Papaja na dobre i na złe - 7 zastosowań i korzyści

Kiedy ją widzisz na straganie w dzień targowy, nie przechodź obojętnie! Warto ją zabrać ze sobą do domu ponieważ pomoże ci w naturalny sposób w wielu kobiecych dolegliwościach. Doda ci energii i uzupełni dietę w potrzebne witaminy i posiada papainę!
Papaja na dobre i na złe - 7 zastosowań i korzyści

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2018

Pierwsze drzewa papai odkryto w 1541 roku, kiedy hiszpański odkrywca, Hernando de Soto, wysłał próbki rośliny podczas swojej wyprawy w dolinie Mississippi. Znasz powiedzenie “Jedne jabłko dziennie trzyma lekarza z dala” czyli zapewnia długie życie? W Hiszpanii tym owocem jest papaja.

Na ile jest to prawdziwe?

Ten tropikalny owoc nie tylko smakuje wyśmienicie i słodko, ale ma doskonałe właściwości odżywcze i jest znae na całym świecie. Słynie ze swojego enzymu papaina.

Na co jest papaina?

W procesie trawienia pokarm jest rozbijany i mieszany ze śliną, aby wytworzyć bolus pokarmowy. Następnie rozdrobniony pokarm trafia do żołądka. Tam, pepsyna i enzymy w sokach żołądkowych rozbijają białka tak, że mogą być wchłaniane przez jelito cienkie.

Po czym kolej na papainę. Jest odpowiedzialna za rozkład białek i neutralizację kwasów żołądkowych. W ten sposób żołądek może pracować znacznie szybciej.

Właściwości papainy

• Jest to silny środek trawienny i przeciwzapalny.
• Ma właściwości przeciwbólowe.
• Działa jako środek antyseptyczny.
• Papaina ma właściwości odtruwające, moczopędne i oczyszczające.
• Czyści błonę śluzową przewodu pokarmowego.
• Niszczy ameby w jelitach.
• Jest bogata w potas i ma niską zawartość sodu, co ma duże znaczenie dla osób z nadciśnieniem lub chorobami sercowo-naczyniowymi.

Składniki odżywcze w papajach

• Papaina: bardzo podobna do pepsyny, pomaga trawić białka, stymuluje trawienie i jest środkiem przeciwzapalnym.
• Karpaina: alkaloid, który pomaga w trawieniu mięsa i ciężkich potraw. Ponadto zmniejsza niewydolność serca i epizody tachykardii.

papaja owoc

Rodzaje papai

Na całym świecie istnieje około 50 różnych rodzajów papai. Jednak wszystkie one

można ogólnie sklasyfikować w następujący sposób:

Golden (złota): mała papaja, która waży od 400 do 600 gramów.
Hawajska: owoc w kształcie żarówki, który jest słodszy od pozostałych odmian
Formoza: jego rozmiar jest bardzo różny, ma czerwonawy miąższ i jest bardziej cylindryczny.

Papaja i jej korzyści

Papaja jest nie tylko bogata w papainę, ale zawiera także dużo witaminy A, B, C i E. Jest bogata w magnez i potas, a wszystko to sprawia, że jest znakomita dla twojego zdrowia.

Oto lista dokładniejszych korzyści płynących z jedzenia papai:

1. Pomaga kontrolować wagę

Papaina pomaga rozkładać tłuszcze, białka i węglowodany. Papaina jest również skuteczniejsza od pepsyny, enzymu znajdującego się w żołądku.

waga. Papaja na odchudzanie

2. Jest idealna dla diabetyków

Sok z papai pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, przyspiesza regenerację beta komórek, a także zwiększa syntezę insuliny (tutaj szczególnie polecana jest papaja zielona).

3. Poprawia trawienie

Papaina,  fito-odżywcze składniki i inne enzymy usprawniają proces trawienny. Oznacza to, że twoje ciało łatwiej poradzi sobie z pozbyciem się toksyn z organizmu.

trawienie. Papaja polepsza trawienie

4. Zwalcza zaparcia

Oprócz wszystkich wspomnianych wcześniej korzyści, papaja jest również bogata w błonnik, który pochłania wodę i poprawia konsystencję kału. Oznacza to, że oczyszcza ona żołądek i ułatwia wydalanie odchodów, które normalnie pozostają w okrężnicy i jelitach.

5. Sprawia, że rany goją się szybciej

Jeśli chodzi o skórę, jednym z najbardziej użytecznych enzymów papai jest proteaza. Dzięki temu rany goją się szybciej. Ponadto papaja dostarcza składników odżywczych i witamin, które poprawiają stan skóry i redukują stany zapalne.

gojenie się ran - papaja

6. Poprawia laktację dla kobiet

Papaina poprawia funkcję gruczołów dokrewnych, co zwiększa produkcję mleka u matek karmiących piersią.

7. Zmniejsza bóle menstruacyjne

papaja pomaga przy bólach menstruacyjnych

Spożywanie papai zwiększa poziom okzasytocyny i prostaglandyny u kobiet. Co powoduje lekkie skurcze w macicy, które ogólnie zmniejszają ból.

Dobre rady

• Papaja, którą wybierzesz powinna być dojrzała, wtedy masz gwarancję, że otrzymasz najbardziej odżywcze korzyści.
• Papaja smakuje lepiej gdy jest serwowana na zimno.
• Jeżeli komponujesz ją z innymi owocami, zadbaj aby były równie słodkie na przykład banan. Jeśli zestawisz papaję z cytrusami, może to wpłynąć na zawartość kwasów żołądkowych.
• Możesz również pić sok z papai lub wodę o jej smaku.

Cóż więcej? Papaja, dar natury!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jean Carper. Los alimentos medicina milagrosa. Editorial AMAT, 2012.
  • Gloria García, Alimentos Que Ayudan a Prevenir y Combatir Enfermedades. Palibrio, 2012.
  • Jorge Pérez Calvo. Nutrición energética y salud: Bases para una alimentación con sentido. Penguin Random House Grupo Editorial España, 2016. 
  • Albert Ronald Morales. Frutoterapia: Bienestar y vida. Editorial Edaf, S.L., 2014. 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.