Zaparcia - jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia razem ze wzdęciami i bólami brzucha to najczęstsze dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Znajdź ich przyczynę i dowiedz się jak im zapobiegać.
Zaparcia - jak sobie z nimi radzić?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaparcia to częsty problem wielu osób w każdym wieku. W pierwszej kolejności należy ustalić, czym w ogóle są i jak je rozpoznać.

Zaparcia masz najprawdopodobniej, gdy wypróżniasz się mniej niż 3 razy w tygodniu, a także wtedy, gdy wypróżnienia bywają bolesne. Ponadto, zaparciom zazwyczaj towarzyszą wzdęcia i bóle żołądka.

Czym są spowodowane zaparcia?

 • Siedzący tryb życia: Aby organizm i poszczególne organy dobrze pracowały, musisz prowadzić aktywny tryb życia i często uprawiać sport.
 • Niskie spożycie błonnika: To najczęstsza przyczyna zaparć. Błonnik jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania jelita grubego.
 • Zmiana codziennych nawyków: Z pewnością nie ma w tym nic dziwnego, że cierpimy na zaparcia podczas przeprowadzki, podróży lub gdy spożywamy produkty, do których nasz organizm nie jest na co dzień przyzwyczajony.

Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym łatwo i bezpiecznie złagodzisz zaparcia:

Aktywny ruch sposobem na zaparcia

aktywność fizyczna a zaparcia

Jak mówiliśmy wcześniej, musimy dbać o to, by nasz organizm stale znajdował się w ruchu, dzięki temu poszczególne organy otrzymują bodźce do pracy i w efekcie funkcjonują prawidłowo.

Staraj się zatem jak najczęściej chodzić, spacerować, biegać, pływać, na przykład przynajmniej 30 minut dziennie.

Nie powstrzymuj wypróżnień

Zaparcia mogą być również następstwem powstrzymywania się od wypróżnień. Gdy poczujesz potrzebę, nie zwlekaj z pójściem do łazienki.

Unikaj spożywania wysoko przetworzonych produktów

przetworzone produkty a zaparcia

Staraj się unikać spożywania wędlin, frytek i wszelkiego rodzaju “śmieciowego jedzenia”. Nigdy nie jadaj w fast foodach!

Chociaż dla wielu z nas produkty te są po prostu pyszne, niestety są tuczące i wywołują podrażnienia jelita grubego, zaburzając tym samym jego prawidłowe funkcjonowanie.

Unikaj spożywania serów

Produkty mleczne, takie jak lody, sery i mleko zawierają białko o nazwie kazeina, które działa drażniąco na jelito grube i dodatkowo pogarsza stan zaparć.

Nie stosuj środków przeczyszczających

Choć w każdej aptece dostępna jest szeroka gama środków przeczyszczających, lepiej pójść do lekarza, aby polecił odpowiedni dla organizmu środek, uwzględniając również stopień zaawansowania zaparć.

Jedz dużo owoców

owoce na zaparcia

W walce z zaparciami pomocne są praktycznie wszystkie owoce. Pamiętaj jednak, aby zjadać je w całości – nie obieraj ze skórki, ponieważ tracą wówczas wiele cennego błonnika.

 • Papaja zawiera enzymy, które wspomagają proces trawienny. Kawałek papai na czczo codziennie może okazać się zbawienny dla trawienia.
 • Na przyspieszenie trawienia zaleca się również sok pomarańczowy. Pij go codziennie zaraz po przebudzeniu.

Ocet jabłkowy

Jeśli chcesz przygotować naturalny środek przeczyszczający, zmieszaj łyżkę octu jabłkowego z odrobiną płynnego miodu. Pamiętaj, aby nie spożywać tej mikstury zbyt często – wystarczy raz w tygodniu.

Suszone owoce na zaparcia

suszone owoce

Owoce, zarówno suszone, jak i świeże, dostarczają organizmowi sporą dawkę błonnika. Suszone jagody, śliwki, rodzynki – to tylko niektóre przykłady bakalii przynoszących ulgę osobom cierpiącym na zaparcia.

Oliwa z oliwek

Oliwę z oliwek coraz częściej wykorzystuje się do łagodzenia rozmaitych dolegliwości.

Staraj się pić na czczo szklankę ciepłej wody z odrobiną soku z cytryny i łyżką oliwy z oliwek – mikstura ta nie tylko poprawi trawienie, lecz także pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów.

Polecamy przeczytać również: Smaczne przepisy z ananasem na zaparcia

Fasola na zaparcia

ugotowana fasola

Jak wiadomo, aby układ trawienny poprawnie funkcjonował, należy dostarczać organizmowi codzienną dawkę błonnika.

Doskonałym jego źródłem jest fasola, która dodatkowo jest bogatym źródłem białka i witamin – dostarcza żelazo, miedź, cynk, fosfor, potas, magnez i wapń.

Jabłko

Jedno jabłko dziennie pomaga w regularnym wypróżnianiu. Pamiętaj jednak, aby nie obierać go ze skórki, która jest silnym antyoksydantem – zawiera błonnik oraz oczyszcza jelita. Włącz więc jabłka do codziennej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • (2014). Diets for constipation. Pediatric gastroenterology, hepatology & nutrition, 17(4), 203-8.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
 • Wald A. ConstipationAdvances in Diagnosis and Treatment. JAMA. 2016;315(2):185–191. doi:10.1001/jama.2015.16994

 • Estreñimiento (2016). Dr. Fermín Mearin. Servicio de Aparato Digestivo. Centro Médico Teknon. Barcelona.
  https://www.gemd.org/index.php/2016/06/22/estrenimiento-2/
 • “Lo que usted debe saber sobre el estreñimiento”. NIH, National Institute of Diabetes and  Digestive and Kidney Diseases.
  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=12&ved=2ahUKEwjRx7P5jeXeAhUKyxoKHcBMCe8QFjALegQIBhAC&url=https%3A%2F%2Fwww.niddk.nih.gov%2F-%2Fmedia%2FFiles%2FEnfermedades-Digestivas%2Fconstipation_sp_508.pdf&usg=AOvVaw1UEvPs0TZHn7Zwpd7FAMuh

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.