Banany: już nie spojrzysz na nie w ten sam sposób

Czy wiedziałeś o tym, że banany są tak dobre dla Ciebie? Dla wielu osób jest to naprawdę zaskakująca niespodzianka. Teraz możesz cieszyć się nimi jeszcze bardziej! Kluczem do sukcesu jest to, aby jeść je z rozwagą i powściągliwością. Po prostu słuchaj swojego ciała i daj mu to, czego ono najbardziej potrzebuje w danym momencie.
Banany: już nie spojrzysz na nie w ten sam sposób

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Banany dostarczają Ci energii potrzebnej do ciężkiej pracy, fizycznej lub umysłowej. Musisz tylko nauczyć się je jeść we właściwym czasie i w odpowiedni sposób. Diety odchudzające czasami kłamią, jeśli chodzi o konkretne jedzenie. Jednak prawdą jest, że niektóre produkty spożywcze są dla Ciebie gorsze niż inne, gdy próbujesz schudnąć.

Banany to owoce, które ludzie usuwają z reguły ze swojej diety ze względu na sporą liczbę kalorii. Jednak, jak powiedzieliśmy już wiele razy na łamach naszego bloga, jedzenie to coś znacznie więcej niż sama tylko liczba kalorii.

W rzeczywistości niektóre wysokokaloryczne potrawy mogą być dla Ciebie dobre. Co więcej, mogą nawet pomóc Ci stracić kilka kilogramów, jeśli wiesz, jak z nich skorzystać. Jednym z największych błędów, jakie popełniamy, jest brak odpowiedniej dawki wiedzy na temat tego, czego potrzebujemy.

Surfujemy po Internecie, szukamy cudownych diet i ściśle ich przestrzegamy. Niemniej faktem jest, że w wielu przypadkach te konkretne diety mogą nie odpowiadać Twoim potrzebom.

Osoba pracująca w biurze nie potrzebuje tych samych składników odżywczych, co ktoś, kto spędza wiele godzin pracując w pozycji stojącej lub osoba bardziej aktywna fizycznie. Dlatego też najlepszą rzeczą do zrobienia jest poświęcenie odrobiny wolnego czasu na przeanalizowanie tego, co jesz, aby upewnić się, że uzyskujesz jak najwięcej korzyści z dobieranych przez siebie produktów spożywczych.

Kolejną rzeczą, o której należy pomyśleć, jest pora roku, w której się obecnie znajdujesz. Pamiętaj, że Twoje ciało nie działa tak samo w temperaturach ujemnych, jak w lecie. W okresie gorących temperatur na dworze pocisz się więcej.

Twoje ciśnienie krwi spada, a zatem masz mniej energii do uprawiania aktywności. To, co jesz, powinno być także uzależnione od takich czynników.

Korzyści oferowane przez banany

Poniżej zaprezentujemy Ci kilka najważniejszych korzyści, jakie mogą zaoferować Ci popularne banany. Gwarantujemy, że po przeczytaniu dalszej części naszego artykułu już nigdy nie spojrzysz na te owoce w ten sam sposób!

Banany kontra depresja

Dlaczego banany są tak dobrym rozwiązaniem, jeśli chorujesz na depresję? Wynika to z tego, że zawierają one tryptofan. Jest to białko, które zamienia się w serotoninę w Twoim ciele. Kiedy ta substancja dociera do Twojego mózgu, zaczynasz odczuwać dzięki niej spokój i relaks.

Depresja

Zapewnia Ci to dodatkową dawkę optymizmu, którego tak bardzo potrzebujesz, jeśli masz do czynienia z depresją. Nie daje to wprawdzie takiego samego efektu jak leki przepisane przez lekarza, ale pomaga poprawić jego działanie i w efekcie korzystnie wpływa na jakość Twojego życia.

Żegnajcie objawy napięcia przedmiesiączkowego

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zjeść nagle coś słodkiego w dniach poprzedzających Twoją menstruację? Zmiany hormonalne są tutaj przyczyną tego zjawiska. Wynika ono z tego, że dni przez rozpoczęciem menstruacji wiążą się z brakiem równowagi poziomu cukru we krwi. W efekcie tego Twój organizm zaczyna domagać się cukru.

Banany są idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji, ponieważ szybko i sprawnie stabilizują one poziom glukozy we krwi.

Ponadto są dużo zdrowsze niż inne słodycze, ponieważ, podobnie jak wszystkie owoce, banany zawierają dużo błonnika. A on z kolei pomaga Twojemu organizmowi sprawniej wydalić wszystkie te odpady i toksyny, których nie potrzebuje.

Banany mogą pomóc Ci w przypadku porannych mdłości

Banany pomagają w razie porannych mdłości w dwojaki sposób:

Poranne nudności
  • Z jednej strony regenerują śluz, który chroni wyściółkę Twojego żołądka.
  • Z drugiej strony, uzupełniają utracony potas wskutek wymiotów. W rezultacie skurcze związane z nudnościami będą się zmniejszać.

Radzimy zatem zjeść po prostu jednego banana między posiłkami. Efekt będzie praktycznie natychmiastowy.

Banany są naprawdę bogate w energię

Aby dać Ci pewne wyobrażenie na temat tego, ile energii mogą zapewnić Ci banany, po prostu bądź gotowy na trwający aż 90 minut trening po zjedzeniu raptem jednego banana.

Bieganie

Jest także bardzo dobra opcja, jeśli potrzebujesz energii do czegoś więcej niż tylko ćwiczeń. Jeśli masz wymagającą pracę z bardzo małą ilością czasu na przerwę na przekąskę, banany są optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie. Pomogą Ci także w zwiększeniu produktywności.

Zastanów się, ile czasu zajmuje Ci zjedzenie banana. Nawet mniej, niż minutę, nieprawdaż?

Banany pomagają ci się obudzić i skupić

Ten punkt jest silnie związany z poprzednim, a także z produkcją serotoniny przez Twój organizm. Aby mózg mógł prawidłowo myśleć, musisz czuć się zrelaksowany, ale jednocześnie aktywny.

Tak musisz się czuć, aby robić rzeczy związane z podejmowaniem decyzji i analizowaniem różnego rodzaju danych. Dlatego też banany są idealne dla ludzi, którzy potrzebują sprawności swoich mózgów, aby móc pracować w 100%.

Czy wiedziałeś o tym, że banany są tak dobre dla Ciebie? Dla wielu osób jest to naprawdę zaskakująca niespodzianka. Teraz możesz cieszyć się nimi jeszcze bardziej! Kluczem do sukcesu jest to, aby jeść je z rozwagą i powściągliwością. Po prostu słuchaj swojego ciała i daj mu to, czego ono najbardziej potrzebuje w danym momencie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.