Żywność, która nie jest tak zdrowa, jak mogłoby się wydawać – 8 przykładów

· Lipiec 3, 2017
Czy jest możliwe, że jesz coś, co jest szkodliwe dla Twojego zdrowia? Wiele produktów żywnościowych wydaje się być zdrowe, ale lepiej zrobić je samodzielnie, aby mieć pewność, że nie zawierają szkodliwych składników. Dowiedz się więcej!

Zdecydowałaś się rozpocząć zdrowy tryb życia? Chęć jedzenia zdrowej żywności może u niektórych osób wynikać z chęci uzyskania lepszej figury lub z chęci walki z chorobą. Jeśli snujesz takie plany pamiętaj, że przyczyna jest jedną z mniej istotnych kwestii. Ważne jest, aby wiedzieć, że niektóra żywność, którą uważasz za zdrową, nie jest wcale zdrowia.

Taka żywność może nawet sabotować Twoje wysiłki.  

Często dzieje się tak z powodu braku dostatecznych informacji lub strategii marketingowych. Są pewne produkty żywnościowe, które powodują, że nie widzimy spodziewanych rezultatów diety w czasie, kiedy powinny już być widoczne.

Stosowanie takich produktów może być bardzo zwodnicze. Wiele produktów żywnościowych jest niesłusznie uważanych za zdrowe lub niskokaloryczne. Właśnie dlatego zamierzamy przedstawić Ci listę produktów żywnościowych, które uważa się za zdrowe, ale w rzeczywistości takie nie są.

1. Pakowane sałatki   

Sałata na talerzu

Pakowane sałatki to żywność, którą zazwyczaj kupuje się w supermarkecie i którą uważa się za zdrową. Pomimo tego, że taka sałatka jest przygotowana z warzyw, czasami zawiera niewiele składników odżywczych. Co więcej, takie sałatki są często mrożone przez kilka tygodni.

To oznacza, że żywność ta nie jest świeża. Może to również wskazywać na fakt, że do przygotowania takiej sałatki zostały użyte konserwanty. Jakby tego było mało, do większości sałatek dodawany jest sos, który zawiera dużo soli, substancji słodzących i konserwantów.

Najlepszym rozwiązaniem są samodzielne przygotowane sałatki. Jest to nie tylko oszczędne, ale również korzystne dla Twojej sylwetki.

2. Gotowe smoothie

Nie każde smoothie jest takie samo. Czasami może się wydawać, że jest ono zdrowe. Jednak coś, co zostało opatrzone nazwą smoothie, niekoniecznie musi być zdrowe.

Gotowe smoothie zazwyczaj zawierają:

Znacznie taniej i prościej jest samodzielnie przygotować smoothie. W ten sposób będziesz miała pewność, że zostały użyte świeże owoce i warzywa sezonowe. Dodatkowo cały czas będziesz miała kontrolę nad wielkością przygotowywanych porcji.  

3. Mieszanka studencka

suszone orzechy

Z pewnością niejednokrotnie kupowałaś suszone owoce i mieszanki orzechowe. Można je kupić w supermarketach lub w sklepach osiedlowych. A kupujemy je dlatego, bo wydają się być zdrowe.

Jeśli kupujesz suszone owoce w dużych ilościach, powinnaś wiedzieć, że zazwyczaj zawierają:

  • Siarczyny, które działają jak konserwanty
  • Wysoką zawartość tłuszczu
  • Zleżałe ziarna
  • Za dużo soli

Jeśli spożywasz takie owoce jako przekąskę pomiędzy posiłkami, wybierz suszone nasiona lub świeże owoce i warzywa.

4. Musli i batoniki energetyczne

Wiele komercyjnych musli i batoników energetycznych ma w swoim składzie wysoki poziom syropu kukurydzianego z fruktozą, rafinowanych cukrów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans.

Znacznie zdrowszym rozwiązaniem jest samodzielne zrobienie partii batoników musli. Wypróbuj kilka przepisów, aż znajdziesz swój ulubiony.

5. Żywność o niskiej zawartości tłuszczów

Spożywanie żywności przygotowanej bez użycia tłuszczu nie gwarantuje utraty zbędnych kilogramów, której można by oczekiwać. W rzeczywistości zdrowe tłuszcze dają uczucie sytości.

Należy jednak zachować ostrożność w stosunku do produktów, na których jest napisane, że są bez tłuszczu. Taka żywność może zawierać puste kalorie.

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić jest samodzielne przygotowywanie jedzenia lub jedzenie żywności ekologicznej.

6. Mrożony jogurt

Mrożony jogurt jest najbardziej zwodniczym produktem stulecia. Wielu ludzi uważa, że jedząc takie jogurty, wybierają zdrowszą opcję. W rzeczywistości nie jest to prawda.

Do mrożonych jogurtów dodaje się dużą ilość rafinowanego cukru. Mrożony jogurt zawiera również sztuczne aromaty.

Jeśli nie chcesz zrezygnować z tego produktu, możesz przygotować własny mrożony jogurt na bazie jogurtu naturalnego. Można go posłodzić stewią i dodać owoce. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z dodatkami.     

7. “Zdrowe” napoje

Napoje dietetyczne i inne tego typu napoje powinny być wykreślone z listy rzekomo zdrowych produktów. To dlatego, że te chemiczne mieszaniny są nie lepsze niż wypicie szklanki zwykłego gazowanego napoju.

Takie napoje są zwykle pełne syntetycznych chemicznych substancji słodzących, których spożywanie może być rakotwórcze. Bezwzględnie należy ich unikać.

Zamiast tego, pij wodę kokosową lub po prostu przygotuj sobie odrobinę wody z owocami.

8. Chleb pełnoziarnisty

chleb

Jest to kolejny przykład żywności, która wydaje się zdrowa, ale taka nie jest. Etykieta na tych chlebach zwykle sugeruje, że ten produkt jest bardzo zdrowy i można go jeść codziennie.

Jednak w rzeczywistości jedzenie takiego chleba nie jest zdrowsze niż jedzenie białego chleba.

Wiele rodzajów pieczywa oznaczonego słowami „wieloziarniste” lub „pszenne” to w większości przypadków pieczywo zawierające rafinowane ziarna. Z tego powodu pieczywo pełnoziarniste nie ma tak wielu korzyści odżywczych.

Pamiętaj, aby zawsze zapoznać się ze składem. Lub, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, upiecz chleb z bezglutenowej mąki. Nie jest to trudne i na pewno pokochasz ten smak.