Zatrzymanie płynów w organizmie - 5 głównych objawów

Czy wiedziałaś, że doświadczanie przewlekłego zmęczenia czy zapaleń w kończynach może być powiązane z zatrzymaniem płynów w organizmie?
Zatrzymanie płynów w organizmie - 5 głównych objawów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zatrzymanie płynów w organizmie dotyka coraz większej ilości osób. Te zaburzenia metaboliczne charakteryzują się nadmierną akumulacją płynów w naszych tkankach pod skórą lub wewnątrz naszego ciała.

Zatrzymanie płynów w organizmie często dotyka kończyn dolnych, ale może też spowodować opuchliznę dłoni, ramion, twarzy i brzucha. 

Chociaż nie jest ono klasyfikowane jako schorzenie, czasami pojawia się w formie ostrzeżenia przed innymi, bardziej poważnymi dolegliwościami. Mogą to być problemy z krążeniem, zatory w układzie limfatycznym czy zaburzenia hormonalne.

Chociaż czasami w ogóle go nie zauważamy, niemal zawsze wywołuje serię reakcji w naszym ciele. Przyczyną jest brak kontroli nad procesami zapalnymi. Z tego powodu, aby zapobiec dalszym komplikacjom, ważne jest, aby zrozumieć co powoduje zatrzymanie płynów w organizmie oraz jakie nawyki mogą nam pomóc w jego kontrolowaniu.

Pragniemy podzielić się teraz głównymi objawami oraz kilkoma wskazówkami, jak możemy mu zapobiec.

Zatrzymanie płynów w organizmie – objawy, których nie powinniśmy ignorować

Łagodne symptomy zatrzymania płynów często przechodzą niezauważone lub mylone są z niewielkim przybraniem na wadze. Jednak kiedy staje się nieco bardziej poważne, powoduje serię symptomów, które mogą utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności.

1. Zapalenia w kończynach

Wyraźna opuchlizna w dolnych oraz górnych kończynach może w zupełności wystarczać, by zdiagnozować zatrzymanie płynów w organizmie. Nasze kończyny będą nam się wydawać nieco większe niż zwykle i może być to spowodowane problemami z krążeniem. W wyniku nadmiaru płynów, układ krwionośny jest pod pewną presją.

Starsza kobieta Zatrzymanie wody

Inne rejony, w których może pojawić się opuchlizna:

  • Brzuch
  • Klatka piersiowa
  • Twarz

2. Uczucie zmęczenia

To dość typowe odczuwać ogromne zmęczenie spowodowane tym stanem. Jest to szczególnie zauważalne w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Nienaturalne gromadzenie się płynów dodaje wagi Twojemu ciału, co wpływa na stan zdrowotny układu mięśniowego, limfatycznego oraz krwionośnego.

3. Cellulit

Istnieje wiele czynników, które wpływają na pojawianie się cellulitu na pośladkach i na udach. Jednak kiedy powodowany jest przez zatrzymanie płynów w organizmie, może być znacznie bardziej zauważalny i trudniejszy do wyleczenia.

Chociaż wiele kuracji może pomóc w jego wyleczeniu, ważne jest, by zająć się zatrzymaniem płynów, aby zauważyć wyraźną poprawę.

cellulitis zatrzymanie wody

4. Ogólne złe samopoczucie

Z powodu konsekwencji, jakie wywiera ono na układ krążenia, dolegliwość ta powoduje również momenty wyjątkowej fatygi oraz generalnego złego samopoczucia i uczucia dyskomfortu.

Rozprowadzanie tlenu oraz substancji pokarmowych do komórek zostaje zaburzone, dlatego wpływa to na nasz stan fizyczny i mentalny.

5. Rzadsze oddawanie moczu

Jako że nerki nie mogą poprawnie zająć się płynami w Twoim ciele, zaczynasz rzadziej oddawać mocz, co zwiększa ryzyko infekcji w Twoim układzie moczowym.

kobieta na toalecie a zatrzymywanie wody

Jak zapobiegać zatrzymaniu płynów w organizmie?

Istnieje wiele nawyków i remediów, które mogą pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu tego problemu. Chociaż ma na niego wpływ wiele czynników, poprawa stylu życia może zdecydowanie zminimalizować to ryzyko.

Ogranicz spożycie soli

Nadmierne spożywanie soli powoduje zaburzenia w organizmie, które prowadzą do gromadzenia się wody w naszych tkankach.

Z tego powodu ważne jest, by ograniczyć jej konsumpcję. I nie chodzi wyłącznie o unikanie soli stołowej, lecz również spożywanie produktów typu:

  • Kiełbasa
  • Puszkowana żywność
  • Ser
  • Paczkowane artykuły spożywcze
  • Napoje gazowane

Pijaj więcej wody

Pijanie niedostatecznej ilości wody oraz innych zdrowych napojów paradoksalnie powoduje zatrzymanie płynów w organizmie i jest jedną z jego głównych przyczyn. Picie wody reguluje krążenie oraz optymalizuje pracę nerek usuwając toksyny z organizmu.

picie wody a zatrzymanie wody

Spożywanie produktów moczopędnych

Istnieje spora ilość artykułów spożywczych o właściwościach moczopędnych, które mogą pomóc Ci w procesie usuwania nadmiernej ilości płynów z organizmu.

Oto niektóre z nich:

  • Ananas
  • Karczoch
  • Buraki
  • Szparagi
  • Arbuz
  • Melon
  • Skrzyp
  • Imbir

Unikaj noszenia obcisłych ubrań

Zbyt ciasna odzież zakłóca poprawne krążenie krwi i może przyczynić się do pojawienia się obrzęku, żylaków i innych problemów.

nadwaga a zatrzymanie wody

Ćwicz

Po pierwsze prowadzenie siedzącego stylu życia lub przebywanie w tej samej pozycji przez długi czas, może spowodować zapalenia, zatrzymanie płynów w organizmie i problemy z krążeniem.

Po drugie, regularne ćwiczenia fizyczne, przynajmniej 20-30 minut dziennie pobudzają krążenie. Ponadto usprawniają dotlenianie komórek oraz wspierają procesy oczyszczania ciała.

Czy miewasz jakieś objawy, które wskazywałyby na zatrzymanie płynów w organizmie? Już dzisiaj podejmij odpowiednie kroki, aby je kontrolować oraz zacznij zmieniać swoje przyzwyczajenia. Jeżeli problem nie ustępuje, udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Micheli, Alfredo. “Miguel Servet y la circulación sanguínea pulmonar.” Archivos de cardiología de México 73.3 (2003): 171-174.
  • Echevarría, Miriam, and Rafael Zardoya. “Acuaporinas: los canales de agua celulares.” Investigación y ciencia 12 (2006): 60-67.
  • Figueroa-Damián, Ricardo, et al. “Consumo de agua en el embarazo y la lactancia.” Acta Pediátrica de México 34.2 (2013): 102-108.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.