przygotowano niniejszy artykuł. Przeczytaj więc przede wszystkim o tym, co należy spożywać po treningu.

Odżywianie przed i po treningu

Jeśli chodzi o odżywianie się osób wykonujących ćwiczenia fizyczne, to najprościej mówiąc jest to najważniejszy czynnik całego procesu kształtowania ludzkiej sylwetki. Dzięki właściwie dobranej diecie, możemy dostarczyć organizmowi energii niezbędnej do treningu, a także składników potrzebnych do odbudowy tkanki.

Kobieta ćwiczy

Ludzkie ciało potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej ilości węglowodanów, protein i lipidów, które za pośrednictwem metabolizmu konwertują się w kalorie, czyli niezbędną do zachowywania aktywności energię. Wspomniane elementy przyswajane są według pewnych reguł.

Przeczytaj również podobny artykuł: Diety odchudzające – najczęściej popełniane błędy

W pierwszej kolejności przyswajane są węglowodany, następnie proteiny (najbardziej potrzebne przy wzmożonym wysiłku), a na koniec lipidy.

Co pić po treningu – polecane napoje regeneracyjne

Jak już wspomnieliśmy istnieją pewne specjalnie przygotowane napoje regeneracyjne. Nie tylko wzmagają one odbudowę utraconej podczas wzmożonego treningu energii, ale również przyspieszają odbudowę mięśni.

Wspomniane właściwości zależą w dużej mierze od trenowanych partii ciała, a także od przyswajanych składników odżywczych. W tym przypadku powinny to być napoje bogate w proteiny i węglowodany. Co więc pić po treningu? Oto kilka ciekawych propozycji:

1. Koktajl bananowy

Składniki

 • 4 białka
 • 1 banan
 • 1 szklanka jogurtu odtłuszczonego
 • lód

Sposób przygotowania

 • Przede wszystkim należy oddzielić białka od żółtek.
 • Następnie rozdrabniamy banana i wkładamy wraz z jogurtem do miksera.
 • Białka podgrzewamy w mikrofalówce przez około minutę.
 • Podgrzane białka dołączamy do miksera z jogurtem i bananem.
 • Wszystkie składniki miksujemy dokładnie do uzyskania jednolitej konsystencji.

2. Koktajl mleczny z płatkami owsianymi

Składniki

 • 2 szklanki pełnego mleka (najlepiej krowiego) (500 ml)
 • 4 łyżki twarogu (100 g)
 • 2 banany
 • 5 łyżek płatków owsianych (50 g)
 • 6 białek
Mleko owsiane po treningu

Przeczytaj również podobny artykuł: Banan – 4 koktajle na retencję płynów i nadwagę

Sposób przygotowania

 • Białka przygotowujemy tak, jak w przepisie znajdującym się powyżej.
 • Dodajemy dwie szklanki mleka i rozdrobniony twaróg.
 • Banany kroimy na małe kawałki i mieszamy dokładnie z pozostałymi składnikami.
 • Wszystkie składniki umieszczamy w mikserze i miksujemy do uzyskania dokładnej konsystencji.

3. Sok z czereśni

Po treningu, zwłaszcza wzmożonym, dochodzi do powstawania niewielkich stanów zapalnych . Pojawiają się one w tych częściach ciała, które poddawane były szczególnemu wysiłkowi.

Czereśnie dobre po treningu
 • Najbardziej podatne są mięśnie i skóra. Często puchną one na skutek zatrzymania płynów w organizmie.
 • Sok z czereśni stanowi doskonałe rozwiązanie wspomnianego problemu. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem opuchlizny.

Ponieważ czereśnie są doskonałym źródłem antyoksydantów i działają przeciwzapalnie, zaleca się ich spożywanie zwłaszcza po treningu.

4. Kakao

Jak doskonale wiemy, napoje bazujące na mleku w połączeniu z czekoladą bądź kakao, doskonale uzupełniają zapas kaloryczny. Tak się składa, że napoje te stanowią bogate źródło protein i węglowodanów.

Te z kolei wspomagają rekonstrukcję przepracowanych podczas treningu mięśni. Niektórzy sportowcy uważają, że picie napojów na bazie mleka i czekolady jest skuteczniejsze niż picie wody.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z porady dietetyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Afriani, Y., Putri, K. R., Penggalih, M. H. S. T., Kandarina, I., & Sofro, Z. M. (2015). Effect of banana isotonic drink to maintain hydration through urine and blood electrolytes. Pakistan Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3923/pjn.2015.453.456
 • Fulgoni, V. L., Chu, Y. F., O’Shea, M., Slavin, J. L., & DiRienzo, M. A. (2015). Oatmeal consumption is associated with better diet quality and lower body mass index in adults: The National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), 2001-2010. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2015.09.015
 • Jakobek, L., Seruga, M., Medvidovic-Kosanovic, M., & Novak, I. (2007). Anthocyanin content and antioxidant activity of various red fruit juices. Deutsche Lebensmittel-Rundschau.
 • Possemiers, S., Marzorati, M., Verstraete, W., & Van de Wiele, T. (2010). Bacteria and chocolate: A successful combination for probiotic delivery. International Journal of Food Microbiology. https://doi.org/10.1016/j.ijfoodmicro.2010.03.008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.