Trójglicerydy – jak je zredukować?

Zielona herbata wśród wielu właściwości zdrowotnych również świetnie nadaje się do redukcji poziomu trójglicerydów we krwi.
Trójglicerydy – jak je zredukować?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trójglicerydy to lipidy zaliczane do tłuszczów prostych i znajdują się one we krwi człowieka. Zbudowane są z estrów gliceryny i trzech cząsteczek długołańcuchowych kwasów tłuszczowych połączonych ze sobą wiązaniem estrowym.

Organizm wykorzystuje je głównie jako źródło energii, dlatego – podobnie jak cholesterol – w kontrolowanych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała.

Jednak gdy ich poziom zaczyna niebezpiecznie wzrastać, mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, jako że powodują zatykanie światła tętnic wieńcowych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto dbać o to, by trójglicerydy były na odpowiednim poziomie i jak redukować ich ilość we krwi.

Trójglicerydy – dlaczego jest ich za dużo?

Podwyższony poziom trójglicerydów jest równie znaczącym zagrożeniem dla organizmu jak podwyższony cholesterol. Oto kilka czynników, które wpływają na ich poziom:

 • otyłość
 • siedzący tryb życia
 • źle leczona cukrzyca
 • palenie papierosów
 • nadmierne spożywanie alkoholu
 • niedoczynność tarczycy
 • uwarunkowania genetyczne

Na szczęście modyfikacja stylu życia, wzbogacenie diety naturalnymi produktami w skuteczny sposób pomoże w redukcji poziomu trójglicerydów we krwi.

Naturalne produkty obniżające poziom trójglicerydów

Czosnek

Czosnek jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków leczniczych, który pomoże w redukcji poziomu trójglicerydów.

W badaniach opublikowanych w 2006 roku w czasopiśmie Journal of Nutrition potwierdzono, że jedzenie surowego czosnku nie tylko wpływa na trójglicerydy, ale również obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Aby kuracja przyniosła oczekiwane skutki, należy przyjmować przynajmniej 2-3 ząbki surowego czosnku na czczo.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest dobrze znany ze swoich zdrowotnych właściwości. Wśród nich można również wymienić korzystny wpływ na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Ocet jablkowy a trójglicerydy

Jeżeli zdecydujesz się na ten naturalny produkt, wystarczy jedynie wymieszać jedną łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody, a następnie dodać łyżeczkę miodu. Taką mieszankę przyjmuje się dwa razy dziennie w przez okres kilku miesięcy.

Aby dodatkowo poprawić rezultat, można zdecydować się na wymieszanie produktu z octem pomarańczowym, winogronowym lub z innych owoców.

Cynamon

Według badań opublikowanych w 2003 roku w czasopiśmie Diabetes Care dodanie 1/4 łyżeczki cynamonu do owsianki śniadaniowej może skutecznie pomóc w tym, że trójglicerydy osiągną odpowiedni poziom w naszej krwi.

Również można posypywać nim desery, koktajle, a także dodawać do sałatek czy zup.

Koktajl z bakłażana i ogórka – na trójglicerydy

W bakłażanie i ogórkach znajdują się związki i substancje odżywcze, które pomagają w oczyszczaniu naczyń krwionośnych, a tym samym w usuwaniu nadmiaru trójglicerydów i cholesterolu.

 • Przed ich wykorzystaniem należy dokładnie umyć warzywa, a następnie umieścić je w blenderze i dodać szklankę wody.
 • Po zblendowaniu przecedzić i wymieszać.
 • Napój powinien być spożywany codziennie godzinę przed śniadaniem przez okres dwóch tygodni.

Należy pamiętać, że mieszanka nie jest przeznaczona dla osób zmagających się z niskim ciśnieniem krwi.

Napar ze skórek mandarynki

W skórkach mandarynki skoncentrowanych jest wiele antyoksydantów i substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Doskonale sprawdzają się również w sytuacji, gdy trójglicerydy przekraczają bezpieczny poziom.

mandarynki
 • Do przygotowania naparu wystarczy gotować przez 5 minut skórki owocu w szklance wody. Następnie napój przecedzić i spożywać zaraz po przygotowaniu.

Zielona herbata

Zielona herbata to napój bogaty w przeciwutleniacze, a także wiele innych dobroczynnych składników. Oprócz zmniejszenia wysokiego ciśnienia pomaga zredukować wagę, ale i usprawnia obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

 • Wystarczy łyżkę japońskiej zielonej herbaty zalać szklanką gorącej wody (250 ml), a następnie odstawić do zaparzenia na kilka minut pod przykryciem, a następnie spożyć.

Omega 3

Produkty bogate w kwasy omega 3 idealnie nadają się do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Co więcej, chronią nasze serce i mózg, a to tylko niektóre z powodów, dla których bezapelacyjnie powinny znaleźć się w codziennej diecie. Znaleźć je można na przykład w:

 • niebieskich rybach
 • niektórych warzywach
 • nasionach
 • orzechach

Woda owsiana

Woda owsiana w ostatnim czasie cieszy się dość sporą popularnością. Napój ten jest doskonałym uzupełnieniem diety, szczególnie dla tych osób, które marzą o utracie kilku zbędnych kilogramów. Okazuje się, że świetnie sprawdza się również przy redukcji zbyt wysokiego cholesterolu i poziomu trójglicerydów we krwi.

płatki owsiane pomagają obniżyć trójglicerydy we krwi
 • Jej przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać dwie łyżki płatków owsianych ze szklanką wody, a następnie odstawić na całą noc.

Następnego dnia należy przecedzić preparat i spożyć otrzymany napój. Woda owsiana swoje cenne właściwości zawdzięcza między innymi zdolnościom do wchłaniania tłuszczów i cukrów.

To może Cię zainteresować ...
Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Owoc granatu – skuteczna kuracja na niedrożne żyły

Owoc granatu jest niezwykle smaczny. Jest on również bardzo zdrowy, zwłaszcza dla naszego układu sercowo naczyniowego. Zobacz jak możesz go wykorzy...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Nordestgaard, B. G., & Varbo, A. (2014). Triglycerides and cardiovascular disease. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(14)61177-6
 • Agarwal, K. C. (1996). Therapeutic actions of garlic constituents. Medicinal Research Reviews. https://doi.org/10.1002/(SICI)1098-1128(199601)16:1<111::AID-MED4>3.0.CO;2-5
 • Thomson, M., Al-Qattan, K. K., Bordia, T., & Ali, M. (2006). Including Garlic in the Diet May Help Lower Blood Glucose, Cholesterol, and Triglycerides. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/136.3.800S
 • Kondo, T., Kishi M., Fushimi, T., Ugajin, S., & Kaga. T. (2009). Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects, Bioscience, Biotechnology and Biochemistry. https://doi.org/10.1271/bbb.90231
 • Allen, R. W., Schwartzman, E., Baker, W. L., Coleman, C. I. & Phung, O. J. (2013). Cinnamon Use in Type 2 Diabetes: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis. Annals of Family Medicine. https://doi.org/10.1370/afm.1517
 • Ashraf, H., Butt, M. S., Iqbal, M. J. & Suleria, H. A. R. (2017). Citrus peel extract and powder attenuate hypercholesterolemia and hyperglycemia using rodent experimental modeling. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine. https://doi.org/10.1016/j.apjtb.2017.09.012
 • Asbaghi, O., Choghakhori, R. & Abbasnezhad, A. (2019). Effect of Omega-3 and vitamin E co-supplementation on serum lipids concentrations in overweight patients with metabolic disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Diabetes & Metabolic Syndrome. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2019.07.001

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.