Picie dużej ilości wody i jej korzystny wpływ na zdrowie

Zwiększenie ilości wypijanej wody dostarczy Ci energii, której potrzebujesz w ciągu dnia. Przekonaj się, że woda może być znacznie skuteczniejsza niż espresso!
Picie dużej ilości wody i jej korzystny wpływ na zdrowie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Picie dużej ilości wody powinno być jednym z Twoich postanowień na nowy rok. Chociaż wszyscy słyszeli to zalecenie, wielu ludzi ignoruje korzyści wynikające z tego dobrego nawyku, który może poprawić Twoje zdrowie.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się dziewięcioma korzyściami, jakie daje picie dużej ilości wody każdego dnia. To prosty i niedrogi sposób na poprawę zdrowia.

Picie dużej ilości wody… Ale ile to dużo?

Codziennie powinieneś pić co najmniej półtora litra wody, co odpowiada sześciu do ośmiu szklankom. Ta ilość jest przybliżeniem, ponieważ zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od następujących czynników:

  • Wiek, płeć i waga: Jedną rzeczą, którą możesz zrobić, to podzielić swoją wagę w jednostce kilogramów przez siedem. Rezultatem jest liczba szklanek wody, które powinieneś wypić dziennie.

Oznacza to, że osoba, która waży 70 kg, powinna dziennie wypić 10 szklanek wody.

  • Klimat lub pora roku: Jeśli na zewnątrz jest gorąco, powinieneś wypijać około dwóch litrów wody dziennie.
  • Ćwiczenie fizyczne: Jeśli będziesz się więcej pocić, będziesz musiał zwiększyć spożycie wody, aby uzupełnić równowagę płynów i minerałów w organizmie.
  • Problemy zdrowotne: Niektóre osoby muszą spożywać więcej wody, aby na przykład zapobiegać kamieniom nerkowym.
  • Jedzenie: Jedzenie również dostarcza nam wody. Spożywanie zup i sałatek to nie to samo co jedzenie mięsa i ziemniaków – takie potrawy także bardzo dobrze nawilżają nasze ciało.

Jak picie dużej ilości wody poprawi Twoje zdrowie?

1. Będziesz mniej głodny

Czy wiesz, że czasami, gdy masz ochotę na jedzenie, to nie jest to głód, ale pragnienie?

dziewczyna pijąca wodę z butelki

Mając to na uwadze, pomoże Ci pamiętać o regularnym piciu wody przez cały dzień, szczególnie gdy poczujesz głód między posiłkami. Pomoże Ci to uniknąć ciągłego podjadania oraz dużego, wilczego głodu.

2. Czystsza skóra z mniejszą ilością zmarszczek

Picie czystej wody to najlepszy sposób na gładką skórę bez niedoskonałości, takich jak zaskórniki, pryszcze czy trądzik. Ten nawyk zapobiega również lub opóźnia pojawienie się zmarszczek, które są związane z utratą nawodnienia.

Woda pozwala uzyskać nawilżoną, świetlistą i nieskazitelną cerę bez konieczności stosowania żadnych produktów kosmetycznych.

3. Picie dużej ilości wody dodaje energii

Czasami nie potrzebujesz środków pobudzających, takich jak kawa czy herbata, aby zwiększyć swój poziom energii, ponieważ zmęczenie może być wynikiem odwodnienia.

kobieta z energią o poranku a picie dużej ilości wody

Zwiększenie ilości wypijanej wody dostarczy Ci energii, której potrzebujesz w ciągu dnia. Przekonaj się, że woda może być znacznie skuteczniejsza niż espresso!

4. Zmniejszona retencja płynów

Picie dużej ilości wody w ciągu dnia to najlepszy sposób na zapobieganie zatrzymywaniu płynów w organizmie oraz obrzękom w takich miejscach jak brzuch, nogi lub stopy.

Zwiększenie płynów w diecie poprawi pracę Twoich nerek oraz równowagę płynów w Twoim ciele.

5. Pożegnaj zaparcia

Czasami zaparcia mogą być związane z odwodnieniem, szczególnie u osób, których dieta jest uboga w produkty o wysokiej zawartości błonnika. Poznasz to, gdy Twój stolec będzie twardy i trudny do wydalenia.

zaparcia a picie dużej ilości wody

W takich przypadkach ważne jest, aby pić więcej wody, co pomoże zaradzić tej sytuacji.

6. Zapobiega kamieniom nerkowym

Lekarze zalecają spożycie dużej ilości wody, aby zapobiegać kamieniom nerkowym u osób, u których w rodzinie wystąpił ten problem lub u których wcześniej występowały kamienie.

To najprostszy i najtańszy sposób na usunięcie istniejących kamieni i uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.

7. Picie dużej ilości wody zapobiega nadciśnieniu

Woda jest bezpośrednio związana z ciśnieniem krwi, ponieważ obniża poziom sodu w organizmie.

lekarz badający ciśnienie pacjentowi

W ten sposób picie większej ilości wody pomoże w naturalny sposób zapobiegać nadciśnieniu krwi, bez konieczności brania dodatkowych leków.

8. Pomaga w utracie wagi

Jak wspomnieliśmy powyżej, dbanie o odpowiednie nawodnienie przez cały dzień może pomóc uniknąć kompulsywnego objadania się i dać Ci poczucie sytości.

Ponadto picie wody przyspiesza metabolizm, który jest odpowiedzialny za spalanie kalorii.

Wreszcie picie wody wspomaga wydalanie płynów i trawienie tłuszczów, dlatego picie dużej ilości wody jest jednym z najlepszych sposobów na schudnięcie bez wkładania w to zbyt wiele wysiłku.

9. Picie dużej ilości wody usuwa toksyny

I na koniec, picie większej ilości wody pomoże Twojemu ciału usunąć toksyny i oczyścić się z substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Woda zapewnia naturalny detoks, który pomaga usunąć prawie wszystko, co może nam zaszkodzić lub wywołać chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bao Y, Tu X, Wei Q. Water for preventing urinary stones. Cochrane Database Syst Rev. 2020 Feb 11;2(2):CD004292. doi: 10.1002/14651858.CD004292.pub4. PMID: 32045491; PMCID: PMC7012319.
  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
  • Bernard J, Song L, Henderson B, Tasian GE. Association Between Daily Water Intake and 24-hour Urine Volume Among Adolescents With Kidney Stones. Urology. 2020 Jun;140:150-154. doi: 10.1016/j.urology.2020.01.024. Epub 2020 Jan 28. PMID: 32004558; PMCID: PMC7255954.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.