Napoje typu light mogą odkładać tłuszcz na brzuchu

Napoje typu light, czy też zwykłe? Wiele osób wybiera pierwszą opcję mając nadzieję, że w ten sposób unikną przybierania na wadze. Mimo tego, że wiemy doskonale, że takie napoje nie są zbyt zdrowe, to jednak spożywamy je często, bo przepadamy za ich smakiem, a także wychodzimy z założenia, że ten jeden raz na jakiś czas nie spowoduje w naszym ciele szczególnych szkód.

Jeśli więc pijemy napoje typu light, to należy pamiętać o wielu różnych aspektach związanych z tym rodzajem picia. Jeśli naprawdę nie chcesz przytyć, to najlepiej jest unikać wszelkiego rodzaju napojów gazowanych, a zwłaszcza tych, które określane są ogólnie mianem „napoje typu light”.

Mimo tego, że są one uważane powszechnie za „lekkie” (czyli pozbawione cukru), to zamiast pomagać nam uniknąć odkładania tłuszczu w naszym organizmie, powodują efekty dokładnie odwrotne: zwiększają one obwód Twoich bioder. A dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się czytając dalszą część artykułu.

Napoje typu light tak naprawdę nie mają z tym określeniem nic wspólnego

Szklanka coli

Wyniki niedawnych badań przeprowadzonych przez University of Texas wykazały to, o czym do pewnego stopnia już wiedzieliśmy: napoje typu light nie różnią się niczym szczególnym od tych uważanych za „normalne”, a ponadto stwarzają one większe ryzyko wzrostu tkanki tłuszczowej na brzuchu i na biodrach.

Rozciągające się na dziewięć lat badania sprawdzały zwyczaje konsumpcyjne około 900 osób ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Europy, a uzyskane wyniki zostały gruntownie przeanalizowane. W tym celu osoby badane zostały podzielone na trzy grupy:

  • Osoby jedynie okazjonalnie pijące napoje typu light (od 1 do 3 szklanek na tydzień).
  • Osoby regularnie pijące napoje typu light (5 lub więcej szklanek na tydzień).
  • Osoby, które nigdy nie piły żadnych napojów gazowanych.

A jakie były wyniki? Fakty są naprawdę zaskakujące. Na przykład osoby, które spożywają napoje typu light w liczbie od dwóch do trzech szklanek na tydzień, wykazywały się przyrostem obwodu bioder o ok. 2,5 do 5 centymetrów.

U osób regularnie pijących napoje typu light przyrost obwodu bioder wyniósł od 7,5 cm i więcej.

Natomiast u osób, które nigdy nie piły napojów gazowanych, nie odnotowano żadnej różnicy w obwodzie bioder, ponieważ ogólnie rzecz biorąc należały one do grona ludzi preferujących zdrowy tryb życia i unikały produktów spożywczych oraz napojów zawierających cukier, a także napojów gazowanych typu light.

Jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie powyższych faktów?

  • Napoje typu light wciąż zawierają sporo kalorii.
  • Sharon Fowler odpowiedzialna za przeprowadzenie wyżej opisanych badań wykazała także, że napoje typu light (między innymi także i gazowane) są bezpośrednio związane z występowaniem wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, zawały serca i także otyłości.
  • Oczywiście prowadzenie określonego stylu życia spowoduje, że powyższe fakty staną się mniej lub bardziej istotne. Jeśli ktoś pije napoje typu light jedynie raz na jakiś czas (np. 2 puszki na miesiąc), najprawdopodobniej nic szczególnego się nie wydarzy, a już na pewno jeśli prowadzi aktywny tryb życia i rzadko spożywa potrawy zawierające tłuszcze i cukry.
  • Jednak ryzyko wzrasta wyraźnie dla osób wypijających minimum 4 lub więcej puszek takich napojów tygodniowo, prowadzą siedzący tryb życia i nie przestrzegają odpowiednio zbilansowanej diety.
  • W miarę upływu lat zauważą one u siebie przyrost tkanki tłuszczowej, które to zjawisko jak już doskonale wiemy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia.

Inne rodzaje ryzyka wywoływanego przez napoje typu light

Słodziki

Puszka napoju

Napoje typu light zawierają bardzo wysokie dawki środków słodzących. Jeśli są one wypijane regularnie, to nasz zmysł smaku stopniowo będzie odzwyczajał się od rozpoznawania naturalnych substancji słodzących, występujących na przykład w wielu owocach.

Zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2

Jeśli masz zwyczaj wypijania każdego dnia jednej puszki napoju bez zawartości cukru, to powinieneś wiedzieć o tym, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 będzie w Twoim przypadku większe o 36%.

Według badań przeprowadzonych przez University of Minnesota (w Stanach Zjednoczonych), ten rodzaj napoju podnosi jeszcze bardziej nasz poziom stresu, „złego cholesterolu” we krwi, a także, jak już zdążyłeś się dowiedzieć, tłuszczu w organizmie, który ma tendencję do odkładania się na naszych biodrach.

Takie napoje nie mają żadnej wartości odżywczej

Napoje gazowane mają bardzo przyjemny smak, który doskonale znamy. Są one doskonałe w lecie i podczas tych wszystkich obiadów rodzinnych lub weekendowych wypadów ze znajomymi. Jednak nie stanowią one żadnej wartości odżywczej dla naszego organizmu, nie zawierają witamin, ani minerałów.

Są to jedynie środki stymulujące, które wpływają na wiele podstawowych funkcji naszego ciała i zamiast gasić nasze pragnienie, tak naprawdę powodują, że chce nam się coraz więcej pić.

Zapamiętaj przy tym, że zastąpienie zwykłych napojów gazowanych ich odpowiednikami w wersji light nie niesie ze sobą żadnych korzyści.

Mogą wywoływać ból głowy

Jeśli ktoś regularnie uskarża się na migreny i bóle głowy, to powinien unikać wszelkich napojów gazowanych, niezależnie od tego, czy są one w odmianie zwykłej, czy też light.

Napoje mogą niszczyć zęby

Ładne zęby

Ten fakt jest niezwykle ważny. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „General Dentistry” napoje gazowane przyspieszają rozwój próchnicy i osłabiają szkliwo zębów. Wszystkie te negatywne efekty spowodowane są obecnością kwasku cytrynowego wchodzącego w skład napojów.

A jeśli zaczniesz już od dzisiaj unikać napojów tego rodzaju? Twój uśmiech będzie Ci po prostu wdzięczny.

Negatywny wpływ na układ kostny

Jeśli jesteś kobietą i zaczynasz zauważać u siebie wszelkiego rodzaju problemy z kośćmi, to powinnaś przestać pić napoje gazowane od zaraz, począwszy od dnia dzisiejszego. Napoje typu light są również powiązane z utratą tkanki kostnej, szczególnie w rejonie miednicy.

Napoje gazowane mogą wywoływać choroby serca

Atak serca

Jak napoje typu light mogą wywołać chorobę serca? Ryzyko chorób tego narządu wiąże się z tym, że picie napojów gazowanych podnoszą zawartość „złego cholesterolu” (LDL) we krwi i powoduje nadciśnienie, co przekłada się na zwiększoną zachorowalność na choroby serca.

Pamiętajmy więc, że napoje gazowane choć niewątpliwie smaczne, nie są korzystne dla Twojego zdrowia, a na dodatek nie daj się zwieść przez rzekome zalety napojów gazowanych typu light – nie są one w niczym korzystniejsze od zwykłych, a wciąż stanowią poważne zagrożenie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE