Jak odzyskać energię w pięciu krokach

Jeśli potrafisz znaleźć równowagę ze swoim ciałem, umysłem i emocjami, naprawdę możesz odzyskać całą swoją energię. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: przy odpowiedniej równowadze całości będziesz szczęśliwy, mając świadomość tego, że gdy zmierzysz się z nowymi ścieżkami i wyzwaniami, będziesz w stanie temu podołać.
Jak odzyskać energię w pięciu krokach
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek słyszałeś o krokach, które pozwolą Ci odzyskać energię? Czasami zmęczenie lub wyczerpanie przeszkadza nam w naszych codziennych zajęciach i aktywnościach, ponieważ czujemy się jak ktoś bardzo ospały i powolny.

Aby ponownie się zmobilizować do działania, musimy przede wszystkim odzyskać energię. Nie jest to trudnym zadaniem. Wystarczy tylko dodać pewne nawyki do naszej codziennej rutyny.

Kiedy jesteś zmęczony wszystko wydaje się być o wiele trudniejsze do zrobienia. Może to być wynikiem stresu, zbyt wielu obowiązków, zmartwień i naturalnie ogólnie kiepski nastrój może być również czynnikiem mającym wpływ na Twoje ogólne samopoczucie i poziom energii życiowej.

Ważne jest jednak to, aby osiągnąć równowagę fizyczną i emocjonalną. Pozwoli Ci to odzyskać energię, nastawienie do dnia codziennego i poprawić swoje samopoczucie. Znalezienie tej równowagi pozwoli Ci cieszyć się naprawdę dobrym zdrowiem.

Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu – zapraszamy do lektury!

5 kroków, które powinieneś wykonać, aby ponownie w 100% odzyskać energię życiową

1. Zdrowe odżywianie to niezawodny sposób, by odzyskać energię

Powinieneś zawsze przestrzegać diety bogatej w błonnik. Absorbuje on węglowodany będące w Twoim krwioobiegu, co oznacza, że Twój organizm będzie wchłaniał w bezpieczny sposób większe ich ilości, co przekłada się na to, że łatwiej Ci będzie odzyskać energię.

Ponadto należy zawsze jeść posiłki i przekąski zgodnie z planem dnia – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Nie lekceważ i nie pomijaj śniadania, ponieważ jest to pierwszy posiłek każdego dnia.

Śniadanie pomaga Ci odświeżyć Twój organizm i dostarcza mu energii potrzebnej do wykonywania czynności, które czekają Cię w ciągu całego dnia.

Zdrowe i pożywne śniadanie

Dodaj orzechy do swojej diety. Orzechy poprawiają sprawność umysłową i zwalczają uczucie zmęczenia dzięki wysokiej zawartości cennych kwasów tłuszczowych i kwasów omega-3. Te ostatnie są zdrowymi tłuszczami dla Twojego ciała, a także stanowią doskonałe źródło magnezu.

Nawet niewielka garść orzechów zjedzona z samego rana pozwoli Ci szybko i sprawnie odzyskać energię. Powinieneś również dążyć do zwiększenia spożycia owoców sezonowych i warzyw przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zjadanego tłuszczu.

2. Zapewnij sobie wystarczającą ilość odpoczynku i długość snu

Sen jest najbardziej skutecznym sposobem jaki znamy pozwalającym Ci odzyskać energię i naładować Twoje ciało siłą niezbędną do przetrwania trudów każdego kolejnego dnia. Powinieneś zapewnić sobie co najmniej 8 godzin snu każdej nocy, aby Twój organizm był w stanie się w pełni zregenerować.

Uśmiechnięta kobieta śpi

Wypicie jakiegoś dobroczynnego naparu przed snem jest świetnym pomysłem na oczyszczenie swojego umysłu i obniżenie poziomu stresu. Jako bazę dla wspomnianego naparu sugerujemy zainteresować się ziołami takimi jak na przykład:

 • Lipa
 • Waleriana
 • Werbena cytrynowa (a dokładniej to lippia trójlistna)
 • Rumianek

3. Upewnij się, że codziennie uprawiasz jakąś formę aktywności fizycznej, która pomoże Ci odzyskać energię

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla zapewnienia sobie dobrego stanu zdrowia. Wspomagają one krążenie krwi, stymulują Twój układ sercowo-naczyniowy, wzmacniają kości i zapewnia siłę oraz równowagę i wiele innych korzyści.

Biegnąca kobieta

Aktywność fizyczna uwalnia również endorfinę (popularnie, choć niezbyt trafnie zwaną „hormonem szczęścia”) , która pomaga w naturalny sposób pobudzić Twój organizm. Dodatkowo przez resztę dnia ćwiczenia fizyczne zwiększą poziom adrenaliny w Twoim organizmie, pozostawiając Cię w w dobrym nastroju i nabuzowanym energią na długo.

4. Pamiętaj o dobrym poziomie nawodnienia organizmu

Odwodnienie organizmu powoduje uczucie senności, a także wrażenie splątania i zmęczenie. Picie dużej ilości płynów przez cały dzień jest niezbędne do tego, by odzyskać energię aż do wieczora. Możesz w tym celu pić na przykład herbatę, kawę, napary ziołowe, czy też naturalne soki owocowe.

Kobieta ze szklanką wody

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia pomaga utrzymać funkcjonowanie organizmu na takim poziomie, na jakim powinno ono być. Zobaczysz wkrótce nawet poprawę wyglądu swojej skóry i włosów.

5. Unikaj stosowania zbyt wielu używek

Wszystko co konsumujemy w nadmiarze jest szkodliwe. Dotyczy to zwłaszcza alkoholu, kofeiny, tytoniu i cukru rafinowanego. Wszystkie te substancje są używkami o właściwościach pobudzających, a nadużywanie ich może oznaczać spore problemy zdrowotne dla Twojego organizmu.

Kobieta pije kawę, by odzyskać energię

Na początku mogą dać Twojemu ciału wrażenie euforii lub sporej dawki energii. Później jednak prowadzą one do nasilającego się poczucia zmęczenia i nawet niebezpieczeństwa wypadków. W dalszej części dnia trudno będzie Ci odzyskać energię na właściwym poziomie po zjedzeniu lub wypiciu takich używek.

Po zażyciu wszelkiego rodzaju środków pobudzających będziesz musiał przeprowadzić proces oczyszczania i odtruwania swojego ciała poprzez dietę i odpowiedni poziom nawodnienia, aby odzyskać energię.

Zadbaj o swoje emocje, by odzyskać energię

Dodając nieco więcej informacji do tych 5 kroków, które zaprezentowaliśmy powyżej w naszym dzisiejszym artykule, powinieneś zawsze pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest to, aby wyrównać poziom także naszych emocji, aby móc w pełni odzyskać energię.

Szczęśliwa kobieta przysłania tawrz

Jesteśmy przecież niezwykle skomplikowanymi istotami, w których wszystko jest ze sobą ściśle powiązane. Aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo, powinniśmy zachować równowagę także w sferze psychicznej.

Inne aspekty, o których należy koniecznie pamiętać

Oprócz tego co napisaliśmy powyżej, istnieją także Inne aspekty o których należy pamiętać, jeśli chcesz szybko i sprawnie odzyskać energię:

 • Zapewnij sobie w ciągu dnia co najmniej kilka minut spokojnego czasu przeznaczonego tylko dla samego siebie.
 • Zadbaj o swoje ciało i zrelaksuj się za pomocą dowolnej wybranej przez siebie techniki, która pomaga Ci kontrolować poziom stresu.
 • Poświęć czas na aktywność poza domem tak, aby połączyć się z naturą. Wybierz się na przykład na spacer po parku lub na plażę.
 • Wykonuj jak najczęściej wszelkiego rodzaju czynności, które lubisz. Mogą to być na przykład śpiewanie, czytanie książek, taniec, granie na instrumencie. Wybierz coś, co nie jest dla Ciebie obowiązkiem ani pracą.
 • Wyraź swoje emocje, staraj się być elastyczny i cierpliwy. Zawsze myśl o pozytywnej stronie wszystkich rzeczy.
 • Spędzaj czas z ludźmi, których kochasz i którzy są dla Ciebie naprawdę ważni.

Pamiętaj także o tym, że stosunek jaki masz do samego siebie jest prawdopodobnie najważniejszą kwestią ze wszystkich:

 • Zaakceptuj samego siebie.
 • Po prostu się kochaj!
 • Miej pozytywne poczucie własnej wartości.
 • Zdefiniuj i poznaj swoje własne ograniczenia i mocne strony.
 • Otaczaj się ludźmi mającymi pozytywny wpływ na Ciebie.
 • Rób wszystko, co uważasz za pozytywne dla siebie.

Jeśli potrafisz nawiązać równowagę ze swoim ciałem, umysłem i emocjami, naprawdę możesz odzyskać energię, której potrzebujesz. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości: dzięki odpowiedniej równowadze ciała i ducha będziesz szczęśliwy mogąc stawić czoła nowym ścieżkom i wyzwaniom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Åkerstedt, T., Knutsson, A., Westerholm, P., Theorell, T., Alfredsson, L., & Kecklund, G. (2004). Mental fatigue, work and sleep. Journal of Psychosomatic Research. https://doi.org/10.1016/j.jpsychores.2003.12.001
 • Roskoden FC, Krüger J, Vogt LJ, et al. Physical Activity, Energy Expenditure, Nutritional Habits, Quality of Sleep and Stress Levels in Shift-Working Health Care Personnel. PLoS One. 2017;12(1):e0169983. Published 2017 Jan 12. doi:10.1371/journal.pone.0169983
 • Jodhun BM, Pem D, Jeewon R. A systematic review of factors affecting energy intake of adolescent girls. Afr Health Sci. 2016;16(4):910–922. doi:10.4314/ahs.v16i4.5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.