Przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej – 4 sposoby

Ketoza jest naturalnym procesem spalania zapasów tłuszczu. Jednym z pierwszym warunków jakie trzeba spełnić, aby rozpocząć szybkie spalanie tłuszczu jest zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat!
Przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej – 4 sposoby
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje kilka sposobów na spalanie tkanki tłuszczowej. Jednym z nich jest dieta ketogeniczna, która polega na zaprzestaniu spożywania węglowodanów. Rezultatem jest zmuszenie ciała do rozpoczęcia procesu przemiany materii zwanego ketozą.

Ketoza zmusza organizm do spalania tkanki tłuszczowej i wykorzystania jej jako źródła energii. Mowa tutaj zarówno o tłuszczu, który jest gromadzony w organizmie jak i o tłuszczu, który jesz.

Kiedy ma to miejsce, wątroba zaczyna produkować ciała ketonowe, które są odpowiedzialne za dostarczenie energii do serca i mózgu.

1. Zmniejsz spożycie węglowodanów

Pierwszym krokiem do spalenia nadmiarowego tłuszczu jest ograniczenie konsumpcji węglowodanów do minimum. Nie powinno się jeść więcej niż 15 do 20 gramów dziennie.

W ten sposób organizm nie może wykorzystywać glukozy lub cukru jako źródła energii. Organizm przechodzi wtedy w inny stan, kiedy otrzymuje niezbędną do funkcjonowania energię z zapasów kwasów tłuszczowych i tłuszczów.

Glikogen to glukoza przechowywana w wątrobie i mięśniach. W trakcie opisywanego procesu glikogen przestaje być rezerwą i staje się głównym źródłem energii. Organizm zaczyna go wykorzystywać do wykonywania codziennych zadań.

Podczas kilku pierwszych dni normalne jest odczuwanie zmęczenia i rozdrażnienia. Jest to część dostosowywania się do zmniejszonego spożycia węglowodanów.

2. Włącz do swojej diety olej kokosowy, aby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej

Olej kokosowy

Druga rekomendacja dotycząca spalania nadmiarowego tłuszczu poprzez ketozę to włączenie oleju kokosowego do swojej codziennej diety.

  • Ten olej zawiera tak zwane tłuszcze średniołańcuchowe, trójglicerydy, które szybko się wchłaniają.
  • Wątroba przekształca te tłuszcze w ketony, które stanowią doskonałe źródło energii.
  • Warto zaznaczyć, że olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który podaje się dzieciom cierpiącym na padaczkę. Kwas ten pomaga rozpocząć proces ketozy bez konieczności zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów.

3. Dodaj zdrowe tłuszcze do swojego menu

Kolejny krok do spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej to włączenie do swojej diety zdrowych tłuszczów. Wśród nich można wymienić:

  • Oliwę z oliwek
  • Awokado
  • Olej kokosowy
  • Masło

Powinno się jednak równoważyć ilość spożywanych zdrowych tłuszczów. Jeśli chcesz schudnąć, pamiętaj, że jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów zwiększa dzienne spożycie kalorii.

Ważne jest również, aby tłuszcze po które sięgasz były tak naturalne, jak to tylko możliwe. Pomaga to zmniejszyć kontakt z produktami chemicznymi.

4. Zwiększ ilość białek w swojej diecie

żywność, białko a spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli chcesz spalić dodatkowy tłuszcz, ważne jest utrzymanie ponadprzeciętnego poziomu spożycia białek. Wynika to z tego, że wątroba otrzymuje aminokwasy z procesu trawienia białek. Te aminokwasy są niezbędne do produkcji glukozy potrzebnej do przekształcenia ketonów w energię użytkową.

Jednocześnie białka pełnią ważną rolę w ruchu mięśni, który zachodzi podczas utraty wagi. To dlatego, że podczas procesu spalania dodatkowego tłuszczu istnieje także ryzyko utraty części masy mięśniowej.  

Zalety ketozy

  • Szybko zrzucasz zbędną wagę, ponieważ do wytworzenia energii wykorzystywane są zapasy tłuszczu. Nie jest to jednak drastyczna utrata wagi w porównaniu z efektami diety niskowęglowodanowej.
  • Pomaga lepiej metabolizować węglowodany, gdy są stopniowo włączane do diety.
  • Wraz z ketozą organizm uczy się lepiej wykorzystywać tłuszcze. Ten efekt może się utrzymywać przez dłuższy czas.
  • Dieta ketogeniczna daje zadowalające efekty. Zmniejsza się poziom niepokoju, który zmusza nas do sięgania po jedzenie. Dzieje się tak dzięki włączeniu do swojej codziennej diety większej ilości zdrowych tłuszczów.

Efekty uboczne spalania tkanki tłuszczowej z pomocą tej diety

Kwestia spalania tłuszczu może spędzać nam sen z powiek. Należy jednak pamiętać, że ze wszystkimi dietami wiąże się jakieś ryzyko.

Pomimo tego, że dieta ketogeniczna jest dietą naturalną i tak naprawdę polega na pokazaniu jak prawidłowo się odżywiać, zmiany dokonane w dotychczasowej diecie mogą skutkować pewnymi efektami ubocznymi.

Najczęściej spotykane efekty uboczne to:

  • Zawroty i bóle głowy. Ten efekt uboczny może się pojawić po trzecim dniu stosowania nowej diety. Dzieje się tak, ponieważ mózg potrzebuje glukozy, aby funkcjonować.
  • Co więcej, ciała ketonowe mogą powodować pewne zmiany po tym, jak zaczną działać. Proces adaptacji może powodować zawroty głowy podczas wstawania lub szybkiego poruszania się.
  • Nieświeży oddech lub metaliczny posmak w ustach. Często się zdarza, że duża ilość ciał ketonowych spala w ten sposób zapasy tkanki tłuszczowej.
  • Silny zapach moczu. Jest to spowodowane przedostawaniem się ketonów do moczu.
  • Nadmierne pocenie. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku moczu, nadmierne pocenie się jest jednym ze sposobów organizmu na pozbycie się ciał ketonowych.
  • Utrata wapnia. Istnieje związek między wysokim spożyciem białek a wydalaniem wapnia z moczem. Jest to spowodowane liczbą kwasów niezbędnych do strawienia białek. Dzieje się tak, ponieważ na stabilność kości duży wpływ ma równowaga kwasowo-zasadowa organizmu. Aby uniknąć tego problemu należy sięgnąć po suplementy wapnia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • The ketogenic diet: one decade later. (2007)
    John M. Freeman Pediatric Epilepsy Center, Johns Hopkins Medical Institutions, Baltimore, MD 21287-7247
  • A review of low-carbohydrate ketogenic diets. Department of Medicine, Duke University Medical Center. (2003). 476-83.
  • Effects of a high-protein ketogenic diet on hunger, appetite, and weight loss in obese men feeding ad libitum.
    Division of Obesity and Metabolic Health and Biomathematics and Statistics Scotland, Rowett Research Institute. 2008 Jan;87(1):44-55
  • Archivos Latinoamericanos de Nutrición, versión impresa ISSN 0004-0622. ALAN v.58 n.4 Caracas dic. 2008. Las dietas cetogénicas: beneficios adicionales a la pérdida de peso y efectos secundarios infundados. http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222008000400001
  • Nutrición Clínica y Dietética Hospitalaria. Dietas cetogénicas en el tratamiento del sobrepeso y la obesidad. https://revista.nutricion.org/PDF/DIETAS-CETOGENICAS.pdf
  • Lancet Neurol. 2008 Jun;7(6):500-6. doi: 10.1016/S1474-4422(08)70092-9. Epub 2008 May 2.
  • The ketogenic diet for the treatment of childhood epilepsy: a randomised controlled trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18456557?dopt=Abstract
  • Harvard T.H. Chan. Diet Review: Ketogenic Diet for Weight Loss.  https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/diet-reviews/ketogenic-diet/
  • Curr Treat Options Neurol. Author manuscript; available in PMC 2010 Jul 7. Published in final edited form as: Curr Treat Options Neurol. 2008 Nov; 10(6): 410–419.The Ketogenic Diet: Uses in Epilepsy and Other Neurologic Illnesses. doi: 10.1007/s11940-008-0043-8
  • The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 85, Issue 1, January 2007, Pages 238–239, Benefits of ketogenic diets. https://doi.org/10.1093/ajcn/85.1.238

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.