Nadciśnienie – 7 produktów, które pozwolą Ci nad nim zapanować

14 lipca, 2019
Aby poprawić krążenie i uniknąć konsekwencji zdrowotnych nadciśnienia, warto włączyć do jadłospisu konkretne produkty redukujące retencję płynów i stany zapalne.

Nadciśnienie to przewlekłe schorzenie bardzo negatywnie wpływające na zdrowie układu krążenia. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ono zbyt wysokim ciśnieniem krwi, co w efekcie zwiększa ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, udaru, a nawet niewydolności krążeniowej i oddechowej, która w konsekwencji może zakończyć się zgonem.

Nadciśnienie to niezwykle powszechna dolegliwość, ale mimo że bardzo dużo się o niej mówi, wciąż wiele osób ignoruje jej objawy i zaniedbuje swoje zdrowie. Kluczowe w leczeniu nadciśnienia i łagodzenia symptomów jest włączenie do swojego życia zdrowych nawyków, także żywieniowych.

Poznaj 7 produktów, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem.

Nadciśnienie to stan, gdy ciśnienie krwi wynosi przewlekle 140/90 lub więcej. W początkowej fazie schorzenie to nie wywołuje żadnych widocznych objawów i trudno je zdiagnozować. Właśnie dlatego warto regularnie odwiedzać swojego lekarza i wykonywać badania, a także dbać o profilaktykę i zdrowe nawyki.

Okazuje się, że włączenie do jadłospisu pewnych produktów może skutecznie ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Poniżej znajdziesz aż 7 z nich.

1. Siemię lniane a nadciśnienie

Siemię lniane to naturalne źródło błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. Gdy substancje te zostają wchłonięte do organizmu, doskonale radzą sobie z niwelowaniem poziomu złego cholesterolu we krwi, a także z obniżaniem ciśnienia krwi.

Siemię lniane

Regularne spożywanie produktów z lnem poprawia samopoczucie pacjentów walczących z nadciśnieniem i ogranicza ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz stanów zapalnych tkanek. Len to także świetny suplement diety, który pomaga zapanować nad lękiem i masą ciała.

2. Banany

Owoce te charakteryzują się nie tylko wyjątkowym smakiem i masą substancji odżywczych, ale mogą być również doskonałym uzupełnieniem diety na nadciśnienie. Banany to źródło potasu, który reguluje procesy wywołujące stany zapalne w organizmie.

Potas wpływa także na ograniczenie retencji płynów, która także może być czynnikiem zwiększającym ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Zobacz także: Banany: już nie spojrzysz na nie w ten sam sposób

3. Ryby

Tłuste ryby to najbogatsze i zarazem najbardziej naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Tego rodzaju tłuszcze doskonale wspomagają oczyszczanie i udrażnianie tętnic i usuwanie nadmiaru trójglicerydów i cholesterolu. Dzięki temu można także w zdrowy sposób obniżyć ciśnienie krwi.

Ryby

Białko obecne w rybach działa oczyszczająco i zapobiega stanom zapalnym. Są to substancje wysokiej jakości, które w połączeniu z innymi minerałami i substancjami odżywczymi są niezwykłym wsparciem nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.

4. Seler

Seler to źródło fitochemikaliów i przeciwutleniaczy, które przynoszą liczne korzyści pacjentom, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze. Regularnie spożywając dania z selerem można zapanować nad stanami zapalnymi w organizmie oraz ułatwić wydalanie nadmiaru płynów i szkodliwych substancji.

Co więcej, seler to także źródło niezbędnych minerałów obniżających poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres, a także nadciśnienie.

Przeczytaj również: Nasiona selera – naturalny lek

5. Cebula

Warzywo to jest wykorzystywane w kuchniach całego świata i charakteryzuje się nie tylko intensywnym smakiem i zapachem, ale także licznymi właściwościami leczniczymi. Przez wzgląd na wysoką zawartość siarki cebula pomaga ograniczyć stany zapalne, obniżyć cholesterol oraz ciśnienie krwi.

Cebula na nadciśnienie

Naturalne soki oczyszczają tętnice, wspomagając wydalanie z organizmu szkodliwych tłuszczów i złego cholesterolu oraz trójglicerydów. Cebula działa także przeciwulteniająco, co ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników wywołujących przedwczesne starzenie się komórek, także w naczyniach krwionośnych.

6. Pieprz cayenne

Spożywany z umiarem, pieprz cayenne jest idealnym naturalnym środkiem obniżającym ciśnienie krwi. Aktywnym składnikiem tej przyprawy jest kapsaicyna, która poprawia krążenie i pomaga uniknąć zatorów i twardnienia tętnic.

Co więcej, pieprz cayenne posiada zdolność odwracania negatywnego wpływu wolnych rodników na nasz organizm. To ich działanie odpowiada za wiele szkód w naszym organizmie, zwłaszcza w późniejszym wieku.

7. Woda kokosowa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele właściwości i korzyści zdrowotnych może im przynieść regularne picie wody kokosowej. Napój ten jest bogatym źródłem minerałów i przeciwutleniaczy. Doskonale nawadnia organizm i tym samym poprawia krążenie i pomaga zwalczyć takie problemy układu sercowo-naczyniowego jak nadciśnienie.

Woda z lodem

Woda kokosowa działa moczopędnie, wspomaga więc wydalanie z organizmu nadmiaru płynów, który pozostaje w tkankach i jest ściśle związany z nadciśnieniem. Napój ten to także dawka błonnika i zdrowych tłuszczów, które chronią Twoje serce i układ krążenia.

Zapanowanie nad ciśnieniem krwi jest o wiele łatwiejsze, gdy odpowiednio komponujemy nasz codzienny jadłospis.

Nadciśnienie może być groźne, warto więc zawczasu działać profilaktycznie i wprowadzić do swojej diety zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak regularne spożywanie produktów opisanych powyżej. To naprawdę działa, więc wypróbuj je już dziś!