Gazy jelitowe – pozbądź się ich naturalny sposób

Gazy jelitowe – pozbądź się ich naturalny sposób
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Jednym z głównych problemów układu pokarmowego są wzdęcia i gazy jelitowe. Gazy jelitowe to problem, który może dotyczyć bardzo wielu osób, niezależnie od wieku.

Wśród przyczyn powodujących gazy jelitowe wymienia się: spożywanie pikantnych potraw, przewlekły stres (zwiększa produkcję kwasów), wprowadzanie zbyt dużej ilości powietrza do układu pokarmowego podczas spożywania posiłków. Gazy jelitowe pojawiają się również po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Co może powodować gazy jelitowe?

Laktoza

Mleko jest jednym z pokarmów, który ma silny wpływ na produkowanie gazów. Dlatego niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi na składnik mleka oraz produktów pochodnych, którym jest laktoza i nie mogą ich spożywać. Zaleca się więc spożywanie mleka bez laktozy lub mleka odtłuszczonego. Wtedy ten problem powinien zniknąć.

Zaparcia

Osoby cierpiące na zaparcia mają większe prawdopodobieństwo do występowania wzdęć i gazów jelitowych. Ich przemiana materii jest zdecydowanie wolniejsza, a w organizmie jest nagromadzonych sporo toksyn.

Domowe sposoby na kontrolowanie gazów jelitowych

Korzeń imbiru

Picie herbaty z imbiru, spożywanie łyżeczki sproszkowanego imbiru przed posiłkiem lub dodawanie małych ilości świeżego lub suszonego imbiru do posiłków pomoże skutecznie kontrolować i wyeliminować problem z ilością gazów w jelitach i żołądku.

gazy-jelitowe

Kminek

Jest to przyprawa, która może być dodawana do posiłków, w których występują produkty wzdymające, głównie rośliny strączkowe. Kminek stymuluje prawidłowe trawienie i zapobiega gromadzeniu się gazów. Pomaga unikać bolesności brzucha.

Czosnek

Pośród swoich składników, zawiera allicynę i siarczek diallilu, które mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

gazy-jelitowe

Czosnek to kolejny produkt, który może być stosowany jako naturalny lek na poprawę trawienia i kontrolowanie gazów. Należy pamiętać, że aby jego działanie było najefektywniejsze, należy spożywać go w stanie surowym, samego lub jako dodatek do potraw.

Napar z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski to bardzo powszechnie występujące ziele, które oddziałuje korzystnie na wiele dolegliwości zdrowotnych, między innymi poprawia trawienie. Dlatego pijąc napar z mniszka lekarskiego tuż przed posiłkiem, unikniemy gromadzenia się nadmiaru gazów. Można go również dodawać do potraw, w tym wypadku powinien być jednak suszony lub zgnieciony.

Pietruszka

Pietruszka, zarówno świeża jak i suszona, dodawana do posiłków, jest fantastycznym domowym środkiem na kontrolowanie produkcji gazów w jelitach.

Pietruszka

Węgiel leczniczy reedukuje gazy jelitowe

Pomaga chłonąć powietrze, które jest odpowiedzialne za wzdęcia, zaleca się spożywanie go przed każdym posiłkiem, w ten sposób zatrzyma produkcję gazów.

Sok z cytryny

Cytryna posiada wiele właściwości leczniczych, dlatego może być stosowana w różnych dolegliwościach. Zwłaszcza w tych związanych z przewodem pokarmowym. Jeżeli będzie spożywać sok z cytryny przed i po każdym posiłku, niemal natychmiast zauważymy zmniejszenie produkcji gazów.

Napar z rumianku

Rumianek działa rozkurczowo na żołądek, zapobiega w ten sposób tworzeniu się dużej ilości gazów oraz w sposób naturalny i skuteczny poprawia procesy trawienne.

Napar z anyżu

Anyż ma wielkie właściwości niwelujące gazy jelitowe i bóle żołądka, które gazy mogą powodować. Aby przygotować napar, wystarczy zagotować szklankę wody, zmniejszyć ogień i dodać łyżkę anyżu w proszku, następnie odstawić do wystygnięcia i napar jest gotowy do spożycia. Regularne spożycie spowoduje redukcję gazów jelitowych.

Inne zalecenia

Spożywaj żywność zawierającą probiotyki

Spożywanie produktów zawierających probiotyki lub suplementy probiotyczne to bardzo dobry sposób na zmniejszenie dolegliwości związanych z występowaniem gazów. Pomaga również w utrzymaniu w dobrym stanie jelita grubego oraz całego organizmu.

Okłady z ciepłej wody

Jeżeli mamy problem z dużym nagromadzeniem się gazów, których nie możemy się pozbyć w żaden sposób, możemy wtedy podgrzać sporą ilość wody i namoczyć w niej ręcznik, odcisnąć nadmiar wody z ręcznika i położyć go na brzuchu. Proces ten należy powtarzać aż do rozluźnienia mięśni brzucha.

Jak widać, istnieje wiele naturalnych sposobów aby zapobiec i przeciwdziałać gazom jelitowym. Bardzo ważne w tym wypadku jest, aby wybrać sposób, najbardziej dla nas dogodny i stosować go regularnie, tylko wtedy pojawią się pożądane rezultaty. Z pewnością pojawią się one bardzo szybko!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.