Nadciśnienie - 7 produktów, które pozwolą Ci nad nim zapanować

Aby poprawić krążenie i uniknąć konsekwencji zdrowotnych nadciśnienia, warto włączyć do jadłospisu konkretne produkty redukujące retencję płynów i stany zapalne.
Nadciśnienie - 7 produktów, które pozwolą Ci nad nim zapanować
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadciśnienie to przewlekłe schorzenie bardzo negatywnie wpływające na zdrowie układu krążenia. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ono zbyt wysokim ciśnieniem krwi, co w efekcie zwiększa ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, udaru, a nawet niewydolności krążeniowej i oddechowej, która w konsekwencji może zakończyć się zgonem.

Nadciśnienie to niezwykle powszechna dolegliwość, ale mimo że bardzo dużo się o niej mówi, wciąż wiele osób ignoruje jej objawy i zaniedbuje swoje zdrowie. Kluczowe w leczeniu nadciśnienia i łagodzenia symptomów jest włączenie do swojego życia zdrowych nawyków, także żywieniowych.

Poznaj 7 produktów, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem.

Nadciśnienie to stan, gdy ciśnienie krwi wynosi przewlekle 140/90 lub więcej. W początkowej fazie schorzenie to nie wywołuje żadnych widocznych objawów i trudno je zdiagnozować. Właśnie dlatego warto regularnie odwiedzać swojego lekarza i wykonywać badania, a także dbać o profilaktykę i zdrowe nawyki.

Okazuje się, że włączenie do jadłospisu pewnych produktów może skutecznie ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Poniżej znajdziesz aż 7 z nich.

1. Siemię lniane a nadciśnienie

Siemię lniane to naturalne źródło błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. Gdy substancje te zostają wchłonięte do organizmu, doskonale radzą sobie z niwelowaniem poziomu złego cholesterolu we krwi, a także z obniżaniem ciśnienia krwi.

Siemię lniane

Regularne spożywanie produktów z lnem poprawia samopoczucie pacjentów walczących z nadciśnieniem i ogranicza ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz stanów zapalnych tkanek. Len to także świetny suplement diety, który pomaga zapanować nad lękiem i masą ciała.

2. Banany

Owoce te charakteryzują się nie tylko wyjątkowym smakiem i masą substancji odżywczych, ale mogą być również doskonałym uzupełnieniem diety na nadciśnienie. Banany to źródło potasu, który reguluje procesy wywołujące stany zapalne w organizmie.

Potas wpływa także na ograniczenie retencji płynów, która także może być czynnikiem zwiększającym ryzyko nadciśnienia tętniczego.

3. Ryby

Tłuste ryby to najbogatsze i zarazem najbardziej naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Tego rodzaju tłuszcze doskonale wspomagają oczyszczanie i udrażnianie tętnic i usuwanie nadmiaru trójglicerydów i cholesterolu. Dzięki temu można także w zdrowy sposób obniżyć ciśnienie krwi.

Ryby

Białko obecne w rybach działa oczyszczająco i zapobiega stanom zapalnym. Są to substancje wysokiej jakości, które w połączeniu z innymi minerałami i substancjami odżywczymi są niezwykłym wsparciem nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

4. Seler

Seler to źródło fitochemikaliów i przeciwutleniaczy, które przynoszą liczne korzyści pacjentom, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze. Regularnie spożywając dania z selerem można zapanować nad stanami zapalnymi w organizmie oraz ułatwić wydalanie nadmiaru płynów i szkodliwych substancji.

Co więcej, seler to także źródło niezbędnych minerałów obniżających poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres, a także nadciśnienie.

Przeczytaj również: Nasiona selera – naturalny lek

5. Cebula

Warzywo to jest wykorzystywane w kuchniach całego świata i charakteryzuje się nie tylko intensywnym smakiem i zapachem, ale także licznymi właściwościami leczniczymi. Przez wzgląd na wysoką zawartość siarki cebula pomaga ograniczyć stany zapalne, obniżyć cholesterol oraz ciśnienie krwi.

Cebula na nadciśnienie

Naturalne soki oczyszczają tętnice, wspomagając wydalanie z organizmu szkodliwych tłuszczów i złego cholesterolu oraz trójglicerydów. Cebula działa także przeciwulteniająco, co ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników wywołujących przedwczesne starzenie się komórek, także w naczyniach krwionośnych.

6. Pieprz cayenne

Spożywany z umiarem, pieprz cayenne jest idealnym naturalnym środkiem obniżającym ciśnienie krwi. Aktywnym składnikiem tej przyprawy jest kapsaicyna, która poprawia krążenie i pomaga uniknąć zatorów i twardnienia tętnic.

Co więcej, pieprz cayenne posiada zdolność odwracania negatywnego wpływu wolnych rodników na nasz organizm. To ich działanie odpowiada za wiele szkód w naszym organizmie, zwłaszcza w późniejszym wieku.

7. Woda kokosowa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele właściwości i korzyści zdrowotnych może im przynieść regularne picie wody kokosowej. Napój ten jest bogatym źródłem minerałów i przeciwutleniaczy. Doskonale nawadnia organizm i tym samym poprawia krążenie i pomaga zwalczyć takie problemy układu sercowo-naczyniowego jak nadciśnienie.

Woda z lodem

Woda kokosowa działa moczopędnie, wspomaga więc wydalanie z organizmu nadmiaru płynów, który pozostaje w tkankach i jest ściśle związany z nadciśnieniem. Napój ten to także dawka błonnika i zdrowych tłuszczów, które chronią Twoje serce i układ krążenia.

Zapanowanie nad ciśnieniem krwi jest o wiele łatwiejsze, gdy odpowiednio komponujemy nasz codzienny jadłospis.

Nadciśnienie może być groźne, warto więc zawczasu działać profilaktycznie i wprowadzić do swojej diety zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak regularne spożywanie produktów opisanych powyżej. To naprawdę działa, więc wypróbuj je już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alleyne T, Roache S, Thomas C, Shirley A. The control of hypertension by use of coconut water and mauby: two tropical food drinks. West Indian med. j.  [revista en la Internet]. 2005  Ene [citado  2019  Ene  31] ;  54(1): 3-8.
  • Carretero Moral, Pascual, & Campos Calero, Álvaro. (2016). Un pueblo sometido a la hipertensión arterial. Index de Enfermería25(3), 207-210.
  • Nasiff-Hadad, Alfredo, & Meriño-Ibarra, Erardo. (2003). Ácidos grasos omega-3: pescados de carne azul y concentrados de aceites de pescado. Lo bueno y lo malo. Revista Cubana de Medicina42(2), 128-133.
  • Quiñones, M., Miguel, M., & Aleixandre, A.. (2012). Los polifenoles, compuestos de origen natural con efectos saludables sobre el sistema cardiovascular. Nutrición Hospitalaria27(1), 76-89.
  • Sanati, S., Razavi, B. M., & Hosseinzadeh, H. (2018). A review of the effects of Capsicum annuum L. and its constituent, capsaicin, in metabolic syndrome. Iranian Journal of Basic Medical Sciences21(5), 439.
  • Skoczyńska, A. H., Gluza, E., Wojakowska, A., Turczyn, B., & Skoczyńska, M. (2014). Linseed oil increases HDL3 cholesterol and decreases blood pressure in patients diagnosed with mild hypercholesterolemia. Kardiologia Polska (Polish Heart Journal).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.