Stany zapalne jamy brzusznej: 8 przyczyn

Aby uniknąć stanu zapalnego w jamie brzusznej, musisz pamiętać, jakich produktów unikać. Stanom zapalnym mogą towarzyszyć wzdęcia, gazy i inne dolegliwości.
Stany zapalne jamy brzusznej: 8 przyczyn
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stany zapalne w jamie brzusznej to objaw przemęczenia i niewystarczającej wydolności układu trawienia. Przyczyną są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i nadmierne spożycie pewnych produktów, które podrażniają i obciążają nasz organizm.

Każdy z nas marzy o płaskim i atrakcyjnym brzuchu, jednak stany zapalne i towarzyszące im wzdęcia czy gazy skutecznie utrudniają osiągnięcie tego celu. Chcesz zapobiec tym dolegliwościom? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 8 produktów, których musisz unikać.

1. Tłuste potrawy

Frytki

Stany zapalne jamy brzusznej są najczęściej wywoływane przez nadmierne spożycie produktów bogatych w tłuszcze. Są one nie tylko przyczyną przybierania na wadze, ale również znacznie spowalniają trawienie i podnoszą poziom złego cholesterolu.

Unikaj więc takich produktów jak frytki, które przez wzgląd na swoją zawartość tłuszczu i skrobi są poważnym zagrożeniem dla Twojego układu trawienia.

2. Napoje gazowane

Napoje gazowane to jedne z najbardziej popularnych i jednocześnie jedne z najbardziej szkodliwych produktów. Ich wysoka zawartość cukru może prowadzić nawet do uzależnienia.

Co więcej, obecny w ich dwutlenek węgla bardzo obciąża układ trawienny i wywołuje takie dolegliwości jak zgaga i wzdęcia.

3. Warzywa kapustowate

Brokuły

Warzywa z rodziny kapustowatych zawierają polisacharyd o nazwie rafinoza, który może wywoływać pewne problemy trawienne. W kontakcie z bakteriami jelitowymi związek ten zaczyna fermentować, przez co podrażnia żołądek i wywołuje takie dolegliwości jak wzdęcia, gazy czy bekanie.

Co więcej, wysoka zawartość błonnika sprawia, że warzywa te wywołują stany zapalne w jamie brzusznej. Aby uniknąć tego typu skutków ubocznych, należy jeść brokuły, kalafiory czy kapustę w rozsądnych ilościach.

4. Sól a stany zapalne

Nadmierne spożycie soli jest główną przyczyną retencji płynów w organizmie, może także wywoływać stany zapalne jamy brzusznej. Unikanie soli pozwoli Ci nie tylko na poprawienie procesów trawiennych, ale także wpłynie korzystnie na pracę innych organów wewnętrznych.

5. Rafinowane węglowodany

W przypadku rafinowanych węglowodanów, są one poddawane procesowi, który usuwa zawarty w nich błonnik, przez co stają się one bombą kaloryczną praktycznie pozbawioną substancji odżywczych.

Szczególnie szkodliwa jest rafinowana mąka, obecna w takich produktach spożywczych jak pieczywo, pizza, desery i wiele innych. Bardzo wiele osób boryka się obecnie z problemem nietolerancji pokarmowych i alergii, co również ma związek z nadmiernym spożyciem tego typu produktów.

6. Pikantne przyprawy

Przyprawy

Przyprawy nie tylko zapewniają potrawom szczególny smak, ale także mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego organizmu. Niestety w przypadku pikantnych przypraw, ich nadmierne spożycie może wywoływać stany zapalne w jamie brzusznej.

Dzieje się tak dlatego, że zwiększa się wówczas wydzielanie soków trawiennych, które podrażniają błonę śluzową żołądka i w rezultacie wywołują stany zapalne. Oto przyprawy, na które lepiej uważać:

  • czarny pieprz
  • gałka muszkatołowa
  • chili mielone
  • gorczyca
  • ocet

7. Nabiał

U osób cierpiących na nietolerancję laktozy, nabiał może wywoływać stany zapalne w jamie brzusznej i inne towarzyszące im dolegliwości.

Do głównych problemów wywoływanych przez nadmierne lub nieodpowiednie spożywanie nabiału możemy zaliczyć wzdęcia, ból brzucha, skurcze czy biegunkę.

8. Fasola

Mimo że fasola to ważny składnik diety, jest to także kolejny produkt, którego lepiej unikać, jeśli doskwierają Ci stany zapalne jamy brzusznej. Fasola zawiera duże ilości polisacharydów, które wywołują kumulację gazów w jamie brzusznej, stany zapalne i inne dolegliwości trawienne.

Fasola

Nie chodzi oczywiście o całkowite wyeliminowanie fasoli ze swojego jadłospisu, jednak wskazane jest ograniczenie spożycia i odpowiednie wygotowywanie jej przed podaniem. Możesz sięgnąć także po inne źródła białka, takie jak ryby, drób czy soja.

Wszystkie opisane wyżej produkty mogą wywoływać stany zapalne jamy brzusznej i inne nieprzyjemne dolegliwości trawienne. Aby ich uniknąć i cieszyć się dobrym samopoczuciem, należy ograniczyć lub całkiem zrezygnować z ich spożycia.

Jeśli to jednak nie przyniesie ulgi, należy skonsultować się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agrawal A, Whorwell PJ. Review article: abdominal bloating and distension in functional gastrointestinal disorders–epidemiology and exploration of possible mechanisms. Aliment Pharmacol Ther 2008; 27: 2-10.
  • Azpiroz F, Malagelada JR. Abdominal bloating. Gastroenterology 2005; 129: 1060-78.
  • Manichanh C, Eck A, Varela E, Roca J, Clemente JC, González A, et al. Anal gas evacuation and colonic microbiota in patients with flatulence: effect of diet. Gut 2014; 63: 401-8.
  • Salvioli B, Serra J, Azpiroz F, Lorenzo C, Aguade S, Castell J, et al. Origin of gas retention and symptoms in patients with bloating. Gastroenterology 2005; 128: 574-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.