Utrata wagi bez uczucia głodu? To możliwe!

Jeśli chcesz schudnąć, musisz nauczyć się odróżniać głód od pragnienia. Jeśli masz ochotę coś zjeść, wypij najpierw szklankę wody, aby upewnić się, że rzeczywiście odczuwasz głód.
Utrata wagi bez uczucia głodu? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2019

Powszechnie uważa się, że utrata wagi oznacza głodówkę, jednakże stałe głodzenie powoduje spowolnienie metabolizmu, co z kolei może prowadzić do przybierania na wadze.

W artykule przedstawimy 6 strategii, które pomogą Ci poprawić styl życia. Przekonasz się także, że utrata wagi bez uczucia głodu jest możliwa.

Utrata wagi bez uczucia głodu dzięki kilku prostym poradom

1. Nie omijaj posiłków

Pomijanie posiłków sprawia, że w organizmie dochodzi do uruchomienia mechanizmów oszczędzania energii. Innymi słowy, ciało zaczyna zużywać mniej energii, odkładać na później rezerwy żywieniowe.

Ciało będzie starało się oszczędzać energię, którą pobiera, szczególnie w postaci tłuszczu, który nagromadzi się w brzuchu. Osady tłuszczowe zwiększają ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby i chorób sercowo-naczyniowych.

utrata wagi bez uczucia głodu, kobieta je

Omijanie posiłków powoduje przybranie kilku dodatkowych kilogramów.

 • Odchudzanie polega na wprowadzeniu 3 głównych posiłków dziennie (śniadanie, obiad i kolację) oraz zdrowej przekąski pomiędzy nimi.
 • Jedząc w ten sposób, dostarczysz organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, zapobiegniesz zmianom metabolicznym i utrzymasz idealną wagę.

2. Utrata wagi dzięki wystarczającej ilości błonnika

Warzywa i owoce dostarczają błonnik, który sprawi, że będziesz dłużej przeżuwać jedzenie. Pomoże to Twojemu mózgowi poczuć się usatysfakcjonowanym mniejszą porcją.

Rozpuszczalny błonnik pomaga opróżnić żołądek i zwiększyć rozdęcie, co z kolei przedłuża uczucie pełności. Przejście pokarmu przez jelito cienkie trwa dłużej, więc uzyskanie wystarczającej ilości błonnika tworzy warstwę wiskozową, która pomaga zmniejszyć wchłanianie glukozy, lipidów i aminokwasów.

Błonnik stymuluje produkcję soli żółciowych i prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu. Włączenie błonnika do codziennej diety jest niezbędne, aby stracić zbędne kilogramy bez uczucia głodu. Najwięcej błonnika znajdziesz w pełnych ziarnach, warzywach i owocach.

3. Zwracaj uwagę na jakość jedzenia

Nadmiar kilogramów jest zwykle wynikiem spożywania niezdrowych posiłków lub przekąsek.

Jeśli często jesz słodycze o wysokim poziomie tłuszczów nasyconych, zawierających rafinowany cukier, doprowadzisz do większego nagromadzania się tłuszczu. Ma to bezpośredni wpływ na wagę i zdrowie.

kobieta zjada czekoladę

Wiedza, jak dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, szczególnie podczas podjadania, będzie na pewno bardzo pomocna w utracie wagi bez uczucia głodu. Wybieraj żywność, która jest dobrym źródłem składników odżywczych, wysokiej jakości węglowodanów i błonnika, na przykład:

 • owoce
 • krakersy z pełnego ziarna
 • warzywa
 • chude białka, takie jak niektóre rodzaje sera, tuńczyk i jogurt
 • gorące napary takie jak herbata zielona lub rumiankowa
 • czekolada z co najmniej 70% kakao
 • orzechy i nasiona

Jeśli masz słabość do słodyczy lub bardzo słonych potraw i często masz na nie ochotę, zastąp je domowymi alternatywami:

 • Użyj miodu jako słodzika.
 • Słone przekąski przygotuj w domu. Możesz nawet dodać inne przyprawy, aby poprawić smak.
 • Do słodzenia potraw użyj owoców zamiast cukru rafinowanego.

4. Kontroluj swój niepokój

Wielokrotnie przeszkodą w utracie wagi jest silne uczucie niepokoju, które pojawia się w określonych momentach dnia, szczególnie po południu.

Choć prawdziwy powód lęków, związanych z jedzeniem, jest nieznany, to specjaliści mają kilka hipotez:

 • Komfort psychosomatyczny.
 • Rozproszenie uwagi kognitywnej.
 • Próba ukrycia innych emocji.

Absolutną koniecznością do osiągnięcia sukcesu jest wewnętrzna siła. Należy także przyjąć strategię odchudzania, która wyznacza łatwe do osiągnięcia cele, i dzięki której można opuścić strefę komfortu.

Pamiętaj, że jesz, aby żyć, a nie na odwrót.

5. Utrata wagi dzięki wystarczającej ilości wody

utrata wagi bez uczucia głodu dzięki wodzie

70% ludzkiego ciała składa się z wody, dlatego woda jest niezbędnym składnikiem do życia. Jednak nie zawsze udaje się nam dostarczyć nawet połowę odpowiedniej ilości wody potrzebnej organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W rezultacie, czasami możemy pomylić głód z pragnieniem.

Według niektórych badań, to zamieszanie wynika z tego, że te same mechanizmy neuronalne, które sygnalizują pragnienie, pobudzają również głód, a mechanizmy te nie są selektywne.

Aby utrata wagi bez uczucia głodu była możliwa, należy pić wodę zawsze w momencie, gdy poczuje się głód. Idealna ilość wody spożytej w ciągu dnia wynosi od 6 do 8 szklanek.

6. Dobrze zaplanuj posiłki

Aby schudnąć bez konieczności głodzenia się, musisz zacząć planować posiłki, jeszcze przed wyjściem po zakupy. Spróbuj zaplanować cotygodniowe menu. Pozwoli Ci to sporządzić listę produktów i określić ilość jaką potrzebujesz.

Dzięki planowaniu spędzisz mniej czasu na wybieraniu produktów spożywczych w sklepie. Jeżeli zostaną Ci produkty, możesz je zamrozić na następne dni. Dzięki dobremu planowaniu, możesz również wymyślić alternatywy dla swoich ulubionych dań, aby urozmaicić menu.

Wykorzystaj te proste strategie w praktyce, a zobaczysz że utrata wagi bez uczucia głodu jest możliwa i to w bardzo krótkim czasie. Unikaj efektu jojo. Zadbaj o aktywność fizyczną, dzięki której utrzymasz mięśnie w dobrej formie i efektywnie spalisz tłuszcz.

Wprowadź te nawyki w życie!

To może Cię zainteresować ...
Pokarmy spalające tłuszcz – 6 produktów roślinnych
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Pokarmy spalające tłuszcz – 6 produktów roślinnych

Istnieje wiele pokarmów pełnych błonnika i enzymów które mogą poprawić metabolizm i ułatwić odchodzanie. Oto najlepsze pokarmy spalające tłuszcz!