Tętnice - oczyść złogi za pomocą 5 produktów

Utrzymanie swoich arterii i ogólnie wszystkich naczyń krwionośnych w dobrym stanie jest bardzo ważną kwestią dla Twojego zdrowia. Niedrożne tętnice początkowo nie dają żadnych dostrzegalnych objawów, ale taki problem może spowodować naprawdę poważne skutki.
Tętnice - oczyść złogi za pomocą 5 produktów

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedrożne tętnice to naprawdę często występujące schorzenie. Charakteryzuje się ono nadmiernym nagromadzeniem w naczyniach krwionośnych specjalnych tworów zwanych blaszkami.

Ich zadaniem jest usprawnianie przepływu krwi przez tętnice, ale jeśli pojawią się w nadmiarze, zaczynają działać w zupełnie odwrotny sposób.

Mówiąc dokładniej, zbyt gęsto rozmieszczone blaszki zatykają tętnice, ograniczając ich przepustowość. Może to spowodować niekiedy niebezpieczne ograniczenia ilości przepływającej krwi. W rezultacie tego zjawiska tlen i składniki odżywcze nie trafiają do tkanek i narządów w takich ilościach, w jakich powinny.

Na dodatek sytuacja taka ma jeszcze drugą istotną wadę z punktu widzenia zdrowia – w efekcie niedrożności tętnic do mózgu trafia niewystarczająca ilość krwi. W ten sposób tworzy się podłoże sprzyjające rozwojowi wielu mniej lub bardziej niebezpiecznych chorób.

Mogą one obejmować krwawienie wewnątrz mózgu (zwane potocznie wylewem), zawał serca lub chorobę wieńcową.

Niedrożność tętnic wieńcowych

Tym, co najbardziej przeraża większość specjalistów z zakresu medycyny, to tak zwani “cisi zabójcy”. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest sposób powstawania tych chorób. One po prostu nie dają żadnych dostrzegalnych wcześniej objawów.

Bądź też czasami choroby takie są powszechnie mylone z innymi problemami natury zdrowotnej, zazwyczaj mającymi charakter przejściowych, niegroźnych dolegliwości.

To właśnie sprawia, że tak trudno jest prawidłowo zdiagnozować i leczyć wszystkie rodzaje chorób, których powodem są niedrożne tętnice.

Ludzie, którzy są najbardziej narażeni na skutki zachorowania na jednego lub kilku z tych “cichych zabójców” to palacze, a także osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz mające sporą nadwagę lub otyłość.

Ale te choroby są również powszechne wśród innych typów ludzi. Dotyczy to również tych osób, które chorują na przykład na cukrzycę typu 1 i 2, zapalenie stawów i różnego rodzaju infekcje.

Natomiast bez wątpienia dobrą wiadomością jest to, że niedrożne tętnice można stosunkowo łatwo przywrócić do lepszego, pożądanego stanu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku podstawowych składników odżywczych, których właściwości pomagają skutecznie usuwać złogi z naczyń krwionośnych.

1. Oczyść swoje tętnice za pomocą mleka z czosnkiem

Czosnek zawiera liczne związki siarki i przeciwutleniacze. Obniżają one ilość lipidów w ścianie naczyń krwionośnych. Dzięki temu uzyskuje się efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co wzrasta przepływ krwi, a jej ciśnienie ulega obniżeniu.

Lepsze krążenie oznacza dostarczanie do tkanek większych ilości tlenu i substancji odżywczych, których one potrzebują.

Mleko z czosnkiem

Niezbędne składniki

 • 3 ząbki czosnku
 • 1 szklanka mleka (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Dokładnie posiekaj czosnek na drobne kawałki, a następnie włóż go do garnka i zalej mlekiem. Doprowadź całość do wrzenia.
 • Mieszaj zawartość naczynia przez cały czas tak, aby uniknąć przypalenia oraz wykipienia na płytę grzewczą.
 • Po zagotowaniu mleka pozostaw całość do ostygnięcia. Wypij tuż przed pójściem do łóżka.

2. “Złote mleko”

Alternatywna medycyna nazywa mieszaninę kurkumy, miodu i mleka “złotym mlekiem“. Taki specyfik cechuje się zarówno właściwościami przeciwutleniającymi, jak i przeciwzapalnymi.

Regularne picie “złotego mleka” zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi i jednocześnie udrażnia Twoje tętnice. Produkt ten może również usprawnić krążenie krwi. Im lepszy przepływ krwi, tym łatwiej dla organizmu przebiega proces eliminowania tłuszczu i toksyn będących wynikiem przemiany materii.

Ponadto naturalne składniki tego napoju pozwalają skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu i zapobiec stwardnieniu ścianek naczyń krwionośnych.

Niezbędne składniki

 • 1 łyżeczka do herbaty mielonej kurkumy (5 g)
 • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
 • 1 szklanka gorącego mleka (200 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Po prostu dodaj kurkumę do gorącego mleka. Całość należy posłodzić miodem.
 • Wypij tak przyrządzony napój jeden lub dwa razy dziennie. Należy pić go regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu.

3. Pieprz cayenne

Pieprz cayenne zawiera substancję o nazwie kapsaicyna. Pomaga ona uniknąć procesu utleniania “złego” cholesterolu w naczyniach krwionośnych, przez co Twoje tętnice będą miały lepszą przepustowość.

Pieprz cayenne

Pieprz ten posiada w składzie również spore ilości przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają negatywny wpływ wolnych rodników. Stymulują one również krążenie i pomagają zapobiegać chorobom serca.

Niezbędne składniki

 • 1/2 łyżeczki do herbaty pieprzu cayenne (2 g)
 • 1 kubek gorącej wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Doprowadź wodę do wrzenia. Zdejmij naczynie z ognia i dodaj do niego pieprz cayenne.
 • Odstaw całość na kilka minut do ostygnięcia. Dobrze zamieszaj i pij tak przyrządzony napój dwa razy dziennie.
 • Pij go regularnie przez dwa tygodnie, aby uzyskać najlepszą skuteczność działań oczyszczających Twoje tętnice.

4. Imbir

Korzeń imbiru to znany już od wielu stuleci skuteczny środek przeciwzapalny. Zwiększa on także przepływ krwi przez tętnice i redukuje proces utleniania “złego” cholesterolu.

Jego związki zmniejszają ryzyko zatkania naczyń krwionośnych i chronią Twój organizm przed zgubnym działaniem nadmiernych ilości wolnych rodników. Obie te przyczyny są najczęstszymi powodami występowania chorób serca.

Niezbędne składniki

 • 1 łyżeczka do herbaty startego imbiru (5 g)
 • 1 szklanka gorącej wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Dodaj imbir do wrzącej wody. Pozostaw na 5 minut.
 • Przecedź wodę i pij taki napar 3 razy dziennie.
 • Powtarzaj całą procedurę codziennie przez co najmniej trzy tygodnie, aby uzyskać najlepsze efekty.

5. Siemię lniane

Siemię lniane jest jednym z najlepszych naturalnych środków pozwalających na poprawę zdrowia serca i unikania stanów zapalnych w organizmie. Wynika to przede wszystkim z wysokiej zawartości kwasu alfa-linolenowego.

Siemię lniane

Zawarte w tym produkcie nienasycone kwasy tłuszczowe o naprawdę dobroczynnym działaniu skutecznie usuwają tłuszcze zatykające Twoje tętnice. Zapobiegają one również tworzeniu się złogów tłuszczów z powodu ich utleniania.

Niezbędne składniki

 • 2 łyżki stołowe siemienia lnianego (20 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Procedura przygotowania opisywanego środka

 • Zalej siemię lniane wodą i pozostaw na całą noc.
 • Następnego dnia z rana odcedź wodę i wypij tak uzyskany płyn przed śniadaniem, na pusty żołądek.
 • Powtarzaj całą procedurę codziennie przez co najmniej miesiąc, aby uzyskać najlepsze efekty i skutecznie oczyścić swoje tętnice.

Martwisz się o zdrowie swojego serca? Spróbuj zastosować niektóre z opisanych powyżej naturalnych produktów. Ale pamiętaj o tym, aby zażywać je regularnie. Tylko w ten sposób będziesz w stanie oczyścić swoje tętnice i zapobiec chorobom serca w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Saita, E., Kondo, K., & Momiyama, Y. (2014). Anti-inflammatory diet for atherosclerosis and coronary artery disease: Antioxidant foods. Clinical Medical Insights: Cardiology, 8(Suppl 3), 61-65
 • Li X, et al. (2015). Effect of curcumin on permeability of coronary artery and expression of related proteins in rat coronary atherosclerosis heart disease model.
 • Velayutham P, et al. (2008). Green tea catechins and cardiovascular health: An update.
 • Wongcharoen W, et al. (2009). The protective role of curcumin in cardiovascular diseases.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.