Jak spalić kalorie bez wykonywania ćwiczeń

Chcesz spalić jak najwięcej kalorii ale nie masz siły ani czasu na ćwiczenia? Choć trening jest najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, odpowiednia dieta pozwoli ci na spalenie dużej ilości kalorii tylko podczas wykonywania codziennych czynności.
Jak spalić kalorie bez wykonywania ćwiczeń
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kiedy chcesz się dowiedzieć jak spalić kalorie, z pewnością trafiasz na wiele porad dotyczących ćwiczeń. Trening jest oczywiście świetnym sposobem na spalenie kalorii i tkanki tłuszczowej ponieważ przyspiesza przemianę materii i poprawia funkcjonowanie wielu układów w organizmie.

Niektórzy jednak z różnych powodów nie mogą wykonywać dużej ilości ćwiczeń i chcą znaleźć sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów bez intensywnego treningu.

Poniżej znajdziesz 10 wskazówek jak spalić kalorie dzięki odpowiedniej diecie i suplementom. Pozwoli ci to zrzucić zbędne kilogramy bez dodatkowego wysiłku fizycznego.

Jak spalić kalorie bez ćwiczeń

Wiele osób walczy z nadwagą i szuka różnorodnych sposobów, które pozwoliłyby im osiągnąć wymarzona sylwetkę. Połączenie odpowiedniej diety i treningu jest najczęstszym zaleceniem, jakie możemy usłyszeć od dietetyka lub osobistego trenera.

Przekonaj się, że dzięki niewielkim, zdrowym zmianom w twojej diecie również uda ci się spalić nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie.

Oto najlepsze wskazówki jak spalić kalorie bez wykonywania intensywnego treningu.

1. Pij dużo wody

Picie odpowiedniej ilości wody wspomaga procesy przemiany materii, dzięki czemu twój organizm sprawniej spala przyjmowane w pokarmie kalorie.

Woda pozwala również na sprawniejsze oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn i płynów. Dlatego też pierwsza i najważniejsza rada dotycząca tego, jak spalić kalorie bez wykonywania ćwiczeń to właśnie wypijanie większej ilości wody.

Staraj się wypijać przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Najlepiej wypijaj je pomiędzy posiłkami, a nie np. do obiadu czy kolacji. W ten sposób szybciej odczujesz jak dobrze woda wpływa na twój organizm.

2. Nie ograniczaj zbytnio spożycia kalorii

Choć zmniejszenie ilości spożywanych kalorii ma wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, ich zbytnie ograniczenie może przynieść odwrotne do zamierzonych efekty.

Dieta bardzo niskokaloryczna sprawia, że twoje ciało zaczyna zużywać mniej energii. To z kolei spowalnia przemianę materii i często prowadzi do efektu jojo.

3. Dobieraj odpowiednie tłuszcze

tłuszcze spożywcze

Nie wszystkie tłuszcze są złe i nie wszystkich musisz unikać kiedy jesteś na diecie. Należy jednak zadbać o ich odpowiedni dobór.

Niektóre tłuszcze nie tylko nie mają tendencji do gromadzenia się w organizmie, ale wręcz pomagają przyspieszyć procesy przemiany materii.

Oto jakie produkty zawierające zdrowe tłuszcze warto wprowadzić do swojej diety jeśli chcesz szybciej spalić kalorie.

  • Tłuste ryby
  • Żółtko jajka
  • Awokado
  • Orzechy
  • Nasiona
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • Olej sezamowy, lniany, kokosowy
  • Masło klarowane (ghee)

4. Pieprz kajeński

Regularne dodawanie pieprzu kajeńskiego do potraw to doskonały sposób na szybsze spalenie kalorii  w łatwy sposób.

Możesz go wykorzystać do przyrządzania zup, mięs lub potraw rybnych. Staraj się jednak dodawać go na początku w niewielkich ilościach, aby nie podrażnił on żołądka.

5. Napar z imbiru

napar z imbiru

Imbir, podobnie do pieprzu kajeńskiego, jest składnikiem, który powinien znaleźć się w każdej diecie odchudzającej. Imbir nie tylko wspomaga procesy trawienia, ale również ułatwia usuwanie nagromadzonych w organizmie płynów, dzięki czemu szybciej tracimy na wadze.

Możesz dodawać korzeń imbiru do domowych koktajli z warzyw i owoców.

Warto również spożywać go w postaci naparu, z dodatkiem stewii. Ma tak samo skuteczne działanie bez względu na to, czy pijesz go na zimno czy na gorąco.

6. Olej kokosowy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia to jeden ze zdrowych tłuszczy, o których wspominaliśmy powyżej. Ten olej podnosi zdolność organizmu do spalania kalorii oraz pomaga spalić tkankę tłuszczową w talii.

7. Dieta bogata w warzywa

Wiele warzyw dostarcza tak niewielkiej ilości kalorii, że organizm spala ich więcej na sam proces trawienia dostarczonego pokarmu. Dlatego każda dieta odchudzająca powinna się w jak największej części składać z warzyw, najlepiej surowych lub przyrządzanych na parze.

8. Jedz posiłki w małych porcjach

Jeśli chcesz spalić więcej kalorii, jedz kilka razy dziennie posiłki w małych porcjach. Powinny to być ilości, które zaspokajają głód, ale pozostawiają minimalny niedosyt.

W ten sposób unikniesz uczucia głodu oraz nauczysz organizm, że ma on regularne dostawy potrzebnej energii i składników odżywczych.

9. Ogranicz spożycie stymulantów

cola

Stymulanty, takie jak kofeina zawarta w kawie pomagają przyspieszyć procesy przemiany materii, ale mają również wpływ na inne aspekty zdrowia.

Nadmierne spożycie napojów i suplementów zawierających stymulanty może prowadzić do nadciśnienia, bezsenności czy zaburzeń lękowych.

10. Przesypiaj odpowiednią ilość godzin

Jeśli chcesz schudnąć, musisz się wysypiać. Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację, a ta zachodzi najlepiej właśnie podczas snuJeśli nie śpisz odpowiednio długo, w twoim systemie nerwowym zachodzą zmiany, obniża się poziom twojej energii i zaczynasz odczuwać głód.

Z kolei przesypianie zbyt dużej ilości godzin spowalnia przemianę materii i obniża poziom energii, przez co możesz czuć zmęczenie i ospałość.

Sprawdź po ilu godzinach budzisz się wypoczęty i trzymaj się takiej właśnie ilości snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carbajal A. Manual de Nutrición y Dietética. Dep Nutr Fac Farm Univ Complut Madrid. 2013.
  • Centre W media. Obesidad y Sobrepeso. WHO web. 2015.
  • WHO. OMS | Sobrepeso y obesidad infantiles. World Health Organization. 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.