Cebula – 8 zalet, które musisz poznać

· Kwiecień 23, 2017
Czy wiesz, że cebula może pomóc oczyścić twój organizm z toksyn będących przyczyną wielu chorób? Dowiedz się dlaczego warto regularnie jeść cebulę.

Cebula zapewne często pojawia się na twoim stole. Jest bowiem składnikiem, który doskonale komponuje się z bardzo wieloma potrawami. Już ponad siedem tysięcy lat temu ludzie odkryli wspaniałe właściwości smakowe cebuli i zaczęli ją stosować do przyrządzania całego szeregu różnorodnych potraw.

Z czasem zauważyli również, że jej spożywanie ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

Cebula jest bogatym źródłem witamin C, B6, B1, K i H. Dostarcza ona również dużej ilości kwasu foliowego, błonnika, siarki, flawonoidów, jak również cennych minerałów, takich jak chrom, magnez, potas, fosfor i wapń.

1. Cebula zapobiega zakrzepom krwi

cebula 1

Oprócz flawonoidów cebula zawiera również kwercetynę, która ma silne właściwości przeciwzakrzepowe.

Oto niektóre z zalet kwercetyny:

  • Reguluje poziom cholesterolu.
  • Ma właściwości przeciwzapalne.
  • Jest naturalnym przeciwutleniaczem.
  • Pomaga walczyć z uczuleniem.
  • Wzmacnia serce.
  • Chroni układ trawienny.
  • Zapobiega formowaniu się zakrzepów w przypadku gęstnienia krwi.

2. Reguluje poziom dobrego i złego cholesterolu

Oprócz zapobiegania powstawaniu zakrzepów, kwercetyna również reguluje poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że składnik ten jest w stanie obniżyć poziom „złego” cholesterolu i pomóc organizmowi w produkcji „dobrego” cholesterolu.

Dodatkowo, cebula zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają chronić serce i komórki całego ciała.

Jest to zatem produkt, który wszechstronnie dba o twój układ krwionośny.

3. Może zatrzymać rozrost guzów

cebula

Przeciwutleniacze zawarte w cebuli są skutecznym elementem walki z rozrostem guzów. Spożywanie cebuli może zatem ograniczyć rozwój niektórych nowotworów.

Badania wykazały nawet, że regularne jedzenie cebuli pomaga zapobiegać występowaniu nowotworów, a w szczególności nowotworów jelita grubego, żołądka i prostaty.

4. Cebula na dobry nastrój i lepszy sen

Cebula zawiera duże ilości kwasu foliowego, który jest składnikiem poprawiającym dopływ krwi do mózgu. Dzięki temu narząd ten jest lepiej zaopatrzony w tlen i niezbędne składniki.

Cebula podwyższa również produkcję serotoniny i dopaminy, czyli dwóch hormonów odpowiedzialnych za nasz dobry nastrój. Sprawiają one, że lepiej się czujesz i masz lepszy apetyt, a w nocy lepiej śpisz.

5. Cebula na zdrową skórę i włosy

cebula

Duża ilość witaminy C zawarta w cebuli podwyższa produkcję kolagenu w organizmie. Jest on niezbędny do regeneracji komórek i odpowiada za nawilżenie skóry. To dzięki kolagenowi nasza skóra jest lśniąca, gładka i napięta.

Oprócz tego, spożywanie produktów stymulujących produkcję kolagenu wpływa korzystnie na włosy i sprawia, że stają się one mocne i błyszczące.

Gdyby tego było mało, dzięki wyższej ilości kolagenu możemy dłużej cieszyć się zdrowymi stawami.

6. Oczyszcza organizm z toksyn

Aminokwasy zawarte w cebuli pomagają ciału oczyścić się z nagromadzonych toksyn. Dzięki temu twoja wątroba pozbywa się z systemu ciężkich metali, takich jak ołów, kadm i arsen.

Kiedy w wątrobie kumulują się toksyny, może to prowadzić do chorób, które wynikają z nieodpowiedniej diety, nie pozwalającej na prawidłowe oczyszczanie organizmu.

Cebula to jeden z najlepszych sposobów na detoksykację organizmu.

7. Chroni jelito grube

okrężnica

Cebula nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, ale również pomaga zachować jego ogólny dobry stan.

Błonnik zawarty w cebuli stymuluje rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach i zapobiega biegunkom.

Co więcej, składnik ten ułatwia przesuwanie niestrawionych resztek pokarmu i ułatwia wypróżnianie. Duża ilość błonnika w diecie pomaga również zapobiegać powstawaniu wrzodów w jelitach, co może czasem przybrać bardzo bolesna formę.

8. Cebula pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Chrom – jeden z minerałów zawartych w cebuli – jest odpowiedzialny za regulowanie poziomu cukru we krwi. To świetna wiadomości dla osób cierpiących na cukrzycę.

Siarka, również obecna w cebuli, stymuluje produkcję insuliny. Dlatego też cebula jest zalecana nie tylko w leczeniu, ale i zapobieganiu cukrzycy.

Można powiedzieć, że cebula ma nieskończoną ilość zalet. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz je maksymalnie wykorzystać, najlepiej jest jeść cebulę w surowej postaci gdyż podczas obróbki termicznej traci ona wiele właściwości.

Osoby o wrażliwych żołądkach nie powinny jednak jeść cebuli w nadmiarze gdyż może to wywołać zgagę i wzdęcia.