Nadciśnienie - 7 produktów, które pozwolą Ci nad nim zapanować

Aby poprawić krążenie i uniknąć konsekwencji zdrowotnych nadciśnienia, warto włączyć do jadłospisu konkretne produkty redukujące retencję płynów i stany zapalne.
Nadciśnienie - 7 produktów, które pozwolą Ci nad nim zapanować
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadciśnienie to przewlekłe schorzenie bardzo negatywnie wpływające na zdrowie układu krążenia. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ono zbyt wysokim ciśnieniem krwi, co w efekcie zwiększa ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, udaru, a nawet niewydolności krążeniowej i oddechowej, która w konsekwencji może zakończyć się zgonem.

Nadciśnienie to niezwykle powszechna dolegliwość, ale mimo że bardzo dużo się o niej mówi, wciąż wiele osób ignoruje jej objawy i zaniedbuje swoje zdrowie. Kluczowe w leczeniu nadciśnienia i łagodzenia symptomów jest włączenie do swojego życia zdrowych nawyków, także żywieniowych.

Poznaj 7 produktów, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem.

Nadciśnienie to stan, gdy ciśnienie krwi wynosi przewlekle 140/90 lub więcej. W początkowej fazie schorzenie to nie wywołuje żadnych widocznych objawów i trudno je zdiagnozować. Właśnie dlatego warto regularnie odwiedzać swojego lekarza i wykonywać badania, a także dbać o profilaktykę i zdrowe nawyki.

Okazuje się, że włączenie do jadłospisu pewnych produktów może skutecznie ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Poniżej znajdziesz aż 7 z nich.

1. Siemię lniane a nadciśnienie

Siemię lniane to naturalne źródło błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. Gdy substancje te zostają wchłonięte do organizmu, doskonale radzą sobie z niwelowaniem poziomu złego cholesterolu we krwi, a także z obniżaniem ciśnienia krwi.

Siemię lniane

Regularne spożywanie produktów z lnem poprawia samopoczucie pacjentów walczących z nadciśnieniem i ogranicza ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz stanów zapalnych tkanek. Len to także świetny suplement diety, który pomaga zapanować nad lękiem i masą ciała.

2. Banany

Owoce te charakteryzują się nie tylko wyjątkowym smakiem i masą substancji odżywczych, ale mogą być również doskonałym uzupełnieniem diety na nadciśnienie. Banany to źródło potasu, który reguluje procesy wywołujące stany zapalne w organizmie.

Potas wpływa także na ograniczenie retencji płynów, która także może być czynnikiem zwiększającym ryzyko nadciśnienia tętniczego.

3. Ryby

Tłuste ryby to najbogatsze i zarazem najbardziej naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Tego rodzaju tłuszcze doskonale wspomagają oczyszczanie i udrażnianie tętnic i usuwanie nadmiaru trójglicerydów i cholesterolu. Dzięki temu można także w zdrowy sposób obniżyć ciśnienie krwi.

Ryby

Białko obecne w rybach działa oczyszczająco i zapobiega stanom zapalnym. Są to substancje wysokiej jakości, które w połączeniu z innymi minerałami i substancjami odżywczymi są niezwykłym wsparciem nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

4. Seler

Seler to źródło fitochemikaliów i przeciwutleniaczy, które przynoszą liczne korzyści pacjentom, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze. Regularnie spożywając dania z selerem można zapanować nad stanami zapalnymi w organizmie oraz ułatwić wydalanie nadmiaru płynów i szkodliwych substancji.

Co więcej, seler to także źródło niezbędnych minerałów obniżających poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres, a także nadciśnienie.

Przeczytaj również: Nasiona selera – naturalny lek

5. Cebula

Warzywo to jest wykorzystywane w kuchniach całego świata i charakteryzuje się nie tylko intensywnym smakiem i zapachem, ale także licznymi właściwościami leczniczymi. Przez wzgląd na wysoką zawartość siarki cebula pomaga ograniczyć stany zapalne, obniżyć cholesterol oraz ciśnienie krwi.

Cebula na nadciśnienie

Naturalne soki oczyszczają tętnice, wspomagając wydalanie z organizmu szkodliwych tłuszczów i złego cholesterolu oraz trójglicerydów. Cebula działa także przeciwulteniająco, co ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników wywołujących przedwczesne starzenie się komórek, także w naczyniach krwionośnych.

6. Pieprz cayenne

Spożywany z umiarem, pieprz cayenne jest idealnym naturalnym środkiem obniżającym ciśnienie krwi. Aktywnym składnikiem tej przyprawy jest kapsaicyna, która poprawia krążenie i pomaga uniknąć zatorów i twardnienia tętnic.

Co więcej, pieprz cayenne posiada zdolność odwracania negatywnego wpływu wolnych rodników na nasz organizm. To ich działanie odpowiada za wiele szkód w naszym organizmie, zwłaszcza w późniejszym wieku.

7. Woda kokosowa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele właściwości i korzyści zdrowotnych może im przynieść regularne picie wody kokosowej. Napój ten jest bogatym źródłem minerałów i przeciwutleniaczy. Doskonale nawadnia organizm i tym samym poprawia krążenie i pomaga zwalczyć takie problemy układu sercowo-naczyniowego jak nadciśnienie.

Woda z lodem

Woda kokosowa działa moczopędnie, wspomaga więc wydalanie z organizmu nadmiaru płynów, który pozostaje w tkankach i jest ściśle związany z nadciśnieniem. Napój ten to także dawka błonnika i zdrowych tłuszczów, które chronią Twoje serce i układ krążenia.

Zapanowanie nad ciśnieniem krwi jest o wiele łatwiejsze, gdy odpowiednio komponujemy nasz codzienny jadłospis.

Nadciśnienie może być groźne, warto więc zawczasu działać profilaktycznie i wprowadzić do swojej diety zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak regularne spożywanie produktów opisanych powyżej. To naprawdę działa, więc wypróbuj je już dziś!

To może Cię zainteresować ...
Wysokie ciśnienie w ciąży: objawy i leczenie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wysokie ciśnienie w ciąży: objawy i leczenie

Wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, choć czasem przebiega bezobjawowo, może być przyczyną poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu matki i dzi...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alleyne T, Roache S, Thomas C, Shirley A. The control of hypertension by use of coconut water and mauby: two tropical food drinks. West Indian med. j.  [revista en la Internet]. 2005  Ene [citado  2019  Ene  31] ;  54(1): 3-8.
  • Carretero Moral, Pascual, & Campos Calero, Álvaro. (2016). Un pueblo sometido a la hipertensión arterial. Index de Enfermería25(3), 207-210.
  • Nasiff-Hadad, Alfredo, & Meriño-Ibarra, Erardo. (2003). Ácidos grasos omega-3: pescados de carne azul y concentrados de aceites de pescado. Lo bueno y lo malo. Revista Cubana de Medicina42(2), 128-133.
  • Quiñones, M., Miguel, M., & Aleixandre, A.. (2012). Los polifenoles, compuestos de origen natural con efectos saludables sobre el sistema cardiovascular. Nutrición Hospitalaria27(1), 76-89.
  • Sanati, S., Razavi, B. M., & Hosseinzadeh, H. (2018). A review of the effects of Capsicum annuum L. and its constituent, capsaicin, in metabolic syndrome. Iranian Journal of Basic Medical Sciences21(5), 439.
  • Skoczyńska, A. H., Gluza, E., Wojakowska, A., Turczyn, B., & Skoczyńska, M. (2014). Linseed oil increases HDL3 cholesterol and decreases blood pressure in patients diagnosed with mild hypercholesterolemia. Kardiologia Polska (Polish Heart Journal).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.