Najbardziej szkodliwe jedzenie!

28 marca, 2019

Wszyscy doskonale wiemy, że stosowana przez nas dieta ma duży wpływ na nasze zdrowie. Stąd też spożywanie określonych produktów wpływa na nasze dobre samopoczucie oraz zapobiega rozwojowi różnych chorób. Z kolei szkodliwe jedzenie (zwłaszcza jeśli pochłaniamy je w nadmiarze) może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i rozmaitych chorób. Najbardziej szkodliwe jedzenie? – poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Najbardziej szkodliwe jedzenie

Wędliny

Wędliny (szynka, kiełbasa, salami etc.) są bardzo szkodliwymi dla naszego organizmu produktami spożywczymi. Wynika to z ich wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (w 100 g produktu znajduje się średnio 10 g tego typu tłuszczów). Jest to zawartość znacznie przekraczająca zalecane normy, które przyjmują za odpowiedni 2% kwasów nasyconych w 100 g produktu.

Najczęstszymi chorobami wywołanymi nadmiernym spożywaniem wędlin są otyłość, nadciśnienie tętnicze krwi oraz choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak zawał serca i udar mózgu. W związku z tym, nie należy zajadać się zbyt często wędlinami – wręcz przeciwnie, zaleca się spożywać niewielkie ich porcje tylko od czasu do czasu.

Frytki

Frytki również są jedną z najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia potraw. Mimo że wielu z nas wręcz za nimi przepada, pamiętajmy, że ich częste jedzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, ponieważ zawierają one duże ilości tłuszczów nienasyconych, tłuszczów trans i cholesterolu.

Frytki

100 g frytek zawiera 36 g tłuszczów oraz 500 kalorii. Co gorsza, składnikiem frytek są również duże ilości sodu, który jest główną przyczyną zatrzymywania wody w organizmie.

Lody

Chociaż pyszne i kuszą wieloma smakami, nie zaleca się częstego zajadania się nimi, ponieważ zwykle zawierają duże ilości tłuszczów (nasyconych i trans), cholesterolu i cukru. Stąd też ich częste spożywanie może wpływać na rozwój chorób takich jak otyłość i cukrzyca. Pamiętaj jednak, że dostępne są na rynku lody o niskiej zawartości tłuszczów i cukru – są one dużo zdrowsze od tych tradycyjnych.

Zobacz także: Lody domowej produkcji – przepisy na pyszny deser

Nektary, napoje gazowane i napoje słodzone

Ogólnie mówiąc, słodzone napoje są bardzo niezdrowe dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla organizmu dziecka. Napoje te zawierają ogromne ilości cukru, co oczywiście negatywnie odbija się na funkcjonowaniu naszego organizmu.

Napoje gazowane

Spożywanie dużej ilości cukru w dużej mierze prowadzi do nadwagi i otyłości, a w poważniejszych przypadkach przyczynia się do rozwoju cukrzycy.

Hamburgery

Hamburgery to jeszcze jeden przykład szkodliwego dla zdrowia jedzenia, szczególnie te kupowane w znanych sieciach fast food. Zawierają one bowiem ogromne ilości tłuszczów nasyconych oraz soli. Jak już wspomnieliśmy, ich nadmierne spożywanie może prowadzić do zaburzeń układu krążenia, nadwagi i otyłości. Najlepiej zatem jest przygotować domowe hamburgery o niskiej zawartości tłuszczu.

Przeczytaj również: Hamburgery light z soczewicy– doskonałe dla podniebienia

Pizza

Tak jak hamburgery, pizza zawieraja zwykle dużo tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, sodu, a nawet i cukru. Znajdują się one przede wszystkim w niektórych składnikach wykorzystywanych do produkcji serów i wędlin. Również mąka, z której przygotowuje się ciasto do pizzy, zawiera tłuszcze i szkodliwe dla zdrowia elementy.

Czy teraz będzięcie zwracac większa uwagę na szkodliwe jedzenie?

  • Makara-Studzińsk, M., Katedra Klinika Psychiatrii UM Lublinie Kierownik, A. Z., & dr hab med Czernikiewicz, prof A. (2009). Otyłość a obraz własnego ciała / Obesity and body image. Psychiatria Polska.
  • Kozioł - Kozakowska, A., & Piórecka, B. (2013). Neofobia żywieniowa jej uwarunkowania i konsekwencje zdrowotne. Standardy Med. Pediatria.
  • Borowiec, A. A., & Aranowska, A. E. (2018). Style żywieniowe Polaków i ich społeczno-demograficzne uwarunkowania. Pomeranian Journal of Life Sciences. https://doi.org/10.21164/pomjlifesci.413