Kobiety, a choroby układu krążenia

W związku ze złożonością budowy ciała kobiety, zdiagnozowanie u nich chorób układu krążenia jest o wiele trudniejsze dlatego warto poświęcić temu chwilę uwagi i pamiętać o regularnych kontrolach.

Liczba osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia rośnie w zastraszającym tempie, a w szczególności dotykają one kobiety. Główną przyczyną takiego zjawiska jest to, że wiele z nas jest nieświadomych tego, jaki jest aktualny stan zdrowia naszego serca i tylko w wypadku obserwacji pierwszych dolegliwości decydujemy się na konsultację z lekarzem.

Kobiety cierpiące z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w Stanach Zjednoczonych – mają znacznie podwyższony współczynnik zachorowalności na nowotwory.

Z tego powodu , jak i również dlatego, że u kobiet problemy zdrowotne związane z tą częścią organizmu objawiają się całkowicie inaczej niż u mężczyzn organizacje zdrowotne zdecydowały się na lepsze poinformowanie społeczeństwa o zagrożeniach, jakie czyhają w wypadku zaniedbania układu krwionośnego.

Dziś postanowiliśmy przedstawić 6 aspektów dotyczących właśnie tej części naszego ciała, na które szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety.

Co kobiety powinny wiedzieć o chorobach układu krążenia?

1. Problemy z układem krążenia u kobiet zaczynają się nawet 10 lat później niż u mężczyzn

Choroby serca

Jeżeli kobieta prowadzi w miarę zdrowy tryb życia, regularnie ćwiczy, nie pali papierosów prawdopodobieństwo wystąpienia u niej problemów z sercem i układem krążenia do 50-tego roku życia jest niewielka.

Jednak dziś wiele z pań znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka ze względu na niezdrową dietę, otyłość i inne schorzenia, które stanowią poważne zagrożenie dla tej części naszego ciała.

2. Miażdżyca nie jest taka sama u kobiety jak u mężczyzny

Wśród kobiet – zdiagnozowanie miażdżycy jest dużo bardziej skomplikowane niż u mężczyzn, a przyczyną tego jest sposób w jaki się rozwija.

U kobiet obserwuje się większe rozproszenie płytek, podczas gdy u mężczyzn występują charakterystyczne zmiany ogniskowe na rękach i nogach, czego rezultatem są palce przybierające kształt kiełbasy.

Natomiast u kobiet, diagnoza wymaga niejednokrotnie zastosowania testów wysiłkowych, a nawet koronografii.

3. Objawy różnią się w zależności od rasy

Kobieta

Program stosowany w Stanach Zjednoczonych, który gromadzi dane na temat częstotliwości występowania chorób wieńcowych serca u kobiet, wykazał, że objawy mogą się różnić w zależności od rasy.

U kobiet pochodzenia afrykańskiego zaobserwowano tendencję do rozrostu żołądka, tymczasem kobiety rasy białej częściej uskarżają się na bóle w okolicach klatki piersiowej.

Z drugiej strony nie stwierdzono rozbieżności między rasami, biorąc pod uwagę poziom niedrożności tętnic, jednak wskaźnik umieralności spowodowany tym czynnikiem jest niemal dwukrotnie wyższa w przypadku rasy czarnej.

4. Ignorowanie objawów, które mogą być różne

Kobiety zwykle dłużej zwlekają z zasięgnięciem opinii lekarskiej niż mężczyźni. Wszystko dlatego, że objawy, które dają są dość powszechne i nie wzbudzają niepokoju. Dodatkowo osoby z obciążeniami rodzinnymi również bardzo rzadko poddają się rutynowym kontrolą, które pozwalają wykluczyć ewentualne początki problemów.

Jeżeli chodzi o serce i układ krwionośny, wszyscy powinniśmy poświęcić im więcej uwagi i odpowiednio o nie zadbać.

Głównym powodem, dla którego choroby układu krwionośnego u kobiet są wykrywane zbyt późno, jest mniejsza widoczność i dokuczliwość objawów, często mylonych lub przypisywanych innym dolegliwościom zdrowotnym.

Oprócz klasycznego bólu w klatce piersiowej do objawów należą:

 • zawroty głowy
 • nudności
 • nadmierne pocenie
 • migotanie przedsionków
 • bladość
 • niepokój
 • zmęczenie
 • bóle żołądka
 • problemy z oddychaniem

Wszystkie te objawy powinny zostać rozpatrywane pod kątem ewentualnych problemów z sercem. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie więcej niż dwa z nich, to czas najwyższy, by udać się do lekarza.

5. Dławica piersiowa jest szczególnie niebezpieczna dla kobiety cierpiącej na cukrzycę

Ból w klatce piersiowej

13-stoletnia obserwacja przepadków zachorowań na serce pozwoliła stwierdzić, że u kobiet cierpiących na cukrzycę z jednocześnie stwierdzoną dławicą piersiową – występuje o 300 – 400 % wyższe ryzyko zgonu niż u tych, u których stwierdzono tylko cukrzycę.

Każdy ból występujący w klatce piersiowej powinien być zawsze dokładnie przeanalizowany, zwłaszcza jeżeli u pacjenta wcześniej zdiagnozowano, którykolwiek typ cukrzycy.

6. Wszyscy możemy zmniejszyć ryzyko

Warzywa na serce

Występowaniu chorób układu krążenia można zapobiec poprzez przyjęcie zdrowego trybu życia. Choć przeciwko predyspozycji genetycznej trudno jest walczyć, na pewno przestrzeganie kilku zasad pozytywnie wpłynie na organizm. W związku z tym zalecane jest:

 • zwiększenie spożycia pokarmów roślinnych
 • regularne ćwiczenia
 • radzenie sobie ze stresem
 • wysypianie się
 • rezygnacja z palenia papierosów
 • jeden kieliszek wina dziennie

Szacuje się, że wprowadzenie kilku nawyków w życie pomoże obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca o 90% i o 60% udaru mózgu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE