Joga - kilka pozycji, które pomogą Ci szybko schudnąć

Dzięki przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, że joga, a konkretnie niektóre z jej pozycji, skutecznie pomogą Ci zrzucić dodatkowe kilogramy i odzyskać poczucie lekkości.
Joga - kilka pozycji, które pomogą Ci szybko schudnąć
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wiele osób chce wiedzieć, które pozycje jogi są najlepsze pod względem utraty wagi, gdy tylko zaczynają uprawiać tę dyscyplinę. Dzieje się tak dlatego, że sylwetka, którą można osiągnąć poprzez umiejętne stosowanie wybranych pozycji jest jednym z głównych argumentów, którymi joga przyciąga ludzi.

Kiedy osoba ćwicząca przybiera pozycję lotosu, robi coś o wiele więcej niż samo tylko medytowanie i wyciszanie umysłu. Joga to przede wszystkim korzyści natury fizycznej: bardziej smukła, elastyczna i wyrzeźbiona sylwetka, a co za tym idzie, zdrowe ciało.

Należy zauważyć przy tym, że aby zacząć ćwiczyć jogę, nie musisz mieć określonego typu sylwetki lub być bardzo szczupłym. Praktycznie rzecz biorąc joga jest dostępna dla każdego. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie dla siebie do ćwiczenia. Każdy może ćwiczyć swoje ciało, aby poprawić swoje zdrowie!

W jaki sposób joga może pomóc Ci pozbyć się nadmiaru kilogramów?

W miarę upływu czasu joga może stać się nie tyle rozrywką, ale wręcz nawykiem. Wystarczy poświęcić jej kilkanaście minut dziennie, a już wkrótce Twoje ciało zacznie przyzwyczajać się do tego rodzaju aktywności i zacząć czerpać z niego mnóstwo korzyści. Do tych najbardziej widocznych, bezpośrednich zalet, jakie oferuje joga należą:

  • Poprawa krążenia krwi
  • Zwiększenie energii i witalność
  • Poprawa jakości snu
  • Poprawa stanu zdrowia psychicznego i emocjonalnego
  • Eliminacja stresu
  • Poprawa nastroju
  • Łagodzenie napięcia
  • Poczucie zrelaksowania

Jak wygląda natomiast sam proces utraty masy ciała dzięki ćwiczeniom jogi? Jest to bardzo prosta sprawa. Odbywa się to najzwyczajniej w świecie poprzez regularne obciążanie mięśni, które występuje w określonych “asanach” lub po prostu pozycjach.

Jak to działa?

Kiedy praktykujesz ćwiczenie jogi, Twoje ciało ustawia się w określony przez Ciebie sposób i pozostaje w tej pozycji przez krótki czas (od kilku sekund do paru minut). Jeśli będziesz utrzymywał tę pozycję, Twoje ciało pozostaje przez cały ten czas w mocno napiętej pozycji. Wówczas mięśnie kurczą się lub rozciągają, w zależności od konkretnego ułożenia ciała.

Innymi słowy, joga oferuje mnóstwo pozycji znakomicie sprawdzających się w przypadku dążenia do utraty wagi, właściwie prawie wszystkie pozycje doskonale się pod tym względem sprawdzą. Jednak regularne powtarzanie niektórych z nich może pomóc nam spalić większą ilość tłuszczu.

W mniejszym lub większym stopniu utrzymywanie konkretnej, opisanej poniżej pozycji przez pewien czas skutecznie pomoże nam spalać tłuszcz, pobudzać mięśnie i rzeźbić określone partie ciała.

joga - starsza kobieta z trenerką

Oczywiście sama joga to nie wszystko. Najwięcej będzie zależało od właściwego doboru ćwiczeń oraz ich intensywności. W tym sensie instruktorzy jogi zwykle stopniowo zwiększają złożoność danej pozycji i czas jej utrzymywania.

W ten sposób Twoje ciało będzie miało okazję przyzwyczaić się do czekających je obciążeń i rozwinąć w sobie zdolności przeciwstawienia się im.

Utrata masy ciała będzie następowała progresywnie, o czym należy pamiętać.

Należy zauważyć, że w zależności od stosowanej osobistej diety, spadek wagi może nastąpić praktycznie od razu lub dopiero po dłuższym czasie uprawiania ćwiczeń. Joga sama w sobie nie może zagwarantować Ci utraty wagi, jeśli nie towarzyszy jej zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie się.

Joga – najlepsze pozycje, które pomogą Ci schudnąć

Jeśli nie chce Ci się ćwiczyć lub po prostu nie masz czasu, aby pójść na zajęcia jogi, nie martw się. Możesz wykonywać wszystkie opisane poniżej ćwiczenia w zaciszu domowym. Potrzebujesz tylko 30 minut dziennie (i odrobinę spokoju oraz przestrzeni). Pamiętaj: liczy się jakość ćwiczenia, a nie przestrzeń wokół Ciebie.

Główne pozycje stymulujące odchudzanie, jakie może Ci zaoferować joga są następujące:

1. Pozycja kobry

Jest to jedna z najskuteczniejszych pozycji, jakie joga może Ci zaoferować na potrzeby odchudzania. Działa ona bowiem jednocześnie na wiele różnych mięśni.

Pozycja kobry jest bardzo łatwa do wykonania. Musisz po prostu położyć się twarzą w dół na macie do jogi i podeprzeć się dłońmi na wysokości swoich barków. Następnie wyprostuj ramiona, aby unieść tułów z podłogi. Pochyl głowę do tyłu. I to wszystko.

Pozycja kobry joga kobieta ćwiczy

Możesz mieć oczy otwarte, skupione na stałym punkcie lub po prostu je zamknąć. Oddychaj głęboko kilka razy. Ważne jest jednak to, aby trzymać maksymalnie napięte ciało.

2. Pozycja wojownika

Tę asanę należy wykonywać w pozycji stojącej, znakomicie wzmacnia ona Twoje kończyny. Wysuń jedną stopę do przodu, a drugą postaw za sobą. Lekko ugnij przednie kolano.

Cały ciężar ciała przenieś na palce stopy. Unieś ręce nad głowę i zetknij obie dłonie. Nie garb się.

3. Pozycja ryby – joga dla pracujących przy komputerze

Pozycja ryby to jedno z podstawowych ćwiczeń, które poznajesz podczas swoich pierwszych kroków z jogą. Szczególnie pomocna jest ona wtedy, gdy mamy bardzo zgarbione ramiona (np. wskutek wielu godzin spędzonych przed komputerem) lub uskarżamy się na bóle szyi.

Pozycja ryby joga

Połóż się na plecach na podłodze z nogami złączonymi razem i wyprostowanymi. Ułóż dłonie wzdłuż boków ciała (aż do ud). Wyprostuj się. Teraz mocno wypchnij klatkę piersiową w górę wyginając plecy w łuk. Pozwól głowie opaść w naturalny sposób do tyłu, cały ciężar ciała oprzyj na dłoniach i łokciach.

Twoje plecy będą mocno wygięte. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund i powoli powróć do pozycji wyjściowej, aby nie dostać zawrotów głowy.

4. Pozycja świecy

Ta konkretna pozycja może wydawać się nieco bardziej skomplikowana, ale podobnie jak to ma miejsce w przypadku ryby, będziesz w stanie bez problemu wykonać to ćwiczenie. Dzięki tej pozycji zwiększysz przepływ krwi do mózgu, wzmocnisz swoje nogi i będziesz dodatkowo mógł skutecznie pracować nad mięśniami brzucha.

Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i ramionami ułożonymi po bokach ciała. Podnieś w górę nogi tak, aby były one prostopadłe do podłoża.

Wychyl nogi jak najdalej do tyłu (chodzi o to, aby palce stóp dotykały podłogi, sięgając jak najdalej za głowę). Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund. Oddychaj głęboko i powoli wróć do początkowej pozycji.

5. Pozycja drzewa

Dzięki tej asanie wyćwiczysz swoje mięśnie brzucha i wzmocnisz równowagę całego ciała. Wstań z wyprostowanymi plecami. Podnieś lewą stopę i podeprzyj ją o prawe kolano. Podnieś ręce nad głowę i połącz ze sobą dłonie. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund.

Pozycja drzewa

6. Pozycja wzrastania

Pozycja wzrastania pomaga skutecznie poprawić Twój metabolizm i wzmocnić jednocześnie mięśnie pleców i klatki piersiowej. Aby ją wykonać, musisz położyć się na brzuchu.

Następnie połóż ręce wzdłuż ciała. Uchwyć stopy w dłonie i podnieś głowę. Przytrzymaj tę pozycję (zwaną potocznie “wózkiem”) przez minutę lub dwie, a następnie powoli powróć do początkowej pozycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Swift DL., McGee JE., Earnest CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.
  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weigth loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.