Trójglicerydy – jak je zredukować?

Zielona herbata wśród wielu właściwości zdrowotnych również świetnie nadaje się do redukcji poziomu trójglicerydów we krwi.

Trójglicerydy to lipidy zaliczane do tłuszczów prostych i znajdują się one we krwi człowieka. Zbudowane są z estrów gliceryny i trzech cząsteczek długołańcuchowych kwasów tłuszczowych połączonych ze sobą wiązaniem estrowym.

Organizm głównie wykorzystuje je jako źródło energii, dlatego podobnie jak cholesterol w kontrolowanych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała.

Jednak gdy ich poziom zaczyna niebezpiecznie wzrastać, mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, jako że powodują zatykanie światła tętnic wieńcowych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto dbać o to, by trójglicerydy były na odpowiednim poziomie i jak redukować ich ilość we krwi.

Trójglicerydy – dlaczego jest ich za dużo?

Podwyższony poziom trójglicerydów jest równie znaczącym zagrożeniem dla organizmu, jak podwyższony cholesterol. Oto kilka czynników, które wpływają na ich poziom:

 • otyłość
 • siedzący tryb życia
 • źle leczona cukrzyca
 • palenie papierosów
 • nadmierne spożywanie alkoholu
 • niedoczynność tarczycy
 • uwarunkowania genetyczne

Na szczęście modyfikacja stylu życia, wzbogacenie diety naturalnymi produktami w skuteczny sposób pomoże w redukcji poziomu trójglicerydów we krwi.

Naturalne produkty obniżające poziom trójglicerydów

Czosnek

Czosnek jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków leczniczych, który pomoże w redukcji poziomu trójglicerydów.

W badaniach opublikowanych w 2006 roku w czasopiśmie Journal of Nutrition potwierdzono, że jedzenie surowego czosnku nie tylko wpływa na trójglicerydy, ale i obniża poziom glukozy i cholesterolu we  krwi.

Aby stosowanie przyniosło oczekiwane skutki, należy przyjmować przynajmniej 2-3 ząbki surowego czosnku na czczo.

Ocet jabłkowy

Ocet jablkowy

Ocet jabłkowy jest dobrze znany ze swoich zdrowotnych właściwości. Wśród nich można również wymienić korzystny wpływ na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Jeżeli zdecydujesz się na ten naturalny produkt, wystarczy jedynie wymieszać jedną łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody oraz dodać łyżeczkę miodu. Taką mieszankę przyjmuje się dwa razy dziennie w ciągu kilku miesięcy.

Aby dodatkowo poprawić rezultat, można zdecydować się na wymieszanie produktu z octem pomarańczowym, winogronowym lub z innych owoców.

Cynamon

Według badań opublikowanych w 2003 roku w czasopiśmie Diabetes Care dodanie 1/4 łyżeczki cynamonu do owsianki śniadaniowej może skutecznie pomóc w tym, że trójglicerydy osiągną odpowiedni poziom w naszej krwi.

Również można posypywać nim desery, koktajle, jak i dodawać do sałatek czy zup.

Koktajl z bakłażanu i ogórka na trójglicerydy

W bakłażanie i ogórkach znajdują się związki i substancje odżywcze, które pomagają w oczyszczaniu naczyń krwionośnych, a tym samym w usuwaniu nadmiaru trójglicerydów i cholesterolu.

Przed ich wykorzystaniem należy dokładnie umyć warzywa, a następnie umieścić je w blenderze i dodać szklankę wody. Po zblendowaniu przecedzić i wymieszać.

Napój powinien być spożywany codziennie godzinę przed śniadaniem przez okres dwóch tygodni. Należy pamiętać, że mieszanka nie jest przeznaczona dla osób cierpiących z powodu niskiego ciśnienia.

Herbata ze skórek mandarynki

mandarynki

W skórkach mandarynki skoncentrowanych jest wiele antyoksydantów i substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy trójglicerydy przekraczają bezpieczny poziom.

Do przygotowania naparu wystarczy gotować przez 5 minut skórki owocu w szklance wody. Napój przecedzić i spożywać zaraz po przygotowaniu.

Zielona herbata

Zielona herbata to napój bogaty w przeciwutleniacze i wiele innych dobroczynnych składników. Oprócz zmniejszenia wysokiego ciśnienia pomaga zredukować wagę, ale i usprawnia obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Wystarczy łyżkę japońskiej zielonej herbaty zalać szklanką gorącej wody (250 ml) i odstawić do zaparzenia na kilka minut pod przykryciem, a następnie spożyć.

Omega 3

Produkty bogate w kwasy omega 3 idealnie nadają się do zmniejszania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Oprócz tego chronią nasze serce i mózg, a to tylko niektóre z powodów, dla których bezapelacyjnie powinny znaleźć się w codziennej diecie. Znaleźć je można w:

 • niebieskie ryby
 • niektóre warzywa
 • nasiona
 • orzechy

Woda owsiana

owsianka

Woda owsiana w ostatnim czasie cieszy się dość sporą popularnością. Napój ten jest doskonałym uzupełnieniem diety, szczególnie dla tych osób, które marzą o utracie kilku zbędnych kilogramów. Okazuje się, że świetnie sprawdza się również przy redukcji zbyt wysokiego cholesterolu i poziomu trójglicerydów we krwi.

Przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać dwie łyżki płatków owsianych ze szklanką wody i pozostawić na noc.

Następnego dnia należy przecedzić preparat i konsumować otrzymany napój. Woda owsiana swoje właściwości zawdzięcza zdolnościom do wchłaniania tłuszczów i cukrów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE