Cebula - 8 zalet, które musisz poznać

Czy wiesz, że dzięki cebuli możesz oczyścić organizm z toksyn będących przyczyną wielu chorób? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto regularnie ją jeść!
Cebula - 8 zalet, które musisz poznać

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cebula zapewne często pojawia się na Twoim stole. Jest bowiem składnikiem, który doskonale komponuje się z bardzo wieloma potrawami. Już ponad siedem tysięcy lat temu ludzie odkryli jej wspaniałe właściwości smakowe i zaczęli używać jej do przyrządzania wielu różnorodnych potraw.

Z czasem zauważyli również, że jej spożywanie ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na jej temat!

Cebula jest bogatym źródłem witamin C, B6, B1, K i H. Dostarcza również dużej ilości kwasu foliowego, błonnika, siarki, flawonoidów, a także cennych minerałów, takich jak chrom, magnez, potas, fosfor i wapń.

1. Cebula zapobiega zakrzepom krwi

cebula a zakrzepy krwi

Oprócz flawonoidów cebula zawiera również kwercetynę, która ma silne właściwości przeciwzakrzepowe.

Oto niektóre z zalet kwercetyny:

  • reguluje poziom cholesterolu,
  • ma właściwości przeciwzapalne,
  • jest naturalnym przeciwutleniaczem,
  • pomaga walczyć z uczuleniem,
  • wzmacnia serce,
  • chroni układ trawienny,
  • zapobiega formowaniu się zakrzepów w przypadku gęstnienia krwi.

2. Reguluje poziom dobrego i złego cholesterolu

Oprócz zapobiegania powstawaniu zakrzepów kwercetyna reguluje również poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że składnik ten jest w stanie obniżyć poziom “złego” cholesterolu i pomóc organizmowi w produkcji “dobrego”.

Co więcej, cebula zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają chronić serce i komórki całego ciała. Jest zatem produktem, który wszechstronnie dba o układ krwionośny.

3. Może zatrzymać rozrost guzów

rozrost guzów

Przeciwutleniacze zawarte w cebuli są skutecznym elementem walki z rozrostem guzów. Spożywanie cebuli może zatem ograniczyć rozwój niektórych nowotworów.

Badania wykazały, że regularne jedzenie cebuli pomaga zapobiegać występowaniu nowotworów, a w szczególności nowotworów jelita grubego, żołądka i prostaty.

4. Cebula na dobry nastrój i lepszy sen

Cebula zawiera duże ilości kwasu foliowego, który jest składnikiem poprawiającym dopływ krwi do mózgu. Dzięki niemu mózg jest lepiej zaopatrzony w tlen i niezbędne mu składniki.

Cebula podwyższa również produkcję serotoniny i dopaminy, czyli dwóch hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Sprawiają, że lepiej się poczujesz i będziesz mieć lepszy apetyt, a w nocy lepiej będziesz spać.

5. Cebula na zdrową skórę i włosy

cebula na zdrową skórę

Duża ilość witaminy C zawarta w cebuli podwyższa produkcję kolagenu w organizmie. Jest on niezbędny do regeneracji komórek. Odpowiada także za nawilżenie skóry. To dzięki kolagenowi skóra jest lśniąca, gładka i napięta.

Poza tym spożywanie produktów stymulujących produkcję kolagenu wpływa korzystnie na włosy i sprawia, że stają się mocne i błyszczące. Gdyby tego było mało, dzięki wyższej ilości kolagenu możemy dłużej cieszyć się zdrowymi stawami.

6. Oczyszcza organizm z toksyn

Aminokwasy zawarte w cebuli pomagają ciału oczyścić się z nagromadzonych toksyn. Dzięki temu wątroba pozbywa się z systemu ciężkich metali, takich jak ołów, kadm i arsen.

Kumulowanie się toksyn w organizmie może prowadzić do chorób wynikających z nieodpowiedniej diety, która nie pozwalająca na prawidłowe oczyszczanie organizmu. Cebula to jeden z najlepszych sposobów na detoksykację organizmu.

7. Chroni jelito grube

okrężnica

Cebula nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, lecz także pomaga zachować jego ogólny dobry stan.

Błonnik zawarty w cebuli stymuluje rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach i zapobiega biegunkom.

Co więcej, składnik ten ułatwia przesuwanie niestrawionych resztek pokarmu i ułatwia wypróżnianie. Duża ilość błonnika w diecie pomaga również zapobiegać powstawaniu wrzodów w jelitach, co może czasem przybrać bardzo bolesna formę.

Polecamy przeczytać również: Spanie z cebulą na stopach – 4 zalety

8. Cebula pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Chrom – jeden z minerałów zawartych w cebuli – odpowiada za regulowanie poziomu cukru we krwi. To świetna wiadomość dla osób chorujących na cukrzycę.

Siarka, również obecna w cebuli, stymuluje produkcję insuliny, dlatego cebulę zaleca się nie tylko w leczeniu, lecz także w zapobieganiu cukrzycy.

Można powiedzieć, że cebula ma nieskończoną ilość zalet. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz je maksymalnie wykorzystać, najlepiej jeść cebulę w surowej postaci, ponieważ podczas obróbki termicznej traci wiele właściwości. Osoby o wrażliwych żołądkach nie powinny jednak jeść cebuli w nadmiarze, gdyż może wywołać zgagę i wzdęcia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.