Ćwiczenia, dzięki którym pokonasz stres!

Proponowane przez nas ćwiczenia należy dostosować do naszych możliwości i umiejętności. Każdego dnia należy wykonywać je nabierając stopniowo elastyczności, dzięki czemu odniesiemy pełne korzyści. Choć cały zestaw ćwiczeń trwa około 20 minut, możemy go nieco modyfikować zależnie od naszych potrzeb.
Ćwiczenia, dzięki którym pokonasz stres!

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2022

Wiele razy w naszych artykułach proponowaliśmy Ci rozmaite ćwiczenia fizyczne – aby wzmocnić brzuch, pośladki bądź mięśnie rąk czy pleców.

Większość z nas chciałaby cieszyć się pięknym, silnym i elastycznym ciałem. Dlatego między innymi decydujemy się na ćwiczenia. Dzisiaj jednak chcielibyśmy skupić się na naszych emocjach. Poprzez pewne ćwiczenia możemy skupić się na odzyskaniu harmonii, złagodzić stres i w odgonić nasze codzienne zmartwienia.

Aktywność fizyczna pomaga nam doskonale zadbać o kości, stawy, a także mięśnie. Ponadto znakomicie relaksuje również umysł. Wiadomo jednak, że nie wszyscy mamy czas na to, by codziennie wyjść z domu na jogging, na spacer lub na sesję pływania na basenie.

Z tego i kilku innych powodów warto więc poznać proste ćwiczenia, które możesz swobodnie wykonywać w domu. Odprężą Cię one i głęboko zrelaksują. Są one nieskomplikowane, nie wymagają wyjścia do siłowni, a mogą się okazać bardzo korzystne dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego.

Będziesz potrzebować jedynie czterech rzeczy: dywanu bądź maty do jogi, poduszek, wygodnej odzieży i silnej woli. Zaczynamy?

Proste ćwiczenia, które łagodzą stres

Wystarczy już zaledwie 20 minut, abyś poczuł się znacznie lepiej. Ćwiczenia, które będziemy wykonywać, mają na celu przede wszystkim zharmonizować Twoje ciało, oddech i emocje.

Będziemy ćwiczyć nad elastycznością poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające. Pomogą one pozbyć się przeciążenia, które dokucza naszemu kręgosłupowi.

Jeżeli zadbasz o odpowiednie oddychanie i skupisz całą swoją uwagę na ciele, każdy wykonywany przez Ciebie ruch będzie przybliżał Cię do równowagi wewnętrznej. To z kolei pomoże jeszcze lepiej kontrolować dokuczliwy stres.

Nie chodzi o to, żebyś się zmęczył, a już w ogóle żebyś spalał tkankę tłuszczową poprzez przesuwanie swoich limitów wytrzymałości. Nie tym razem. Jedyne, co chcemy osiągnąć poprzez te ćwiczenia to przyjemna harmonia ciała i umysłu. Wypróbuj, naprawdę warto!

1. Ćwiczenia na odprężenie pleców to także odprężanie umysłu

Jak sam za chwilę się przekonasz, ćwiczenia te są bardzo relaksujące, są proste w wykonaniu i nieskomplikowane. Aby wykonać pierwsze, będziemy potrzebować dwie poduszki (bądź – opcjonalnie – jedną poduszkę i jeden ręcznik).

kobieta wykonuje ćwiczenia odprężające plecy

Kroki są następujące:

  • Połóż się na podłodze.
  • Pod krzyżową częścią pleców podłóż poduszkę. Pamiętaj, że plecy powinny być znacznie wyżej, niż nogi.
  • Drugą poduszkę podłóż pod głowę.
  • Następnie wyprostuj ręce i rozciągnij je na boki.
  • Skrzyżuj nogi w sposób, jaki widzisz na obrazku powyżej. Jak najszerzej otwórz kolana.
  • Wykonaj powolny wdech, który trwa 10 sekund, zatrzymaj powietrze na około 5 sekund, po czym zrób głośny wydech. Utrzymaj się w tej pozycji przez około 5 minut.
  • Poprzez prawidłowe oddychanie pozbędziesz się stresu i ukoisz nerwy niemalże natychmiast.

2. Unoszenie bioder

Kolejne ćwiczenie, które doskonale Cię zrelaksuje. Będziemy potrzebować podwyższenia w postaci klocka do jogi bądź niskiego taboretu, który pozwoli nam unieść biodra.

Kobieta w pozycji mostka
  • Gdy już ułożysz ciało w taki sposób, złącz ze sobą kolana.
  • Następnie rozłóż ręce. Zamknij oczy i głęboko oddychaj.
  • Ta pozycja ciała, w której głowa jest nieco niżej niż reszta ciała, ułatwi dopływ krwi do mózgu.
  • Utrzymaj się w tej pozycji przez około 5 minut, oddychając przy tym w następujący sposób: 10-sekundowy wdech, zatrzymanie powietrza przez 5 sekund, a następnie głośny wydech.

3. Nieco równowagi: nogi do góry

Aby wykonać to ćwiczenie, będzie Ci potrzebna poduszka oraz coś, czym przykryjesz oczy. Znacznie ułatwi to relaks.

Ćwiczenia relaksacyjne: nogi do góry
  • Połóż się przed ścianą w taki sposób, żebyś mógł oprzeć o nią nogi (podobnie jak przedstawiono to na obrazku).
  • Pod plecy podłóż poduszkę.
  • Tak jak w poprzednim ćwiczeniu – Twoja klatka piersiowa powinna znajdować się wyżej niż głowa.
  • Następnie przykryj oczy chusteczką i rozłóż swobodnie ręce.
  • Zrelaksuj się przez około 5 minut. Cały czas pamiętaj o odpowiednim oddychaniu.

4. Rozciąganie ramion – ćwiczenia rozluźniające

Ostatnim ćwiczeniem w naszym zestawie jest wyjątkowy sposób rozciągania się. Doskonale wpłynie ono na stan naszych pleców, szyi oraz ramion.

rozciąganie ramion

Ważne, żeby tego rodzaju ćwiczenia wykonywać w ramach naszych możliwości, bez forsowania się i rozciągania na siłę. Oto kroki, które należy wykonać:

  • Klęknij na dywaniku bądź na macie do jogi.
  • Połóż poduszkę na piętach, a następnie ostrożnie i powoli wygnij tułów do tyłu, aż do momentu, gdy rękami dotkniesz znajdującej się na nogach poduszki.
  • Utrzymaj się w takiej pozycji ciała przez około minutę i poczuj, jak rozciągają się Twoje ramiona.
  • Następnie rozluźnij się, wróć do pozycji wyjściowej i ponownie wykonaj ćwiczenie.

Proponowane przez nas ćwiczenia jako całość powinny zająć około 20 minut.

Nie musi to być coś męczącego. Głównym celem, jakiemu służą te proste ćwiczenia rozciągające, jest relaks i rozluźnienie. Zadbaj o oddech, skup się na swoim ciele i zobacz, jak szybko ucichną hałasy w Twojej głowie.

Naprawdę warto spróbować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kuipera, N. A. (2012). Humor and resiliency: Towards a process model of coping and growth. Europe’s Journal of Psychology. https://doi.org/10.5964/ejop.v8i3.464
  • Seaward, B. L. (1992). Humor’s Healing Potential. Health Progress.
  • Mayer, D. P. (2008). Overcoming school anxiety: How to help your child deal with separation, tests, homework, bullies, math phobia, and other worries. Amacom.
  • Hultman, T. (2009). Mindfulness-Based Elder Care: A CAM Model for Frail Elders and Their Caregivers. Journal of Palliative Medicine. https://doi.org/10.1089/jpm.2009.9564

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.