Zdrowa dieta: 8 produktów, których warto unikać

Czy wiedziałaś o tym, że biały ryż może powodować podwyższenie poziomu cukru we krwi? Już w procesie udoskonalania, który przechodzi ryż, traci on swoje najważniejsze właściwości odżywcze i nie jest już tak zdrowy.
Zdrowa dieta: 8 produktów, których warto unikać
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dobrze dobrana, zdrowa dieta. Doskonale wiemy jak łatwo o niej mówić, ale żeby przyniosła spodziewane rezultaty, potrzebne jest z naszej strony zdecydowanie, dyscyplina, a także posiadanie informacji o tym, co dla naszego organizmu jest naprawdę zdrowe.

Z innej strony, zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta powinna być tak ułożona, by maksymalnie ograniczyć spożywanie produktów szkodliwych dla naszego organizmu.

Wydaje się oczywiste, że powinnyśmy unikać produktów żywieniowych, które cechują się wysoką zawartością tłuszczu, cukru czy sodu. Trzeba przyznać, że to właśnie te produkty są tak atrakcyjne w smaku dla naszego podniebienia.

Nie należą niestety do tych, które pozytywnie wpływałyby na nasz organizm. Aby nasza dieta była dobrze skomponowana, nie wystarczy tylko wiedzieć co jest dla nas szkodliwe.

Ostatnimi czasy producenci żywności prześcigają się w oferowaniu produktów, pozornie zdrowszych od konkurencyjnych, skrzętnie opatrzonych etykietami, mającymi na celu przekonać nas, że mamy do czynienia z produktem “organicznym”, “Light”, “odtłuszczonym” czy też “naturalnym”.

Powinniśmy jednak pamiętać, że towary takie, zamiast tych wyeliminowanych, mogą zawierać inne składniki, które również okażą się niekorzystne dla zdrowia, choćby podnosząc ilość zawartych w nich kalorii.

Problem z produktami pozornie zdrowszymi polega na tym, że producenci zapewniają o licznych korzyściach, wynikających z ich spożywania, tymczasem prawda może być zupełnie inna. Spożywając je, dostarczymy po prostu innych, także niepożądanych składników, które nie spełniają już naszych oczekiwań zdrowotnych oraz żywieniowych.

Nie chcemy przez to powiedzieć, że produkty żywieniowe w stylu “Light” są szkodliwe dla organizmu. Ale jeśli nasza dieta ma przynieść spodziewane rezultaty, musimy postawić na to, co najlepsze.

Czytając ten artykuł, dowiesz się o pewnych niepożądanych przez nas substancjach, które czasem bez naszej wiedzy przemykają się do naszego menu. Poznasz też osiem produktów żywieniowych, które najlepiej byłoby wykluczyć z naszego jadłospisu, tak, by stosowana przez nas dieta, naprawdę była zdrowa dla nas samych i dla naszych bliskich.

Napoje gazowane typu “Light”

Napój gazowany typu "Light"

To, co na pewno wiemy o napojach gazowanych, to fakt, że zawierają one mnóstwo cukru, kofeiny, substancji wzmacniających smak, a także innych składników szkodliwych dla naszego zdrowia. Spożywanie ich znacznie przyczynia się do otyłości, a na dłuższą metę, do pojawiania się przedwcześnie wielu uciążkiwych chorób.

Na sklepowych półkach możemy jednak napotkać popularne napoje gazowane typu “Light”. Kupujący je ludzie myślą, że zawarta na nich etykieta z napisem: “Light” sprawia, iż mają do czynienia z napojem zdrowszym niż standardowy.

Rzeczywistość jest jednak inna. Wspomniana etykieta oznacza zazwyczaj jedynie tyle, że dany produkt posiada mniejszą ilość danego składnika, w porównaniu z jego standardowym odpowiednikiem. Nie jest jednak prawdą, że wcale go nie zawiera i dieta bogata w napoje light wcale nie będzie zdrowa.

Słodzone mleko sojowe

Mleko sojowe należy do tych produktów spożywczych, które znacznie przyczyniają się do dobrego stanu naszego zdrowia. Stanowi też alternatywę dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Na sklepowych półkach pojawiło się jednak mleko sojowe z dodatkami smakowymi.

Wiele osób wybiera je jako alternatywę dla zwykłego mleka sojowego. Jednak wśród jego składników znaleźć możemy cukier. Aby nasza dieta pozostała odpowiednio skomponowana dla naszych potrzeb, zalecamy przestudiowanie etykiety zawierającej informację o składnikach, przed zakupem takiego mleka .

Granola

Granola - dieta

Granola znana jest ze swoich właściwości smakowych, a także zdrowotnych, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Warto jednak zauważyć, że istnieje wiele rodzajów granoli, które cechują się wysoką zawartością cukru, i które prawie nie zawierają błonnika.

Również w przypadku granoli zalecamy naszym czytelniczkom wnikliwe badanie składu danego produktu żywieniowego. Pamiętaj, że dobra granola, powinna zawierać przede wszystkim dużą ilość błonnika.

Zdrowa dieta a bułki

Świeże, jeszcze ciepłe bułeczki wydają się świetnym pomysłem na szybkie, zdrowe i smaczne śniadanie. Jeszcze smaczniejsze wydają się, gdy podamy je z gorącą kawą, świeżo wyciśniętym sokiem czy z jogurtem naturalnym. Coraz częściej jednak do naszego pieczywa dodaje się tłuszcz, a nawet cukier. Zachowaj więc ostrożność.

Sushi

Sushi

Sushi należy do smacznych dań. Dzięki temu, że w skład dobrego sushi wchodzą tak zwane chude mięsa, jak na przykład tuńczyk, łosoś czy inne ryby, stanowi ono naprawdę zdrowy posiłek.

Jednakże, aby nasza dieta przynosiła nam pożytek, powinniśmy ograniczać spożywanie tego rodzaju dań. Dlaczego?

Ponieważ zawierają one dużą ilość sera, majonezu i innych składników, które podnoszą wartość kaloryczną posiłku.

Zdrowa dieta a dania mrożone

Udając się na zakupy, możemy zauważyć, że w supermarketach oferuje się jako alternatywę tak zwane dania gotowe. Mamy na myśli mrożone dania, które mogą być smaczne i pozornie zdrowe.

Powinnaś jednak wiedzieć, że większość dań mrożonych zawiera mnóstwo sodu, tłuszczu i innych składników, które nie pozostają bez ujemnego wpływu na nasze zdrowie.

Biały ryż

Biały ryż

Biały ryż jest jednym z najpowszechniej używanych w naszej kuchni. Być może o tym nie wiedziałaś, ale badania przeprowadzone na ten temat dowodzą, że już na etapie produkcji, ryż ten jest poddawany procesowi tak zwanego udoskonalania, który eliminuje dużą część wartości odżywczych.

Tak więc spożywanie go nie może przynieść spodziewanych rezultatów, a ujemnym efektem spożywania go jest podwyższenie ilości cukru we krwi.

Stosując w codziennym życiu zdobytą tu wiedzę sprawisz, że Twoja dieta będzie jeszcze zdrowsza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.