Pozbądź się tkanki tłuszczowej na brzuchu

Wiele osób ma predyspozycje do tycia na brzuchu. Tkanka tłuszczowa w tej części ciała odkłada się bardzo szybko, a jej pozbycie wymaga regularnych ćwiczeń wszystkich partii ciała.
Pozbądź się tkanki tłuszczowej na brzuchu
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gromadzące się fałdy tkanki tłuszczowej na brzuchu i biodrach to odwieczny koszmar spędzający sen z powiek większości kobiet. Największą wadą tkanki tłuszczowej jest to, że gromadzi się właśnie w tych partiach ciała. Ponadto, zadomawia się tam bardzo szybko.

Pozbycie się jej jest niezwykle trudne. Jeżeli jednak jesteś zdeterminowana, masz dużo cierpliwości, a Twoim marzeniem jest idealne ciało bez boczków i fałdek, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Pamiętaj jednak, że będzie Cię to kosztować dużo czasu, a przede wszystkim wysiłku i ćwiczeń niezbędnych do poprawy Twojej figury.

Jak uniknąć gromadzenia się tkanki tłuszczowej?

Pamiętaj przede wszystkim o zbilansowanej zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Samo unikanie potraw bogatych w tłuszcze nie wystarczy, warto uzupełnić swoje menu o produkty zawierające witaminę C i antyoksydanty, orzechy, rośliny strączkowe i zieloną herbatę.

Sposoby na uporczywą tkankę tłuszczową na brzuchu i biodrach

Biegaj, spaceruj, jeździj na rowerze!

aktywność fizyczna na spalenie tkanki tłuszczowej

Te trzy formy aktywności fizycznej to nie tylko sposób na idealna figurę, lecz także zwalczanie stresu, oczyszczenie i odprężenie  przemęczonego umysłu.

Każde z tych ćwiczeń zmusza nogi i biodra do pracy. Zadbaj więc o to, aby każdego dnia poświecić chociaż chwilę na spacer np. wracając z pracy do domu. Staraj się również regularnie organizować rodzinne wypady rowerowe.

Pracuj nad wszystkimi częściami ciała

Mylisz się, jeżeli myślisz, że do spalenia tkanki tłuszczowej na brzuchu należy skoncentrować się tylko na ćwiczeniu tej partii ciała. Do wysiłku i aktywności należy zmusić również inne partie mięśniowe.

Poza tym duży wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej ma szybkość i poprawność zachodzenia reakcji metabolicznych organizmu.

Ćwicz jogę

joga na spalanie tkanki tłuszczowej

Może to nieprawdopodobne, ale spokój umysłu i życie w zgodzie z samym sobą również odgrywają ważną rolę w osiągnięciu wyznaczonych celów.

Zajęcia jogi pomogą Ci przede wszystkim w wyciszeniu organizmu i oczyszczeniu myślipoprawie sprawności fizycznej, postawy ciała oraz zdolności koncentracji.

Cukier? Nie, dziękuję!

Unikaj jak ognia żywności i napojów z dodatkiem cukru. Cukier nie tylko prowokuje gromadzenie się tkanki tłuszczowej, lecz także negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu.

Nie wierz w magiczne tabletki i kremy odchudzające

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów gwarantujących błyskawiczne zniknięcie tkanki tłuszczowej i niewiarygodnie szybkie efekty. Niektóre rzeczywiście mogą okazać się pomocne w procesie zwalczania uciążliwych boczków.

Pamiętaj jednak, że bez zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń nie schudniesz.

Proste ćwiczenia na każdy dzień

Utrzymanie równowagi

  • Stań w lekkim rozkroku, ugnij lekko kolana, wykonaj skłon, dotykając przy tym rękami podłogi.
  • Następnie wróć do początkowej pozycji i przenieś ciężar ciała na prawą nogę.
  • W tym samym czasie ugnij kolano lewej nogi i przytrzymaj ją ręką. Utrzymaj równowagę w takiej pozycji przez kilka sekund i powróć do pozycji wyjściowej.
  • Wykonaj to samo z drugą nogą, a ćwiczenie powtórz przynajmniej 10 razy na każdą z nich.

Podnoszenie nóg

ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
  • Uklęknij na podłodze i podeprzyj się z przodu dwoma rękami.
  • Następnie wyprostuj jedną nogę i podnieś ją tak, aby tworzyła linię prostą z całym ciałem.
  • Postaraj się cały ciężar ciała utrzymać na rękach, a w pozycji wytrzymaj tak długo, jak to możliwe.
  • Po powrocie do pozycji wyjściowej odpocznij chwilę i powtórz ćwiczenie z drugą noga.

Ruchy okrężne nóg

  • Leżąc na podłodze na plecach, unieś jedną nogę i zakreślaj nią koła w powietrzu.
  • Ćwiczenie wykonuj powoli i dokładnie, najpierw w jednym kierunku, potem w drugim.
  • Rób to przez około 30 sekund, następnie opuść nogę i odpocznij.
  • Wykonaj to samo drugą nogą.

Hula-hoop

hula hoop na spalanie tkanki tłuszczowej

Hula hoop to nie tylko fantastyczna zabawa, lecz także świetne ćwiczenie bioder. Nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami, ponieważ sprawne kręcenie hula-hoop to kwestia wprawy i praktyki.

Gdy już uda Ci się utrzymać obręcz na biodrach kręć nią około 10-15 minut. Ćwicz z hula-hoop codziennie, aby nauczyć się dobrze nad nim panować, a przy tym skutecznie pracować nad spalaniem tkanki tłuszczowej.

Nożyce

Leżąc na podłodze na plecach, podnieś nogi do góry, tworząc kąt 90 stopni. Następnie ułóż jedną nogę do góry, a drugą opuść. Ćwiczenie wykonuj co najmniej 50 razy.

Jeżeli chcesz doprowadzić brzuch i biodra do idealnego wyglądu trzeba, ćwicz również inne części ciała, takie jak uda, pośladki i ramiona.

Te proste ćwiczenia niewątpliwie pomogą Ci w walce z Twoim małym koszmarem, jakim jest tkanka tłuszczowa. Co więcej, nie są skomplikowane i nie wymagają drogiego sprzętu, a niektóre nawet wyjścia z domu. Jeżeli staną się Twoim nawykiem, na pewno zauważysz postępy i zadowalające efekty.

Pamiętaj także, aby zacząć uprawiać sport, może to być koszykówka, siatkówka, tenis lub pływanie – sama zdecyduj, co sprawia Ci największą frajdę. Spełniając wszystkie te zasady, szybko zorientujesz się, że oprócz poprawy wyglądu zewnętrznego, stan Twojego organizmu i samopoczucie również ulegną poprawie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilcezk MM., Olszewski R., Krupienicz A., Trans fatty acids and cardiovascular disease: urgent need for legislation. Cardiology, 2017. 138 (4): 254-258.
  • Swift DL., McGee JE., Earnest CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovascu Dis, 2018. 61 (2): 206-213.
  • Rynders CA., Thomas EA., Zaman A., Pan Z., et al., Effectiveness of intermittent fasting and time restricted feeding compared to continuous energy restriction for weight loss. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.