Warzywa wspomagające odchudzanie

Warzywa wspomagające odchudzanie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wszystkie warzywa są kluczowe w staraniach o zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie idealnej wagi, ale niektóre z nich wspomogą odchudzanie szybciej niż inne. Dzieje się tak dzięki ich szczególnym właściwościom eliminującymi tłuszcz i płyny z organizmu.

W tym artykule wymienimy fantastyczne warzywa wspomagające zrzucanie zbędnych kilogramów i zdrową dietę. 

Jakie warzywa wspomagają odchudzanie?

Sałata

Zielone warzywa liściaste, a w szczególności sałata, są bogate w witaminy, minerały i magnez. Zawierają także dużo błonnika i są bardzo sycące, dlatego ich codzienne spożywanie razem z innymi produktami spożywczymi jest bardzo korzystne.

Sałata ma również działanie relaksujące, co pomoże w poradzeniu sobie z niepokojem będącym wynikiem diety odchudzającej. Możesz jeść sałatę na surowo lub gotowaną, w zupie lub jako puree.  

Cebula

Innym znakomitym warzywem dla wspomagania odchudzania jest cebula, którą można dodać do najróżniejszych potraw. Cebula pomaga wyeliminować płyny, uniknąć zaparć i kontrolować poziom cukru we krwi.

Jeśli nie masz problemów z trawieniem cebuli, możesz ją jeść na surowo w sałatkach lub jako dodatek do potraw.

Jak również możesz ją spożywać w sosach, grillowaną lub nawet przygotować zupę na bazie cebuli. Taką zupę polecamy szczególnie osobom cierpiącym na poważne zatrzymanie płynów w organizmie lub tym, którzy chcą oczyścić trochę nerki.

cebula

Ogórki są dobre na upał. To warzywo zawiera dużą ilość wody i ma niewiele kalorii. Właśnie dlatego ogórki są idealne do zaspokojenia głodu, a przy tym, w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych, nie sprawią, że przytyjesz.

Jedz je w sałatkach lub jako dodatek do potraw. Co więcej, ogórki są produktami delikatnymi i organicznymi. Zalecamy ich spożywanie, aby poprawić kondycję skóry.

Typowy grecki przepis, który można wykorzystać do przygotowania pysznej i lekkiej przystawki zawiera pokrojonego ogórka oraz sos jogurtowy, sól czosnkową, sól morską i inne aromatyczne zioła. Połączenie ogórka z sosem smakuje wybornie.

Możesz również przygotować proste zielone gazpacho. Wymieszaj lub zblenduj ogórka, natkę pietruszki lub świeżą bazylię z ząbkiem czosnku, sokiem z cytryny, oliwą z oliwek i odrobiną soli morskiej. Jest to bardzo orzeźwiający i moczopędny napój.

Brokuły

Brokuły to warzywa o wielu właściwościach zdrowotnych. Z powodu niskiej zawartości sodu, niewielkiej ilości kalorii oraz wysokiej zawartości błonnika są zalecane dla osób odchudzających się.

To warzywo pomaga walczyć z tłuszczem, a jego często spożywanie chroni przed wieloma chorobami, na przykład rakiem.

Nie przegotowujcie brokułów, aby nie straciły swoich korzystnych właściwości. Odpowiednio przyrządzone brokuły zachowują swój zielony kolor i lekko chrupiącą teksturę.

Brokuły na talerzu

Czosnek

Czosnek to warzywo o właściwościach medycznych, które powinnaś jeść codziennie, jeśli nie czujesz się dobrze. Jest kluczowy nie tylko dla ogólnie pojętego zdrowia. Czosnek jest również rewelacyjny jeśli chcesz schudnąć, jako że eliminuje zgromadzony tłuszcz oraz oczyszcza krew.

Aby skorzystać z jego zbawiennych właściwości powinnaś jeść go na surowo, na przykład przygotowując słynne tybetańskie lekarstwo czosnkowe.

Jeśli jedzenie surowego czosnku jest dla Ciebie trudne, spróbuj go umieścić na kawałku chleba wieloziarnistego. Dzięki temu Twój żołądek zareaguje łagodniej. Możesz także wybrać czosnek w kapsułkach lub w pigułkach – znajdziesz je w aptece lub w sklepach z dietetyczną żywnością.

Jak je gotować

Jeśli chcesz schudnąć, unikaj smażonego jedzenia. Zamiast tego, przygotuj je na parze, na grillu, upiecz lub zamarynuj w odrobinie oliwy z oliwek.

Nie powinnaś nadużywać soli, a przy tym zawsze stosuj sól morską zamiast soli stołowej.

Możesz użyć przypraw, które jeszcze mocniej wzmocnią efekt odchudzający warzyw. Na przykład takie przyprawy jak pieprz cayenne lub imbir, poza zapewnieniem potrawom ostrego i oryginalnego smaku, przyspieszają metabolizm i zwiększają ilość zużywanej energii.

Jeśli masz problemy z trawieniem niektórych warzyw, lub jeśli wywołują one gazy, do gotujących się warzyw najlepiej dodać odrobinę kminu lub anyżu.

Możesz także przyprawić je odrobiną soku z cytryny lub kilkoma kroplami octu jabłkowego, co pomoże poprawić trawienie i spalić tłuszcz.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: muffet, kulinarno, ulterior epicure i David Robert Wright.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A., Mellor D,, McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Russo M., Spagnuolo C., Russo GL., Skalicka Wozniak K., et al., Nrf2 targeting by sulforaphane: a potential therapy for cancer treatment. Crit Rev Food Sci Nutr, 2018. 58 (8): 1391-1405.
  • Percival SS., Aged garlic extract modifies human immunity. J Nutr, 2016. 146 (2): 433-436.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.