Picie dużej ilości wody i jej korzystny wpływ na zdrowie

· Kwiecień 29, 2018

Picie dużej ilości wody powinno być jednym z Twoich postanowień na nowy rok. Chociaż wszyscy słyszeli to zalecenie, wielu ludzi ignoruje korzyści wynikające z tego dobrego nawyku, który może poprawić Twoje zdrowie.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się dziewięcioma korzyściami, jakie daje picie dużej ilości wody każdego dnia. To prosty i niedrogi sposób na poprawę zdrowia.

Picie dużej ilości wody… Ale ile to dużo?

Codziennie powinieneś pić co najmniej półtora litra wody, co odpowiada sześciu do ośmiu kubkom. Ta ilość jest przybliżeniem, ponieważ zapotrzebowanie na wodę różni się w zależności od następujących czynników:

  • Wiek, płeć i waga: jedną rzeczą, którą możesz zrobić, to podzielić swoją wagę w jednostce kilogramów przez siedem. Rezultatem jest liczba szklanek wody, które powinieneś wypić dziennie.

Oznacza to, że osoba, która waży 70 kg, powinna dziennie wypić 10 szklanek wody.

  • Klimat lub pora roku: jeśli na zewnątrz jest gorąco, powinieneś wypijać około dwóch litrów wody dziennie.
  • Ćwiczenie fizyczne: Jeśli będziesz się więcej pocić, będziesz musiał zwiększyć spożycie wody, aby uzupełnić równowagę płynów i minerałów w organizmie.
  • Problemy zdrowotne: Niektóre osoby muszą spożywać więcej wody, aby na przykład zapobiegać kamieniom nerkowym.
  • Jedzenie: Jedzenie również dostarcza nam wody. W przypadku nawodnienia spożywanie zup i sałatek to nie to samo co jedzenie mięsa i ziemniaków.

Jak picie dużej ilości wody poprawi Twoje zdrowie?

1. Będziesz mniej głodny

Czy wiesz, że czasami, gdy masz ochotę na jedzenie, to nie jest to głód, ale pragnienie?

Mając to na uwadze, pomoże Ci pamiętać o regularnym piciu wody przez cały dzień, szczególnie gdy poczujesz głód między posiłkami. Pomoże Ci to uniknąć ciągłego podjadania oraz dużego głodu.

picie dużej ilości wody - dziewczyna pijąca wodę z butelki

2. Czystsza skóra z mniejszą ilością zmarszczek

Picie dużej ilości wody to najlepszy sposób na gładką skórę bez niedoskonałości, takich jak zaskórniki, pryszcze czy trądzik. Ten nawyk zapobiega również lub opóźnia pojawienie się zmarszczek, które są związane z utratą nawodnienia.

Woda pozwala uzyskać nawilżoną, świetlistą i jędrną skórę bez pomocy żadnych produktów kosmetycznych.

3. Więcej energii

Czasami nie potrzebujesz środków pobudzających, takich jak kawa czy herbata, aby zwiększyć swój poziom energii, ponieważ zmęczenie może być wynikiem odwodnienia.

Zwiększenie ilości wypijanej wody dostarczy Ci energii, której potrzebujesz w ciągu dnia.

picie dużej ilości wody dostarcza energii, kobieta przeciąga się

4. Zmniejszona retencja płynów

Picie dużej ilości wody w ciągu dnia to najlepszy sposób na zapobieganie zatrzymywaniu płynów w organizmie oraz obrzękom w takich miejscach jak brzuch, nogi lub stopy.

Zwiększenie płynów w diecie poprawi pracę Twoich nerek oraz równowagę płynów w Twoim ciele.

5. Pożegnaj zaparcia

Czasami zaparcia mogą być związane z odwodnieniem, szczególnie u osób, których dieta jest uboga w produkty o wysokiej zawartości błonnika. Poznasz to, gdy Twój stolec będzie twardy.

W takich przypadkach ważne jest, aby pić więcej wody, co pomoże zaradzić tej sytuacji.

picie dużej ilości wody pomaga na zaparcia, kobieta siedzi na ubikacji

6. Zapobiega kamieniom nerkowym

Lekarze zalecają picie dużej ilości wody, aby zapobiegać kamieniom nerkowym u osób, u których w rodzinie wystąpił ten problem lub u których wcześniej występowały kamienie.

To najprostszy i najtańszy sposób na usunięcie istniejących kamieni i uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.

7. Zapobiega nadciśnieniu

Woda jest związana z ciśnieniem krwi, ponieważ obniża poziom sodu w organizmie. W ten sposób picie większej ilości wody pomoże w naturalny sposób zapobiegać nadciśnieniu krwi, bez konieczności brania dodatkowych leków.

picie dużej ilości wody zapobiega nadciśnieniu - lekarz badający ciśnienie pacjentowi

8. Pomaga w utracie wagi

Jak wspomnieliśmy powyżej, dbanie o odpowiednie nawodnienie przez cały dzień może pomóc uniknąć kompulsywnego objadania się i dać Ci poczucie sytości.

Ponadto picie wody przyspiesza metabolizm, który jest odpowiedzialny za spalanie kalorii.

Wreszcie picie wody wspomaga wydalanie płynów i trawienie tłuszczów, dlatego picie dużej ilości wody jest jednym z najlepszych sposobów na schudnięcie bez wkładania w to zbyt wiele wysiłku.

9. Usuwa toksyny

I na koniec, picie większej ilości wody pomoże Twojemu ciału usunąć toksyny i oczyścić się z substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Woda zapewnia naturalny detoks, który pomaga usunąć prawie wszystko, co może nam zaszkodzić lub wywołać chorobę.